Saturday, 18 July 2015
19 June 2021

«خبرهای سوم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 03

درگیری‌های منطقه به مغرب رسید،

«یک کشته در تظاهرات مردم مراکش»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

بر اثر حمله نیروهای امنیتی مراکش به تظاهرات مردمی در جنوب این کشور یک تن کشته شده است.

به گزارش الجزیره، یک جوانان مراکشی در حمله نیروهای امنیتی این کشور به تظاهرات مردمی در شهر «آسفی» در استان «دارالبیضا» کشته شد.

این جوان ۳۰ ساله کمال عماری نام داشت و بر اثر جراحت ناشی از ضربه باتوم نیروهای امنیتی در تظاهرات روز پنج‌شنبه «جنبش جوانان ۲۰ فوریه مغرب» کشته شد.

۱۷ سازمان حقوق بشر در مراکش این اقدام را محکوم کردند و خواستار تحقیق فوری درباره این اقدام شدند و از دولت خواستند تا عاملان این اقدام را مجازات کنند.

جنبش ۲۰ فوریه با تاکید براین‌که تظاهرت جوانان این کشور مسالمت‌آمیز بوده است، دستگیری و ضرب ‌و شتم تظاهرکنندگان را محکوم کردند.

این درحالی است که مقامات محلی در شهر آسفی تاکید کرده‌اند که خبر کشته شدن جوان مراکشی صحت ندارد و وی بر اثر حمله قلبی و ایست تنفسی که ناشی از بیماری ریوی بوده کشته شده است.

این در شرایطی است که محمد ششم پادشاه مراکش در ماه مارس اعلام کرده بود که در نظر دارد اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشور به اجرا درآورد ولی تاکنون این اظهارات وی عملی نشده است.

………………………………….

شورای فعالان ملی‌-‌مذهبی:

«خواستار انجام تحقیقات در خصوص مرگ هاله سحابی»

خبر / رادیو کوچه

شورای فعالان ملی‌-‌مذهبی خواستار رسیدگی قضایی به نحوه درگذشت هاله سحابی، فرزند عزت‌اله سحابی، فعال سیاسی و رییس پیشین شورای ملی-مذهبی شده و مداخله ماموران امنیتی در مراسم تدفین و ترحیم او و پدرش را به شدت محکوم کرده است.

به گزارش میزان خبر، روز جمعه، ۱۳ خرداد، متن بیانیه شورای فعالان ملی – مذهبی را منتشر کردند که در آن، ماموران امنیتی به دست داشتن در درگذشت هاله سحابی متهم شده و آمده است: «ما خواهان تشکیل دادگاهی عادلانه، علنی و با حضور هیت منصفه برای رسیدگی و پی‌گرد عوامل و آمرین این جنایت هولناک هستیم.»

هاله سحابی روز چهارشنبه در مراسم تشییع پیکر پدرش در منطقه لواسان تهران دچار حادثه شد و درگذشت.

این در حالی است که رسانه‌های منسوب به دولت جمهوری اسلامی گزارش‌های متفاوتی را در مورد نحوه درگذشت خانم سحابی انتشار داده‌اند. نیروهای امنیتی هرگونه برخورد و ضرب و شتم هاله سحابی که منجر به سکته قلبی وی شده باشد را تکذیب کرده‌اند.

…………………………………….

روز پنج‌شنبه به‌طور رسمی اعلام شد،

«میت رامنی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

میت رامنی، فرمان‌دار پیشین ایالت ماساچوست آمریکا به‌طور رسمی نامزد مبارزات درون حزبی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ شده و گفته است باراک اوباما در سیاست‌های خود شکست خورده است.

او روز پنج‌شنبه طی یک سخن‌رانی در ایالت نیوهمشایر آقای اوباما را مسوول مشکلات اقتصادی آمریکا از جمله معضل بی‌کاری دانست. آقای رامنی گفت که اگر انتخاب شود آمریکا را کشور شماره یک جهان از نظر ایجاد شغل خواهد کرد.وی که بازرگان ثروت‌مندی است در حال حاضر نامزد پیشرو حزب جمهوری‌خواه است.

تحلیلگران می گویند سخن‌رانی آقای رامنی به گونه‌ای تنظیم شده که نظر مساعد محافظه‌کارانی را که در ایالت‌های کلیدی دیگر آیووا و کارولینای جنوبی با نفوذ هستند، جلب کند. او گفت: «در دوران پرزیدنت اوباما دولت آن‌قدر بزرگ شده که ۴۰ درصد از اقتصاد ما را مصرف می‌کند.»

او گفت که اگر رییس جمهوری شود بودجه فدرال را متوازن می‌کند و هزینه‌های فدرال را به ۲۰ درصد از تولید ناخالص ملی کاهش می‌دهد. این دومین بار است که آقای رامنی نامزد ریاست جمهوری می‌شود.

او در سال ۲۰۰۸ در رقابتهای مبارزات انتخاباتی حزب جمهوری‌خواه در مقابل سناتور جان مک‌کین شکست خورد و چهار سال گذشته را صرف جلب حمایت جمهوری‌خواهان و آمادگی برای انتخابات سال ۲۰۱۲ کرده است.

……………………………….

با انتخاب هیت داوران،

«لئونارد کوهن برنده جایزه بزرگ ادبی اسپانیا»

خبر / رادیو کوچه

شاعر و خواننده کانادایی جایزه ادبی «شاهزاده آستوریاس» اسپانیا را برای مجموعه آثار خود دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رای اکثریت هیت داوران این جایزه ادبی بر این بود که جایزه سال ۲۰۱۱ به لئونارد کوهن ۷۷ ساله برای نوشته‌هایش (شعر و داستان) برسد. بدین ترتیب کوهن ۳۲ رقیب خود از آرژانتین، فرانسه، اتریش، مکزیک و بریتانیا را شکست داد.

هیت داوران در بیانیه‌ای گفت: «نوشته‌های کوهن از طریق خلق ایماژهای احساسی که در آن شعر و موسیقی نقش مهمی بازی می‌کنند، سه نسل مختلف در سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.»

کوهن در دهه ۱۹۹۰ موسیقی را برای مدتی کنار گذاشت و در کالیفرنیا در معبد بودیست‌ها پناه جست، او در آن‌جا راهب شد و نام «جیکان» به معنی «سکوت» را برای خود انتخاب کرد.

بنیاد آستوریاس سالانه هشت جایزه در رشته‌های مختلف هنری و علمی اهدا می‌کند. هر برنده در جریان مراسمی در ماه اکتبر جایزه نقدی ۵۰ هزار یورویی و یک مجسمه که اثر خوان میرو، هنرمند اهل کاتالان است، دریافت می‌کند.

…………………………………

به گفته مادر مسعود باستانی،

«ضرب و شتم مسعود باستانی در زندان»

خبر / رادیو کوچه

معصومه ملول، مادر مسعود باستانی روزنامه‌نگار زندانی در مصاحبه‌ای از  ضرب‌ و شتم فرزندنش در روز پنج‌شنبه در زندان رجایی شهر کرج خبر داده است.

به گزارش رادیو فردا، معصومه ملول در این خصوص اظهار داشت: «سرباز زندان رجایی‌شهر در پی آن که مسعود باستانی خواستار چند کلمه صحبت بیش‌تر با من، همسرش و مادر زنش شده بود سر او را «به دیوار کوبیده»  و هنگامی که وی نقش بر زمین شده بود با لگد بر «سر» او کوفتند.»

مادر این روزنامه‌‌نگار ‌می‌گوید: «مسعود به سرباز  زندان گفت بگذارید چند دقیقه خداحافظی کنم، مادر زنم از رشت و مادرم از تهران آمده، بگذارید خداحافظی کنم.»

معصومه ملول در ادامه گفت مسعود باستانی تنها با دست، یک کمی، سرباز را پس زد که  این سرباز «یقه مسعود را گرفت و سر او را محکم به دیوار می‌کوبید.»

معصومه ملول گفت: «بچه مرا پرت کرد به زمین و با لگد به او سر می‌زد.»

مادر  این روزنامه‌نگار زندانی در ادامه گفت: «چرا یک سرباز باید یک زندانی را بزند…. کسی حق ندارد  شرعن و قانونن… بچه من را بزند.»

پس از ضرب و شتم  مسعود باستانی، مادر وی می‌گوید آن‌ها در زندان ماندند و موفق شدند او را دوباره ببینند.

مسعود باستانی پس از روی‌دادهای انتخابات ۱۳۸۸ بازداشت و هم‌اکنون دوره حبس شش ساله خود را می‌گذراند.

…………………………………

با تودیع وثیقه،

«منصور اسانلو فعال کارگری آزاد شد»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، روز پنج‌شنبه، منصور اسانلو رییس هیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران پس از حدود چهار سال زندان بر اثر ادامه اعتراض‌ها و اعتصاب غذای وی در داخل زندان از زندان رجایی‌شهر کرج با تودیع وثیقه به‌طور موقت آزاد شده است.

منصور اسانلو رییس هیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران در حالی که در حرکت جمعی زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر در حال اعتصاب غذا بود به دستور قوه قضاییه با قرار وثیقه به مدت چهار روز آزاد شد.

پروانه اسانلو، همسر آقای اسانلو گفت که قرار است شوهرش روز ۱۶ خرداد به زندان بازگردد، اما ابراز امیدواری کرد که مرخصی وی تمدید شود.

این آزادی در حالی روی داده است که نشست سازمان جهانی کار از روز دوشنبه این هفته آغاز شده و تا دو هفته ادامه دارد.

پیش‌تر این سازمان خواهان آزادی منصور اسانلو بوده است.

لازم به اشاره است منصور اسانلو رییس هیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و فعال کارگری به دلیل رهبری تجمعات کارگری بازداشت و محاکمه و پس از حضور در دادگاه در تیرماه سال ۸۶ به اتهام‌های اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شد.

…………………………………

روز چهارشنبه روی داد،

«مادر رسول بداقی معلم محبوس درگذشت»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه مادر رسول بداقی، عضو هیت مدیره کانون صنفی معلمان در‌گذشته است.

لازم به اشاره است تلاش خانواده بداقی برای دریافت مرخصی رسول بداقی جهت آخرین دیدار با مادر بی‌نتیجه ماند و این زندانی علی‌رغم اعتصاب غذا هم‌چنان در سلول انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج و در بی‌خبری از مرگ مادرش نگه‌داری می‌شود.

به گزارش هرانا، ابراهیم بداقی، برادر این معلم زندانی پیش‌تر با تایید خبر سکته قلبی مادر یادآور شد: «مادرم پس از شنیدن خبرهایی در مورد افزایش فشار بر رسول دچار نارسایی قلبی شده و پس از انتقال به بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد، در بخش مراقبت‌های ویژه (ای‌سی‌یو) بستری شده است.»

امروز صبح و بعدازظهر، روز یک‌شنبه، پانزدهم خرداد، نیز بر مزار وی، مراسم بزرگ داشتی برگزار خواهد شد.

رسول بداقی، فعال صنفی معلمان از تاریخ ده شهریور ۸۸ در زندان به‌سر می‌برد و تاکنون نیز، از داشتن مرخصی محروم بوده است.

…………………………….

باحکم محمود ‌احمدی‌نژاد:

«علی‌آبادی سرپرست وزارت نفت شد»

خبر / رادیو کوچه

رییس‌جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، در حکمی محمد علی‌آبادی را به عنوان سرپرست وزارت نفت معرفی کرده است.

به گزارش مهر، محمود احمدی‌نژاد در ادامه طرح ادغام وزارت‌خانه‌‌ها و معرفی سرپرست‌ها وزارت‌خانه‌های جدید عصر امروز در حکمی محمد علی‌آبادی را به عنوان سرپرست وزارت نفت منصوب کرد.

این در حالی است که پیش از این سرپرستی وزارت‌ نفت به عهده رییس جمهوری اسلامی بوده و این مسئله یکی از مباحث مناقشه برانگیز بین دولت، مجلس و شورای نگهبان بوده است.

در حالی که محمود احمدی‌نژاد خود را به عنوان سرپرست وزارت نفت معرفی کرده بود، مجلس شورای اسلامی به این موضوع اعتراض کرده و شکایت خود را به شورای نگهبان ارایه و این شورا شکایت مجلس را وارده دانسته و آن را یکی از تخلفات رییس جمهوری عنوان کردند.

براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، رییس جمهوری حق سرپرستی بر وزارت نفت را نخواهد داشت. این در حالی است که این قانون در خصوص دیگر وزارت‌خانه‌ها وارد نیست.

رییس‌جمهوری در حکم محمد علی‌آبادی به عنوان سرپرست وزارت نفت آورده است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مهندس محمد علی‌آبادی به استناد اصل یک‌صد و سی و پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به مراتب تعهد، شناخت و سوابق مفید اجرایی، به موجب این حکم جناب‌عالی به سمت سرپرست وزارت نفت منصوب می‌شوید.

انتظار می‌رود در این مسوولیت خطیر، با استفاده از ظرفیت‌های علمی و تجربی کارشناسان و صاحب‌نظران ارجمند و بهره‌گیری از هم‌کاری مدیران و پرسنل خدوم و شریف آن وزارت‌خانه و هماهنگی با هیت محترم وزیران، اهتمام لازم را به ‌کار بندید.

موفقیت جناب‌عالی را در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج) مسئلت می‌نمایم.

……………………………..

جام حذفی فوتبال ایران،

«پرسپولیس-ملوان در فینال حریف حذفی»

خبر / رادیو کوچه

تیم فوتبال ملوان بندرانزلی ۲ به یک استقلال را شکست داد و اولین تیم فینال جام حذفی ایران شد. در اولین دیدار نیمه‌نهایی که بعدازظهر پنج‌شنبه در ورزش‌گاه تختی شهر انزلی برگزار شد هادی تامینی در دقیقه ۸ دروازه استقلال را باز کرد.

در دقیقه ۵۲ مهرداد اولادی گل دوم ملوان را هم به ثمر رساند اما در دقیقه ۶۰ و با اخراج تامینی، ملوان علی‌رغم برتری در نتیجه، در میدان ده نفره شد.استقلال برای جبران یکی از گل‌های خورده تا دقیقه ۷۵ در انتظار بود تا این‌که فرهاد مجیدی بازی را ۲ به یک کرد. با این حساب ملوان بعد از ۲۰ سال توانست بار دیگر به فینال جام حذفی راه پیدا کند.

از سوی دیگر پرسپولیس تهران با پیروزی مقابل فولاد خوزستان به فینال جام حذفی فوتبال ایران صعود کرد و حریف ملوان شد. پنج‌شنبه شب و در بازی دوم نیمه‌نهایی در اهواز، فولاد ده نفره علی‌رغم برتری در نیمه اول یک به صفر مقابل پرسپولیس شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. شاگردان مجید جلالی در دقیقه ۲۳ و با کارت قرمزی که علی حمودی گرفت ده نفره شدند.

در فینال، ملوان روز ۱۶ خرداد در ورزش‌گاه آزادی با پرسپولیس بازی می‌کند و سه روز بعد بازی برگشت را در انزلی برگزار خواهد کرد. قهرمان جام حذفی به لیگ قهرمانان آسیا صعود می‌کند.

……………………………….

توسط ماموران امنیتی صورت گرفت،

«اخلال در برگزاری مراسم درگذشت عزت‌اله سحابی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، روز پنج‌شنبه و در مراسمی که قرار بود برای عزت‌اله سحابی در مسجدی در تهران برگزار شود ماموران امنیتی با ایجاد اختلال در این مراسم اقدام به تخلیه این مسجد کرده‌اند.

به گزارش سحام نیوز، ماموران عنوان کرده که قصد دارند در این مسجد کار بازسازی انجام داده به همین جهت باید مراسم متوقف شود.

نیروهای امنیتی سعی در متفرق کردن مردمی داشتند که برای مراسم درگذشت عزا‌اله سحابی به مسجد حجت بن‌الحسن آمده بودند.

به گزارش میزان خبر، عروس عزت‌اله سحابی، سعید مدنی و تعدادی دیگر از فعالان سیاسی در مراسم بازداشت شدند.

هم‌چنین  امین احمدیان، همسر بهاره هدایت دانش‌جوی زندانی، و تعدادی دیگر از دانش‌جویان از جمله کسانی هستند که بازداشت شده و تا این لحظه آزاد نشده‌اند.

گزارش‌ها از ضرب و شتم مادران صلح و مادران عزادار که در مقابل مسجد شعار سر داده بودند خبر داده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,