Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
چهاردهم خرداد – چهارم ژوئن

«تقویم تاریخ چهاردهم خرداد»

2011 June 04

رادیو کوچه

روز جهانی حمایت از کودکان قربانی خشونت- همه ساله تعداد زیادی از کودکان، قربانی خشونت‌های مختلف می‌‌شوند‌. به منظور دفاع از کودکان چنین روزی به عنوان «روز حمایت از کودکان قربانی خشونت» نام‌گذاری شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1942 میلادی- نبرد دریایی «میدوی» (Battle of Midway) در بحبوحه جنگ اقیانوس آرام میان ژاپن و ایالات متحده آغاز شد. این نبرد یکی از تعیین کننده‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم در منطقه اقیانوس آرام محسوب می‌شود.

نیروی دریایی امپراتوری ژاپن قصد داشت به کمک عملیات میدوی حوزه دفاعی خود در اقیانوس آرام را گسترش داده و خطر هرگونه ضدحمله آمریکایی را از مجمع‌الجزایر هاوایی یا استرالیا از بین ببرد. فرمانده نیروی دریایی ژاپن، پیش از این فرماندهی حمله به پای‌گاه دریایی «پرل ‌هاربر» آمریکا در مجمع‌الجزایر هاوایی را به عهده داشت که منجر به آغاز جنگ میان ایالات متحده و امپراتوری ژاپن شد.

ناوگان آمریکا هنگام عملیات پدافندی توانست عملیات دریایی-زمینی ژاپن را که برای تسخیر جزایر میدوی انجام پذیرفته بود، متوقف سازد. در این جزیره‌ها پای‌گاه‌های هوایی پیش‌رفته‌ای برای نگه‌داری از هاوایی ایجاد شده بود که در ۱۵۰۰ مایلی این جزیره‌ها قرار داشت. اطلاعات دقیق آمریکایی‌ها سبب شد که از نقشه دریادار «یاماموتو» از پیش آگاه شده ضرباتیبر ناوگان ژاپنی وارد آوردند. نبرد از این رو اهمیت داشت که میان ناوهای هواپیمابر دو طرف صورت می‌گرفت. پس از این نبرد به حضور نظامی ژاپن در اقیانوس «آرام» مرکزی پایان داده شد.

1989 میلادی- اعتراضات میدان «تیان‌آن‌من» (Tiananmen Square protests) با برخورد نیروهای امنیتی مواجه شد.

در سال 1986 دانش‌جویان ایالت شانگهای چین، طی راه‌پیمایى و تظاهرات خود، خواهان آزادی مطبوعات و دگرگونی‏های سیاسی شدند که این تظاهرات، با عکس‏العمل شدید نیروهای امنیتی روبه‌رو و سرکوب شد. در پی این حادثه، «هویائو بانگ»، دبیر کل حزب کمونیست چین، به اتهام حمایت از تظاهرکنندگان و ترویج عقاید غربی از کار برکنار شد.

در آوریل 1989 هم‏زمان با مرگ هویائو بانگ، هزاران تن از دانش‌جویان چینی در میدان «تیان‌آن‌من»، گرد آمده و به ناپایداری اقتصادی چین و سرکوب‌های حزب کمونیست و فساد دولتی اعتراض کردند. علی‏رغم هشدار دولت، تظاهرات دانش‌جویان چندین روز ادامه یافت. به دنبال اجتماع چند روزه دانش‌جویان، صدها هزار کارگر و شهروند پکنی به پشتیبانی از دانش‌جویان و خواسته‏های آنان به پا خاستند و مسیر خیابان‏ها و راه‏ها و معابر را بستند تا از حمله پلیس به دانش‌جویان جلوگیری کنند. عین همین تظاهرات در دیگر شهرهای مهم چین نیز به وجود آمد تا این‌که در چنین روزی حمله نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان آغاز شد. در نهایت، با کشته شدن صدها تن و بر جای ماندن هزاران زخمی، تظاهرات سرکوب شد و رهبر شورشیان و مهره‏های اصلی تظاهرات دستگیر و محاکمه شدند.

1970 میلادی- کشور «تونگا» از انگلستان استقلال یافت. جزایر تونگا در مرکز قاره اقیانوسیه در اقیانوس کبیر و در جنوب جزایر ساموآ و شرق جزایر فیجی واقع شده‏اند. تونگا متشکل از 169 جزیره آتشفشانی و مرجانی و تنها کشور پادشاهی در اقیانوس آرام است.

جزایر تونگا به تدریج در قرن هفدهم توسط هلندیان کشف و در سال 1862، در آن حکومت سلطنتی مشروطه برقرار شد. تونگا در سال 1900، تحت‌الحمایه انگلستان شد و سرانجام در چنین روزی به استقلال رسید.

1896 میلادی- «هنری فورد» نخستین خودروی گازوییلی خود با نام «فورد کوادریسایکل» (Ford Quadricycle) را تکمیل کرد و با موفقیت به حرکت در آورد. خودرویی است که در سال‌های ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۱ (براساس رکوردهای موزه فورد) تولید شده‌، وزن آن در حالت طبیعی ۲۳۰ کیلوگرم و سیستم جعبه‌دنده‌ی آن ۲ دنده است.

هنری فورد بنیان‌گذار آمریکایی کارخانه‌ی خودروسازی فورد و اولین کسی بود که برای تولید خودروی ارزان‌قیمت خط تولید را به کار گرفت.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

۱۳۶۸خورشیدی- «سید روح‌اله خمینی» روحانی و مرجع تقلید شیعه، رهبر انقلاب ۱۳۵۷ و بنیان‌گذار نظام «جمهوری اسلامی» در ایران درگذشت.

1368 خورشیدی- «سید علی خامنه‌ای» به رهبری جمهوری اسلامی توسط مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.

۱۳۰۷خورشیدی- «سیدموسی صدر» روحانی ایرانی، شخصیت سیاسی فکری شیعه، و رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان، زاده شد. وی پس از هجرت از ایران به لبنان، مجلس اعلای شیعیان لبنان را تاسیس کرد و رهبری فکری و سیاسی شیعیان این کشور را عهده‌دار شد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

راسخون

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,