Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
مجله جاماندگان-‌سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-‌قسمت صد‌و‌چهارده

«آیت‌اله مصباح، امام زمان را انکار کرد»

2011 June 05

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

اتفاق جدیدی نیست اما سوژه خوبی برای کمی تفریح می‌تواند باشد، چاه جمکران کن، جاش ته چاه شد، روحانیت با مهره‌های خودش کیش شده و از ترس مات شدن قدرت کلام‌اش منقطع گشته و پر از تناقض شد،  توجه به سخن‌رانی آیت‌اله مصباح یزدی در تاریخ 13 خرداد 1390 (روز گذشته) نکاتی واقعی اما کتمان شده را بسیار واضح برملا می‌کند، سال‌های بسیاری، چند صد سال ایرانیان شیعه باید منتظر می‌ماندند تا آیت‌الهی صاحب نام و متخصص در ماجرای امام زمان این‌چنین رسوایی با کلمات بی‌دقت و عجولانه‌اش به بار بیاورد،  بی‌هیچ شیطنتی قسمتی از مطالب این آقا را برای‌تان می‌خوانم:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آیت‌اله مصباح یزدی با بیان این‌که جریانات سال‌های اخیر، برای جوانان بسیار جذاب بوده است، گفت: این جریان می‌گوید، چه کسی گفته که آخوندها نائب امام زمان هستند و این اختصاص به آن‌ها دارد؟، آن‌ها ترویج می‌دهند که کسان دیگری هم می‌توانند از امام زمان نظر بگیرند.

مصباح یزدی با بیان این‌که جریانات چندسال اخیر، همانند تیر سه شعبه است، گفت: تیر وقتی یک شعبه باشد می‌توان آن را بیرون کشید اما وقتی سه شعبه شد، وقتی بخواهیم آن را بیرون بکشیم، تمام نقاطی که تیر در آن نفوذ کرده از بین خواهد رفت.

وی در ادامه سخنان‌اش راجع به همین جریان، با بیان این‌که این‌ها با یک تیر سه نشان و حتا چند نشانه می‌زنند، گفت: به دلیل گرایشی که مردم به امام حسین، دین اسلام و … دارند، این جریان مستقیمن نمی‌تواند به این مسایل خدشه وارد کند و از این رو به ظاهر می‌گویند ما مخلص از شما هستیم، از این رو این حس مذهبی جوانان را ارضا می‌کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: کار دیگر این جریان این است که می‌گوید در شرایط فعلی دیگر رل، تنها به دست آخوندها نیست، یعنی می‌گویند عواطف مذهبی هست اما سعی می‌کنند آن را به سمت و سوی دیگری ببرند.

آیت‌اله مصباح یزدی با بیان این‌که جریانات سال‌های اخیر، برای جوانان بسیار جذاب بوده است، گفت: این جریان می‌گوید، چه کسی گفته که آخوندها نائب امام زمان هستند و این اختصاص به آن‌ها دارد؟، آن‌ها ترویج می‌دهند که کسان دیگری هم می‌توانند از امام زمان نظر بگیرند

وی افزود: آن‌ها با این کارشان، مسئله جای‌گاه ولایت فقیه که بزرگ‌ترین مسئله برای سیاست‌مداران عالم است را حل و به نوعی آن را هدف می‌گیرند. یعنی می‌گویند ما با امام زمان هستیم و وقتی این ارتباط را برقرار کردیم، دیگر چه نیازی به نائب امام زمان هست؟

مصباح یزدی با بیان این‌که با طرح این مسایل از سوی این جریان، مسئله ولایت فقیه هم به کلی بر باد می‌رود، تصریح کرد: چاشنی این کار آن‌ها هم این است که می‌گویند همان‌طوری که امام زمان غیبت کبری و غیبت صغری داشت، ظهور صغری و ظهور کبری هم دارد.

وی افزود: آن‌ها به دنبال این هستند که بگویند وقتی خود امام زمان ظهور کند و حضور داشته باشد، دیگر به نائب امام زمان چه کار است؟

رییس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، گفت: متاسفانه برخی از ساده‌دلان هم این سخنان را باور می‌کنند، غافل از این‌که بدانند پشت پرده چیز دیگری است.

وی یادآور شد: این جریان با خود می‌گفتند باید کارهایی کنیم تا بتوانیم بگوییم با امام زمان ارتباط داریم و در این صورت چه نیازی به نائب امام زمان و آخوند است؟

عضو خبرگان رهبری افزود: یکی از این راه‌هایی که این جریان دنبال می‌کرد، بیان خبرهای غیبی است، مثلن می‌گویند برخی خبرهایی که 6ماه دیگر اتفاق می‌افتد را می‌گوییم، و وقتی این خبرها اتفاق می‌افتاد و شد، می‌گوییم با امام زمان ارتباط داریم و دیگر نیازی به آخوندها نیست.

وی افزود: این در حالی است که این همه هم مرتاض‌های هند هستند و پیش‌گویی می‌کنند، که البته این جریان هم با خود می‌گویند که می‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد.

مصباح یزدی گفت: این راه به عنوان یک برنامه‌ای بود، که بتواند تمام برنامه‌های انقلاب را از بین ببرند.

وی اضافه کرد: متاسفانه این جریان از سادگی بعضی‌ها استفاده کردند و البته دشمنان هم کمک‌شان کردند.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: این جریان می‌گویند با این کار، علاوه بر آن‌که بساط ولایت فقیه برچیده می‌شود، هم‌چنین مشکل اجرای احکام اسلامی هم حل می‌شود، چرا که برای مثال می‌گوییم در شرایط فعلی آقا نظرشان این نیست که این کارها اگر چه احکام اسلامی است، اجرا نشود، چرا که ما اطلاع داریم آقا نظرشان چیست، و البته منظور این‌ها از آقا، امام زمان است.»

در مطالب آقای مصباح یزدی چند نکته بسیار بارز هویداست، از این سخنان چنین برمی‌آید که این آقا خود به صحت وجودی آقایی به نام امام زمان اعتقاد ندارد، مگر می‌توان به وجود شخصی مومن باشی و او را ناظر و آگاه بیابی و در عین حال از جانب آن شخصی که مجهول‌المکان است از عدم ارتباطش با کسی سخن بگویی. وقتی تا به این حد با اطمینان از عدم ارتباط او با دیگران می‌گویی از دو حالت خارج نیست، یا او با شخص خودت در تماس است و در حال اطلاع‌رسانی که این گروه مدعی، دروغ‌گوست، که البته آقای مصباح با توجه به عواقب این گفتار در جامعه ایران چنین ادعایی تا به حال نکرده است و یا آن‌که از نبود این شخص کاملن اطمینان داری و می‌توانی از جانبش هر نکته‌ای را انکار یا تایید کنی، به‌طور مثال اطاعت از آخوند و ولی امر را امر و مشایی و گروه‌اش را منحرف بخوانی.

نکته دیگر این گزیده سخنان اطمینان از عدم ظهور است، ظهوری در کار نیست تا آقای مصباح به عنوان یک منتظر واقعی دچار شک در صحت اخبار شود، مگر نقل بر این نیست که هیچ‌کس حتا خود امام زمان از وقت ظهورش آگاه نیست، پس هرآن و در هرلحظه این امکان وجود دارد و حتا جریان انحرافی هم می‌تواند منتظر و مشتاق به ظهور عاجل باشد.

و از همه این نکات مهم‌تر آن‌که بسیار شرم‌آور است که آیت‌اله کهن‌سالی از شدت ترس از کف دادن تمامی اعتبار چند صد ساله فقه شیعه برای ارتباط با امامی غایب آن‌چنان عنان از کف دهد که در کلماتی نسنجیده از حذف حضورشان هیجان‌زده شده و آمدن آن امام غایب که صدها سال بهانه بودن این شغل را توجیه می‌کرد را ناممکن بداند و نبودن آخوند و ولایت فقیه را در صورت احتمال حضور وعده داده شده فاجعه بنامد.

سخنان این آیت‌اله تندرو اگر چه بسیار برای این صنف تاسف‌آور بود و باعث شد تا با اندکی دقت در آن آبروی نام آخوند برده شود، اما از سویی می‌تواند برای نسل جوان امروز دارای نکات کلیدی و هیجان‌انگیز دیگری نیز باشد.

آیت‌اله مصباح و تمامی حامیان نظریه ولایت فقیه هرگز توضیح نداده‌اند که نائب برحق امام زمان از جانب چه کسانی و چگونه مجوز شغل نیابت را دریافت کرده و کشف می‌شوند، حتا مرتاضان هندی که تنها با ریاضت انسانی و قواعدی ساده به مراحلی ارتقا درجه می‌یابند توضیحات کامل‌تری برای نیروی‌شان دارند تا روحانیت شیعه برای ارتباط با امام غایب، ای کاش ایشان در مورد اعتقادشان به کشف ولی‌فقیه توضیحاتی ارایه دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,