Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
پس‌نشینی‌تند

«آگاهی و دانش، میراث «شریف»

2011 June 04

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

به این اسامی توجه کنید: «محسن‌ سازگارا»، «عادل‌ فردوسی‌پور»، «محمد‌ عطریانفر»، «علی‌ دایی»، «کوهیار گودرزی»، «حمید تقوایی»، «غلامرضا ‌رضایی»، «مجتبی‌ واحدی»، «محمدعلی‌ نجفی» و «اکبر ترکان». می‌دانید وجه اشتراک این اسامی و صدها نام دیگر که مردان‌سیاست، نام‌آوران ورزش، فعالان ‌حقوق ‌بشر و بزرگ‌ترین دانش‌مندان و محققان این سرزمین را در برمی‌گیرد چیست؟ بله همه‌ی این‌ها دانش‌آموختگان «دانش‌گاه‌ صنعتی‌ شریف» هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«دانش‌گاه صنعتی شریف» در سال ۱۳۴۴و  با هدف تربیت و تامین بخشی از نیروهای متخصص موردنیاز کشور ایران، در سطوح بالای علمی در شهر تهران با نام «دانش‌گاه‌ صنعتی ‌آریامهر»، به فرمان «محمدرضا ‌پهلوی» و به دست دکتر «محمدعلی ‌مجتهدی» تاسیس شد که پس از انقلاب به افتخار یکی از دانش‌آموختگان آن، «مجید شریف ‌واقفی»، به «دانش‌گاه‌ صنعتی‌ شریف» تغییر نام داد. معمار اصلی آن «حسین‌ امانت»، طراح و معمار مشهور ایرانی بود. این دانش‌گاه همواره به عنوان یکی از دانش‌گاه‌های برتر ایران در رشته‌های‌ فنی شناخته می‌شود و قبول شدن در آن نیازمند کسب رتبه‌ی بالایی در کنکور سراسری است. چنان‌که روزنامه‌ی «واشینگتن‌ پست» در خلال گزارش خود از حضور و سخن‌رانی پروفسور «برتون ‌ریکتر»، برنده‌ی آمریکایی جایزه‌ی نوبل در فیزیک در این دانش‌گاه، «دانشگاه‌ صنعتی‌ شریف» را «ام‌آی‌تی» ایران لقب داده‌ است.

دانش‌آموختگان این دانش‌گاه، همیشه به دلیل اعتبار مناسب آن، برای انتصاب در مدیریت‌های ‌علمی، فنی و اجرایی بخت زیادی دارند و به علاوه در آزمون‌های متمرکز ورودی مقاطع تحصیلات تکمیلی از نظر میانگین نمرات و درصد قبولی در رشته‌های فنی، مهندسی و علوم پایه مقام بالایی را در بین دانش‌گاه‌های کشور داشته‌اند. هم‌چنین تعداد زیادی از دانش‌آموختگان این دانش‌گاه برای ادامه‌ی تحصیل عازم کشورهای دیگر می‌شوند.

در این دانش‌گاه  با استخدام حدود ۵۰ عضو هیت علمی، در اولین دوره‌ی پذیرش دانش‌جو در مهر ۱۳۴۵، حدود ۴۰۰ دانش‌جو در رشته‌های «مهندسی‌ برق»، «مهندسی ‌مکانیک»، «مهندسی‌ شیمی» و «مهندسی‌ متالورژی» پذیرفته شدند. سال بعد دانش‌کده‌های «فیزیک»، «علوم‌ ریاضی» و «مدیریت صنعتی و اقتصاد‌ مهندسی» ایجاد شدند. در سال ۱۳۴۸، «دانش‌کده‌ شیمی» تاسیس شد و هم‌چنین دانش‌کده «مدیریت‌ صنعتی» و «اقتصاد مهندسی» در سطح کارشناسی دانش‌جو پذیرفت و به دانش‌کده «مهندسی ‌صنایع» تغییر نام داد. در سال ۱۳۵۰ نیز دانش‌کده «مهندسی‌ عمران» فعلی با نام دانش‌کده «مهندسی ‌سازه» تاسیس شد. این دانش‌گاه در مقایسه با بسیاری از دانش‌گاه‌های ایران و جهان، دانش‌گاهی جوان و در حال رشد به شمار می‌رود.

دانش‌جویان و اساتید این دانش‌گاه همواره در جریانات و کشمکش‌های تاریخ سیاسی معاصر ایران نقشی پررنگ داشته‌اند که آخرین نمونه‌ی آن بیانیه‌ی مشهور جمعی از استادان این دانش‌گاه در خرداد 1388 بود. ۱۲۵ نفر از استادان «دانش‌گاه ‌صنعتی ‌شریف»، طی بیانیه‌ای در روز ۵ خرداد ۱۳۸۸ در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری، خواستار تبلور عقلانیت در مدیریت کشور و مشارکت فعال در انتخابات شدند. در این بیانیه از خارج‌کردن تدریجی متخصصان باتجربه از دایره‌ی تصمیم‌گیری، عدم ثبات مدیریتی، گسترش واردات کالاهای‌مصرفی به بهای ضربه به تولیدات‌ داخلی، به رکود کشاندن اقتصاد برای جبران اسراف‌کاری‌ها و بی‌برنامگی‌های ‌گذشته، عدم بهبود شاخص‌های‌رشد و بی‌کاری و تورم با وجود درآمدهای‌ کلان‌ نفتی، پس‌رفت شاخص‌های خط‌ فقر و نابرابری‌های اقتصادی و گریختن از حساب‌رسی و قوانین مصوب انتقاد شده ‌است. انتقاد از تنزل گفتمان اجتماعی و تکیه‌ی صرف بر شعارهای عوام‌پسند نظیر مبارزه با مافیا و مظلوم‌نمایی با وجود در اختیار داشتن تمام ابزار قدرت، تحقیر مردم و سعی در تطمیع آنان به نام عدالت‌طلبی از خزانه ملی، شکستن حرمت بزرگان و اندیش‌مندان و هم‌چنین سو‌استفاده از احساسات‌ پاک‌ دینی و عدالت‌طلبانه مردم در جهت فعال‌کردن شکاف‌های فرهنگی و طبقاتی، با ایجاد تضاد و تفرقه در سطح ملی از بخش‌های دیگر این بیانیه‌ بود. این بیانیه بازتاب زیادی در مطبوعات منتقد دولت داشت.

در اتفاقات و اعتراضات پیش‌آمده پس از انتخابات ریاست ‌جمهوری سال 88 شمار فراوانی از دانش‌جویان این دانش‌گاه بازداشت و سپس به حبس‌های کوتاه و بلند مدت و محرومیت از حق تحصیل محکوم شده‌اند. از این میان می‌توان به افرادی چون «سیامک ‌سهرابی» دانش‌جوی کارشناسی ارشد مهندسی‌ عمران، «پوریا ‌نادری» دانش‌جوی کامپیوتر، «سامان ‌فرهت» دانش‌جوی برق، «حسین‌ سالمکار» از فعالان دانش‌جویی این دانش‌گاه، و دانش‌جوی کارشناسی ‌ارشد در رشته هوا فضا، «جواد سوهانکار» دانش‌جوی رشته کامپیوتر و «کوهیار گودرزی» فعال حقوق‌ بشر، وبلاگ‌ نویس، روزنامه‌نگار و از دانش‌جویان دانش‌کده مهندسی هوافضا «دانش‌گاه‌ صنعتی‌ شریف» اشاره کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,