Saturday, 18 July 2015
23 June 2021

«خبرهای چهارم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 04

با موافقت اعضای ناتو ماموریت لیبی تمدید شد،

«تشدید عملیات هوایی ناتو در لیبی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

صبح روز شنبه، عملیات هوایی ناتو علیه نیروهای معمر قذافی، رهبر لیبی با حملات هلیکوپترها تشدید شده است. هلیکوپترهای آپاچی بریتانیا برای اولین‌بار به مواضع ارتش لیبی حمله کرده و خساراتی را متوجه آن‌ها کرده‌اند.

ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد در حمله به مواضع ارتش لیبی به کاروانی از خودروهای نظامی و تجهیزات ارتش حمله کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، هلیکوپترهای بریتانیا و فرانسه در حملات علیه شهر البریقه حضور داشته‌اند.

ناتو روز چهارشنبه، ماموریت خود در لیبی را برای سه ماه تمدید کرد.

تمدید عملیات ناتو در لیبی با موافقت ۲۸ عضو این پیمان صورت گرفت.

انجام این ماموریت به دستور سازمان ملل صورت گرفته و کشورهای فرانسه‌، بریتانیا و آمریکا انجام این عملیات را برعهده دارند.

………………………………………………………..

در آستانه سال‌روز درگذشت رهبر انقلاب اسلامی،

«ایجاد اختلال در سخن‌رانی احمدی‌نژاد با سر دادن شعار»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، سخن‌رانی رییس‌جمهوری اسلامی در محل دفن آیت‌اله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی، با شعارهای اعتراضی خطاب به اسفندیار رحیم‌مشایی آغاز شد. این در حالی است که این سخن‌رانی با تاخیر از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شده است.

به گزارش خبرآنلاین، عده‌ای نیز در خلال سخن‌رانی محمود احمدی‌نژاد با سر دادن شعار به حمایت از آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی پرداختند.

وی که در آستانه سال‌روز درگذشت آیت‌اله خمینی به سخن‌رانی پرداخت، به مسایل اقتصادی در آمریکا، و عمل‌کرد اسراییل در فلسطین اشاره و از آن‌ها انتقاد کرد. از سویی دیگر شرکت‌کنندگان در این سخن‌رانی بارها با سر دادن شعار در ادامه آن خلل ایجاد کردند.

هم‌چنین سخنان رییس‌جمهوری اسلامی با تاخیری حدود ۱۵ دقیقه از شبکه خبر پخش شد اما مجری این شبکه اعلام کرد که سخنان وی به شکل مستقیم پخش شده است. این در حالی است که این سخن‌رانی که به شکل زنده از رادیو ایران پخش می‌شد، یک ربع پیش از آن به پایان رسیده بود.

سیدحسن و سیدعلی خمینی، نوه‌ آیت‌اله خمینی و محمد‌علی انصاری در این سخن‌رانی حضورداشتند.

………………………………………………………..

پس از اتهام تبانی و تبلیغ علیه نظام،

«علی بهزادیان‌نژاد آزاد شد»

خبر / رادیو کوچه

علی بهزادیان‌نژاد، وبلاگ‌نویس و عضو ستاد میرحسین موسوی پس از تحمل ۴۹۸ روز حبس بدون مرخصی، به‌طور موقت آزاد شده است.

به گزارش کلمه، این وبلاگ‌نویس پس از انتخابات جنجال برانگیز دو سال پیش ایران بازداشت و به اتهام تبانی برای بر هم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر هم مورد تایید قرار گرفت.

آقای بهزادیان‌نژاد در هنگام انتخابات ریاست جمهوری دهم، مدیریت یکی از سایت‌های اینترنتی حامی میرحسین موسوی را به عهده داشت.

………………………………………………………..

با تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی،

«کشتار بدون هشدار در جمعه کودکان آزاد سوریه»

خبر / رادیو کوچه

شاهدان عینی در شهر حما در سوریه روز جمعه گزارش دادند تیر‌اندازی مستقیم نیروهای امنیتی به سمت معترضان دست‌کم ۶۷ کشته بر جای گذاشته است.

به گزارش خبر‌گزاری فرانسه، به نقل از فعالان سیاسی و مدنی کشته شدن ۲۸ تن از مخالفان بشار اسد را تایید شده است. یکی از شاهدان عینی که در بیمارستان حما بود گفت تعداد مجروحان بیش از ۱۵۰ نفر است.

به گزارش العربیه، سه نفر از شاهدان عینی که در تظاهرات امروز این شهر شرکت داشتند در گفت‌وگویی اعلام کردند نیروهای امنیتی بدون این‌که هشداری داده باشند مستقیمن به سمت معترضان تیر‌اندازی کردند.

بر اساس همین گزارش به‌رغم حضور گسترده نیروهای امنیتی سوریه از جمله لباس شخصی‌ها هزاران نفر از مردم سوریه تظاهراتی را در شهرها و روستاهای این کشور انجام دادند.

شهرهای درعا‌، حمص‌، البوکمال‌، حما‌، حسکه‌، القامشلی و دیر‌الزور از جمله شهرهای بودند که امروز شاهد تظاهرات بوده‌اند.

مخالفان رژیم سوریه اعتراضات امروز را به نام «جمعه کودکان آزاد» نام‌گذاری کرده بودند.

………………………………………………………..

بر اثر انفجار راکت،

«زخمی شدن رییس جمهوری یمن در کاخ ریاست جمهوری»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده از یمن، علی عبداله صالح، رییس جمهوری این کشور بر اثر حمله راکتی به کاخ ریاست جمهوری در صنعا به صورت جزیی زخمی شده است.

با این حال مقام‌های دولتی یمن می‌گویند که حال آقای صالح خوب است و به زودی در تلویزون این کشور خطاب به مردم سخن‌رانی خواهد کرد.

گزارش‌هایی نیز از زخمی شدن نخست وزیر و رییس پارلمان یمن و کشته‌شدن چهار محافظ منتشر شده است.

بعدازظهر جمعه، دو راکت از طرف نیروهای مسلح قبیله‌ای به سوی کاخ ریاست جمهوی یمن در صنعا، پایتخت این کشور شلیک شد. یک از مقامات یمن گفت که این راکت‌ها به مسجد مجتمع ریاست جمهوری اصابت کرده و دست‌کم سه نفر را مجروح کرده است.

حمله به کاخ ریاست جمهوری یمن در پی بالا گرفتن تنش و درگیری میان نیروهای علی عبداله صالح و گروه‌های مسلح قبیله‌ای در روزهای گذشته صورت گرفت.

پیش‌تر نیز، برای اولین بار بعد از گذشت یک هفته از افزایش درگیری‌‍‌ها، صدای یک انفجار مهیب در صنعا شنیده شد.

بر اساس گزارش‌ها در این انفجار منزل شیخ حامد الاحمر، برادر رهبر قبیله‌ای که هواداران آن با دولت می‌جنگند، مورد هدف قرار گرفت.

در میان این ناآرامی‌ها، مخالفان حکومت علی عبداله صالح در صنعا نیز بعد از برگزاری نمار جمعه تظاهرات اعتراضی بر پا کردند.

لازم به اشاره است آمریکا هیتی را برای بحث درباره چگونگی پایان دادن به خشونت‌هایی که یمن را در آستانه جنگ داخلی قرار داده، به منطقه فرستاده است.

قدرت‌های غربی و منطقه‌ای از علی عبداله صالح می‌خواهند که با امضای قرارداد پیشنهادی شورای هم‌کاری خلیج پارس، قدرت را در مقابل مصونیت قضایی به معاونش واگذار کند.

………………………………………………………..

بدون انتشار خبری در مورد علت مرگ عوفر،

«کشف جسد تاجر اسراییلی متهم به داشتن رابطه تجاری با ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی اسراییل، جسد سامی عوفر از تجار سرشناس اسراییلی که به تازگی متهم به داشتن روابط تجاری با ایران شده بود در خانه‌اش پیدا شده است.

به گزارش رویترز، به نقل از شبکه ده اسراییل، آمریکا ماه گذشته تحریم‌هایی علیه شرکت کشتی‌رانی برادران عوفر به اتهام فروش یک نفت کش به ایران که از دشمنان اصلی اسراییل به شمار می‌آید اعمال کرده بود.

سامی عوفر ۸۹ ساله که از جمله ثروت‌مندترین بازرگانان اسراییل است، این شرکت را به هم‌راه برادرش یولی تاسیس کرده بود.

در گزارش شبکه ده اسراییل به نحوه مرگ عوفر اشاره‌ای نشده و پلیس اسراییل نیز درباره این ماجرا اطلاعاتی را ارایه نکرده است. وی پیش‌تر انجام هرگونه معامله غیرقانونی را رد کرده بود.

………………………………………………………..

با دستور قضایی،

«انتقال فرشی، فعال مدنی آذربایجانی به زندان تبریز»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه ۱۲ خرداد، علیرضا فرشی فعال مدنی آذربایجانی و استاد دانش‌گاه با دستور قضایی، از اداره اطلاعات شهرستان تبریز به زندان این شهرستان منتقل شده است. وی روز ۲۳ اردی‌بهشت توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در منزلش بازداشت شده بود.

به گزارش تارنمای جنبش دانش‌جویی آذربایجان، علیرضا فرشی در جریان مراسم راه‌پیمایی خانوادگی ۱ خرداد ۸۸ که توسط اداره تربیت بدنی آذربایجان شرقی در پارک «ائل‌گولی» تبریز برگزار شده بود توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد.

ماموران امنیتی چندی بعد طی تماسی تلفنی با سیما دیدار همسر علیرضا فرشی از وی خواستند تا برای ملاقات با همسرش به زندان تبریز مراجعه کند که پس از حضور دیدار در زندان تبریز ماموران امنیتی وی را بازداشت کردند. فرشی و دیدار پس از تحمل بازداشت موقت سه و یک ماهه به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد و شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز در ۲۳ آبان ۸۸ این زوج آذربایجانی را به یک‌سال حبس تعزیری محکوم کرد.

………………………………………………………..

توسط ماموران امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت بهنام ایرانی، شهروند مسیحی کرج»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه سه‌شنبه، نیروهای امنبتی با ورود به منزل شخصی بهنام ایرانی شهروند مسیحی ساکن کرج وی را بازداشت کرده‌اند.

به گزارش رهسا‌نیوز، نیروی امنیتی هنگام بازداشت بهنام ایرانی را مورد هتک حرمت قرار داده‌اند. این در حالی است که به وی فرصت بیست روزه داده بودند که خود را برای زندانی یک ساله‌اش به دادگاه کرج مراجعه تا برای سپری کردن دوران محکومیت خود به زندان رجایی‌شهر کرج معرفی کند.

از علت دستگیری این شهروند مسیحی خبری در دست نیست.

مراجع قضایی به وی متذکر شده بودند که وقتی حکم یک سال زندان وی اجرا شود حکم ۵ سال حبس تعلیقی ایشان نیز  اجرا خواهد شد.

لازم به توضیح است که وی از اعضای «کلیسای ایران» است که در بار نخست دستگیریش در سال ۸۵  حکم پنج سال حبس تعلیقی برای وی صادر شده و در بار دوم در سال ۸۹ که  با وثیقه ۱۰۰ میلیونی آزاد شده بود حکم یک‌سال حبس برای وی صادر شده است که با اعتراض وکیلش آقای طراوات دو ماه از حکم یک‌سال حبس آقای ایرانی کاهش یافته است.

………………………………………………………..

پس از احضار به اجرای احکام،

«بازداشت سمیعی، شهروند بهایی در ساری»

خبر / رادیو کوچه

‫در روز‌های اخیر، سمیرا سمیعی (یوسفی) شهروند بهایی ساکن ساری پس از احضار به اجرای احکام دادگاه انقلاب بازداشت شده است.

به گزارش هرانا، وی در سال گذشته طبق حکم دادگاه به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود صبح روز شنبه ۷ خرداد ماه پس از احضار به دایره اجرای احکام بازداشت و برای گذراندن محکومیت ۶ ماهه راهی زندان ساری شد.

قابل ذکر است، نام‌برده در ۲۴ آذر ماه سال ۱۳۸۸ پس از تفتیش منزل، دستگیر که پس از یک ماه و نیم بازداشت به قید وثیقه ۵۰ میلیون تومان آزاد شد.

………………………………………………………..

روز شنبه در تهران،

«فراخوان بزرگ‌داشت هاله سحابی در مقابل حسینیه ارشاد»

خبر / رادیو کوچه

تشکل «جوانان احزاب اصلاح‌طلب» در ایران برای پاس‌داشت سومین شب درگذشت هاله سحابی، عضو گروه مادران صلح و فرزند عزت‌اله سحابی، برای حضور در مقابل حسینیه ارشاد در تهران در روز شنبه، ۱۴ خرداد، فراخوان داده‌اند.

به گزارش کلمه، در فراخوان جوانان احزاب اصلاح‌طلب، با اشاره به ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم ترحیم عزت‌اله سحابی، آمده است: «مردمی که برای هم‌دردی به طرف مسجد آمده بودند، از ماموران انتظامی و لباس شخصی‌ها کتک خوردند و چندین نفر هم بازداشت شدند … ما جوانان احزاب اصلاح‌طلب، از همه مردمی که عزادار هستند، می‌خواهیم که روز شنبه، ۱۴ خرداد از ساعت ۶ بعد از ظهر، با در دست داشتن شمع، در مقابل حسینیه ارشاد تهران حاضر شوند.»

آن‌ها اضافه کرده‌اند: «ما ترجیح می‌دادیم که حسینیه ارشاد که دهه‌ها است مامن نیروهای ملی-مذهبی است و بارها شاهد سخن‌رانی عزت‌اله سحابی و دخترش در این مکان بوده‌، میزبان خیل جوانان عزادار باشد، اما حال عزایمان را به خیابان شریعتی می‌آوریم و این تجمع را در فاصله پل سیدخندان و خیابان میرداماد برگزار خواهیم کرد.»

هاله سحابی روز چهارشنبه، ۱۱ خرداد، در مراسم تشییع پیکر پدرش عزت‌اله سحابی، پس از درگیری با ماموران لباس شخصی، دچار ایست قلبی و مشکل تنفسی شد و درگذشت.

………………………………………………………..

رییس جمهوری یمن:

«خبر کشته شدن من شایعه است»

خبر / رادیو کوچه

علی عبداله صالح رییس جمهوری یمن در یک پیام صوتی گزارش‌های منتشر شده در مورد کشته شدن وی در پی حمله به مسجد ریاست جمهوری را تکذیب کرده است.

صالح در این پیام صوتی که شام‌گاه جمعه منتشر شده است افراد قبیله صادق‌الاحمر یکی از شیوخ قبایل مخالف نظام را به سو‌قصد علیه خود متهم کرد.

او از هوادارانش خواست تا «افراد یاغی» که ساختمان‌های دولتی را اشغال کرده‌اند از اماکن دولتی بیرون برانند.

وی هم‌چنین از نیروهای مسلح که با مخالفان به مبارزه می‌پردازند اظهار قدردانی کرد.

علی عبداله صالح مخالفان خود را به کودتا و سرپیچی از قانون متهم و تاکید کرد افراد قبیله الاحمر باعث هرج ومرج در جامعه شده‌اند.

او در پیام خود خطاب به یمنی‌ها گفت‌: «اگر شما سالم هستید من هم سالم هستم و در سلامت به سر می‌برم.»

پیش از این مخالفان اعلام کرده بودند علی عبداله صالح در پی هجوم خمپاره‌ای علیه مسجد ریاست جمهوری به هم‌راه تعدادی از مقامات دولتی کشته شد.

منابع رسمی پس از آن اعلام کردند علی عبداله صالحی به صورت سطحی زخمی شده است اما حدود 8 تن از حاضران در مسجد کشته شده‌اند.

خبرهای وارده از یمن حاکی است رییس پارلمان این کشور به شدت زخمی شده است.

………………………………………………………..

در مقدماتی المپیک لندن،

«لغو دیدار تیم فوتبال زنان ایران به دلیل پوشش اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه جمعه، مسابقه تیم ملی فوتبال زنان ایران با اردن در مقدماتی المپیک لندن به دلیل مخالفت فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، با پوشش اسلامی زنان فوتبالیست ایرانی، لغو شده است.

تیم زنان ایران قرار بود در اردن به دیدار تیم زنان این کشور برود، اما بنابر گزارش خبرگزاری‌های ایران، «مسوول بحرینی برگزار‌کننده مسابقات از حضور بانوان ایرانی با پوشش اسلامی جلوگیری کرد.»

تیم ایران در دور مقدماتی صدر نشین گروه خود شده و به مرحله دوم رسیده بود اما به دلیل مخالفت فیفا با پوشش زنان ایرانی، اردن با نتیجه سه بر صفر برنده اعلام شد.

به گزارش ایرنا، بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان ایران پس از حضور در زمین و با تشویق تماشاگران «وزرش‌گاه را با چشمانی اشک‌آلود ترک کردند.»

در پی این اتفاق، علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال ایران گفته است که «این فدراسیون از مسوول برگزار‌کننده این رقابت‌ها به فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) شکایت می‌کند.»

به گفته آقای کفاشیان، فدراسیون فوتبال ایران مکاتباتی با سپ بلاتر رییس فیفا در خصوص حضور زنان فوتبالیست ایرانی با پوشش اسلامی انجام داده بود و موافقت وی را کسب کرده بود.

آن‌طور که آقای کفاشیان گفته در قانون فیفا هیچ کشور حق ندارد با پوشش اسلامی در رقابت‌ها حاضر شود «اما فدراسیون فوتبال ایران رای‌زنی‌های لازم را در این مورد انجام داده بود.»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,