Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
کتاب هفته

«کتاب کوچک فلسفه»

2009 November 24

جواد لگزیان / رادیو کوچه

«فلسفه از اشتیاق به کشف ماهیت چیزها ناشی شده‌است. فلسفه به عنوان روش خاصی برای فهمیدن رازهای دنیا پدید آمده و روش فلسفی برای تعیین حقیقت ادعاهایی که درباره‌ی عالم می‌شود، براستدلال منطقی تاکید می‌کند. فیلسوفان مشتاق بودند ذات چیزها را کشف کنند، و فلسفه را به عنوان روش خاصی برای فهمیدن رازهای جهان ابداع کردند، روشی که ابزار اثبات دیدگاه‌هایشان را فراهم می‌آورد»

آن‌چه خواندید تعریفی کوتاه از فلسفه از نگاه «گریگوری برگمن» در «کتاب کوچک فلسفه» بود.کتابی برای این که بیاموزیم چگونه فکر کنیم.

«کتاب کوچک فلسفه» از بیست و چهار فصل تشکیل شده که در هرفصل می‌توان با یکی از فلاسفه بزرگ جهان آشنا شد.

20091124-cul-book-ketabefalsafeh

تالس، سقراط، افلاطون، ارسطو، آگوستین قدیس، آکویناس، دکارت، هابز، اسپینوزا، لاک، هیوم، ویتگنشتاین، سارتر، این راند و ویلیام وان ارمن کواین نام‌هایی آشنا از جهان فلسفه هستند که در این کتاب با آن‌ها  دیدار می‌کنیم.

هر فصل با نام و تاریخ زندگی یک فیلسوف و فرازهایی از زندگی و نقش او در فلسفه آغاز شده و سپس مروری داریم بر گفته‌ها و عقاید او در جملاتی کوتاه.

در این کتاب یک گاو به نام «بسی» وجود دارد که در بعضی قسمت‌ها به کمک درک بهتر مطالب می‌آید.

می‌توان خواندن این کتاب را برای یک ماه برنامه‌ریزی کرد و در یک پاتوق عصرانه با دوستان هر روز میهمان یک فیلسوف شد و اندیشه‌ی او را به بحث گذاشت.

«کتاب کوچک فلسفه حکمت بزرگ‌ترین اندیشمندان جهان به زبانی خودمانی» نوشته‌ی گریگوری برگمن با ترجمه  کیوان قبادیان را «کتاب آمه» در 168 صفحه و با قیمت 2500 تومان منتشر کرده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,