Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
به بهانه زادروز «نادر نادرپور»

«روزنگاشت / زندگی در غربت برای نادرپور»

2011 June 05

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

شانزدهم خرداد برابر با زاد‌روز «نادر نادرپور»، شاعر معاصر ایرانی است. وی زاده سال 1308 خورشیدی بود. نادرپور علاوه بر 9 مجموعه اشعاری که از خود باقی گذاشت، دو جلد برگزیده از اشعارش نیز در تهران، بارها به طبع رسیده است. وی هم‌چنین اشعار بسیاری از شاعران بزرگ فرانسوی و ایتالیایی را به فارسی ترجمه کرد و سرانجام در بیست‌و نهم بهمن ۱۳۷۸ در لس‌آنجلس درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نادر نادرپور»، در روز شانزدهم خردادماه سال 1308 خورشیدی در تهران زاده شد. او فرزند «تقی میرزا» از نوادگان «رضاقلی میرزا»، فرزند ارشد «نادرشاه افشار» بود. دوره‌های دبستان و دبیرستان را در تهران گذراند و برای تحصیل در رشته ادبیات فرانسه به «دانش‌گاه سوربن» در «پاریس» رفت.

وی پس از گرفتن لیسانس به تهران بازگشت و در طول سالیان متمادی، نخست در بخش خصوصی و سپس به عنوان کارشناس در وزارت فرهنگ و هنر، به انتشار ماه‌نامه‌های «هنر و مردم»  و  «نقش و نگار» ادامه داد و مدتی مسولیت سردبیری آن‌ها را بر عهده داشت.

نادرپور سپس در سال 1343، برای تکمیل مطالعات خود در زبان و ادبیات ایتالیایی به آن سرزمین رفت و به تحصیل پرداخت.  پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت و از سال 1351 تا 1357، سمت سرپرستی گروه ادب امروز را در رادیو تلویزیون ملی ایران عهده‌دار شد و برنامه‌هایی درباره زندگی و آثار نوآوران ادب معاصر ساخت که پاره‌ای از آن‌ها سندیت تاریخی یافت و به شناساندن ادبیات امروزی ایران و جهان، یاری کرد.

در مرداد ماه 1359 نادر نادرپور از تهران به پاریس رفت و تا اردیبهشت ماه 1365 در آن شهر اقامت داشت. در همان‌جا بود که به عضویت افتخاری اتحادیه نویسندگان فرانسه برگزیده شد و در مجامع و گردهمایی‌های گوناگون شرکت کرد و سخن گفت.

وی در بهار سال 1365 به دعوت «بنیاد فرهنگ ایران در بوستون»، عازم «آمریکا» شد و از آن پس، به سخن‌رانی‌های متعدد در دانش‌گاه‌های هاروارد، جرج تاون، یو.سی.ال.ای و برکلی پرداخت و پاره‌ای از برنامه‌های ادبی و فرهنگی خود را، چه از طریق تدریس در کلاس‌ها و چه از راه سخن گفتن در رادیو و تلویزیون، آغاز کرد.

او هم‌چنین نه مجموعه از اشعارش را به این ترتیب انتشار داد: «چشم‌ها و دست‌ها»، «دختر جام»،  «شعر انگور»، «سرمه خورشید»، «گیاه و سنگ نه، آتش»، «از آسمان تا ریسمان»، «شام بازپسین»، «صبح دروغین» و  «خون و خاکستر».

که گفته شده: هفت جلد از این مجموعه‌ها با چاپ‌های متعدد در تهران و هشتمین آن، نخست در پاریس و سپس هم‌راه جلد نهم توسط «شرکت کتاب» در «لوس آنجلس» منتشر شده است. علاوه بر این مجموعه‌ها، دو جلد برگزیده اشعار نادر نادرپور نیز در تهران، بارها به طبع رسیده است.

از این اشعار، ترجمه‌های گوناگون به زبان‌های فرانسه، انگلیسی، روسی، آلمانی، و ایتالیایی انتشار یافته است. نادر پور، اشعار بسیاری از شاعران بزرگ فرانسوی و ایتالیایی را به فارسی ترجمه کرد و مجموعه‌ای از آثار گروه اخیر را با عنوان  «هفت چهره از شاعران معاصر ایتالیایی» به هم‌راهی «بیژن اوشیدری» انتشار داد.

نادر نادرپور سرانجام در بیست‌و‌نهم بهمن‌ماه سال 1378 در لوس‌آنجلس، آمریکا درگذشت و در «وست وود» به خاک سپرده شد.

 

منبع‌ها:

ویکی پدیا

فرهنگ‌سرا

شعر معاصر

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,