Saturday, 18 July 2015
19 June 2021

«خبرهای پنجم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 05

به دلیل وضعیت نامناسب جسمانی،

«رییس‌جمهوری یمن وارد عربستان سعودی شد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

بر اساس اعلام رسمی مقامات عربستان سعودی، علی عبداله صالح، رییس جمهوری یمن، برای درمان پزشکی، وارد ریاض، پایتخت این کشور شده است. از روز شنبه، ۴ ژوئن خبرهای متناقضی در باره خروج آقای صالح از یمن منتشر می‌شد.

در جریان حمله‌ای که روز جمعه، ۳ ژوئن، به مسجد مجتمع ریاست جمهوری یمن انجام شد، رییس جمهوری یمن دچار سوختگی و جراحت شد.

بر اساس گزارش‌ها، جراحت‌های علی عبداله صالح بسیار جدی‌تر از حدی است که پیش‌تر اعلام شده بود.

منابع خبری در یمن گفته‌اند که یک ترکش به زیر قلب آقای صالح اصابت کرده و ناحیه سینه و صورت او دچار سوختگی درجه دو شده است.

علی عبداله صالح شام‌گاه روز شنبه، با یک آمبولانس هوایی متعلق به عربستان سعودی، وارد ریاض شد. چند نفر دیگر از مقامات رسمی یمن هم که در حمله روز جمعه زخمی شده‌اند، او را در این سفر هم‌راهی می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ها، آقای صالح در فرودگاهی نظامی در عربستان سعودی با پای خود از هواپیما پیاده شد و آثار جراحت در سر و گردن او دیده می‌شد.

……………………………………………………

با تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی،

«شش کشته در مراسم تشییع جان‌باختگان سوریه»

خبر / رادیو کوچه

در ادامه اعتراض‌های ضددولتی در سوریه که برای تشییع پیکر کشته‌شدگان روز جمعه و برای بزرگ‌داشت لخطیب نوجوان سیزده ساله سوری برگزارش شد، روز شنبه نیز نیروهای امنیتی این کشور با شلیک به سوی تظاهرکنندگان در یکی از شهرهای شمالی این سوریه دست‌کم شش تن از آن‌ها را کشته‌اند.

به گزارش آسوشییتدپرس، کمیته هماهنگی محلی، که تظاهرات ضد‌دولتی در سوریه را سازماندهی می‌کند، روز شنبه اعلام کرد، دست‌کم شش نفر دیگر در جریان شلیک نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان در شهر «جسرالشغور»، واقع در شمال سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس این گزارش این شهر از زمان آغاز اعتراض‌های ضد‌حکومتی در سوریه از میانه ماه مارس تاکنون بارها صحنه اعتراض‌ها به حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، بوده است.

همچنین بر اساس اعلام فعالان سوری، تانک‌های ارتش این کشور روز شنبه راهی شهر مرکزی حماه شده‌اند، که روز جمعه نیروهای دولتی با شلیک به تظاهرکنندگان در این شهر بیش از شصت نفر را کشته بودند.

به طوری که برخی منابع خبری از روز جمعه به عنوان «یکی از خونین‌ترین روزها» در یازده هفته‌ای که از زمان آغاز اعتراضات به حکومت بشار اسد می‌گذرد، یاد کرده‌اند.

از سوی دیگر در حالی که با ادامه اعتراض‌ها در سوریه، نیروهای امنیتی در این کشور هم‌چنان به سرکوب و کشتار تظاهرکنندگان ادامه می‌دهند، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به قطع اینترنت توسط حکومت سوریه «عمیقن» ابراز نگرانی کرده است.

به گفته شاهدان در روز جمعه و همزمان با شدت گرفتن اعتراض‌ها در سوریه شبکه اینترنتی در دمشق و چند شهر دیگر قطع شده بود و یک شرکت آمریکایی نیز اعلام کرده است، ارتباط حدود دو سوم شبکه‌های سوری با شبکه جهانی اینترنت قطع شده است.

……………………………………………………

حادثه بمبئی اتهام کشمیری،

«جانشین بن لادن کشته شد»

خبر / رادیو کوچه

یک مقام اطلاعاتی آمریکایی روز یک‌شنبه از کشته شدن یکی از چهره‌های سرشناس القاعده و کسی که از وی به عنوان یکی از جانشینان اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین این گروه شبه‌نظامی یاد می‌شد، خبر داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات اطلاعاتی پاکستانی و آمریکایی از کشته شدن «الیاس کشمیری» خبر می‌دهند.

کشمیری یکی از متهمان اصلی حادثه تروریستی بمبئی هند در سال 2008 بوده است.

درادامه این گزارش آمده است: «در صورت صحیح بودن خبر کشته شدن کشمیری، این دومین ضربه سختی است که القاعده طی یک ماه اخیر متحمل شده و ازهمین رو می‌توان گفت آمریکا در یک ماه توانسته موفقیت بزرگی در مبارزه با تروریسم به دست بیاورد.

این منبع خبری غربی هم‌چنین آورده است که کشمیری علاوه بر آن‌که متهم به برنامه‌ریزی حادثه تروریستی بمبئی هند است در داخل پاکستان نیز با اتهامات زیادی در رابطه با قتل روبه‌رو است.

……………………………………………………

سال‌گرد آیت‌اله خمینی،

«عدم پخش سخنان حسن خمینی از صدا و سیما»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی رسانه‌های داخلی ایران، صدا و سیمای جمهوری اسلامی در اقدامی از پخش سخنان سیدحسن خمینی، نوه آیت‌اله خمینی در سال‌گرد درگذشت وی، خودداری کرده است.

به گزارش دانشجو نیوز، سیدحسن خمینی در بیست و دومین‌ مراسم سال‌گرد آیت‌اله خمینی گفته است: «بزرگواری اخلاقی امام جامعه را با ایشان هم‌راه کرد و مطمئنن اگر امام پا روی نکته‌ای از نکات اخلاقی می‌گذاشت امروز این عظمت برای ایشان متصور نبود.»

نوه‌ی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی سپس با اشاره به این‌که «ما همه دوره‌ای در این دنیا هستیم و بعد از این دنیا خواهیم رفت» گفته است: «آن‌چه از ما به یادگار می‌ماند همین تذکار خیر است پس چه بهتر که با پرهیز از دروغ، تهمت، غیبت، کینه‌ورزی، دشمن‌ گفتن، بد مردم را خواستن و بی‌ادبی کردن خود را از برکات این تذکار خیر محروم نکنیم.»

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز از دیگر سخن‌رانان در این مراسم بود. وی با بیان این‌که «دشمنان ما تصور می‌کردند که با رحلت امام آغاز فروپاشی انقلاب آغاز خواهد شد»، گفت: «در این‌جا و در کنار مرقد امام و در کنار ارواح شهدایی که در بهشت زهرا دفن شده‌اند شهادت می‌دهم که ملت ما این راه را درست حرکت کرده‌اند و جوانان امروز اگر از نظر استحکام عقیده عقب‌تر نباشد کم‌تر نیستند.»

آیت‌اله خامنه‌ای سپس با اشاره به «نقشه‌های دشمن» برای انقلاب، گفت: «این تحلیل من است که قراین اثبات می‌کند. تا سال ۷۸ برنامه‌ریزی ۱۰ ساله کردند و ۲۳ تیر مردم آمدند توطئه دشمن را در یک روز باطل کردند. آن روز گذشت و موج دوم برنامه‌ریزی ۱۹ ساله بود تا ۸۸ و به نظر آن‌ها زمینه را آماده کرده بودند. مردم معتقد به انقلاب مطالباتی هم داشتند و دو سه ماه فقط تهران را مطلاطم کردند. ولی بعد از آن‌که در روز قدس باطن‌ها ظاهر شد و در روز عاشورا مردم فهمیدند که عمق خواسته‌هایشان کجاست حماسه ۹ دی را در سراسر کشور به راه انداختند. این هنر مردم ایران است و ان‌شا‌اله مردم همین راه خط و آرمان و عزم و همت را تا آخر ادامه خواهند داد.»

لازم به اشاره است در جریان سخن‌رانی احمدی‌نژاد در محل دفن آیت‌اله خمینی، گروهی از حاضران در این مراسم شعارهایی علیه اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی، سردادند.

سال گذشته نیز هنگام سخن‌رانی حسن خمینی عده‌ای به صورت ممتد شعارهایی را در حمایت از رهبر جمهوری اسلامی و علیه آن‌چه آن‌ها «سران فتنه» می‌خوانند سر دادند.

……………………………………………………

دیوان عالی جمهوری اسلامی اعلام کرد،

«لغو حکم اعدام سعید ملک‌پور»

خبر / رادیو کوچه

به دنبال ارایه یک لایحه تخصصی و علمی در حوزه سایبری که با هم‌کاری محمود علیزاده طباطبایی وکیل دادگستری و آقای قاجار استاد حقوق سایبر در تشکیلات قضایی تهیه شده بود، دیوان عالی کشور بسیاری از ایراداتی که در این لایحه نسبت به پرونده سعید ملک‌پور ایراد شده بود را پذیرفت و حکم اعدام وی را نقض کرده است.

به گزارش جرس، محمود علیزاده طباطبایی ضمن تایید شکسته شدن قطعی حکم اعدام این زندانی به می‌گوید: «امیدوار هستیم که این روند منطقی و ادامه تحقیقات فنی در پرونده منجر شود که بسیاری از مشکلات آقای ملک‌پور حل شود.»

سعید ملک‌پور، فارغ التحصیل رشته مهندسی متالوژی دانش‌گاه صنعتی شریف و ساکن کشور کانادا بود که در مهرماه ۱۳۸۷ در تهران دستگیر و به مدیریت سایت‌های پورنوگرافی فارسی‌زبان متهم شده بود.

این زندانی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی توسط قاضی مقیسه‌ محاکمه و به اعدام محکوم شده بود که این حکم موجب ایجاد نگرانی در خانواده وی شده بود تا آن‌جا تعدادی از فارغ‌التحصیلان دانش‌گاه شریف خواستار لغو اعدام سعید ملک‌پور شدند و هم‌چنین بسیاری از مقامات کشورهای غربی و نهادهای حقوق بشری نیز به این حکم اعتراض کرده بودند.

ملک‌پور پیش از این در نامه‌ای سرگشاده از زندان اوین نوشته بود که بازجویان او را شکنجه‌ کرده و خانواده‌اش را نیز تحت فشار قرار داده بودند تا در مقابل دوربین، علیه خودش اعتراف کند.

تلاش‌های خانواده ملک‌پور و هم‌چنین به گفته وکلای پرونده، تهیه لایحه‌ای تخصصی و علمی و دخالت متخصصان فنی و سایبری در روند بررسی این پرونده در ‌‌نهایت منجر به شکسته شدن حکم اعدام آقای ملک‌پور شده است و وکلای پرونده امیدوار هستند تا این حکم در مراحل بعدی نیز بر مبنای تحقیقات فنی و تخصصی به فرجام روشنی برسد.

……………………………………………………

در مراسم درگذشت هاله سحابی،

«تیراندازی هوایی برای متفرق کردن معترضان در تهران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی رسانه‌های خارجی به نقل از شاهدان عینی، روز شنبه، ماموران امنیتی در تهران برای متفرق کردن صدها تن از معترضان به مرگ هاله سحابی، از اعضای گروه مادران صلح به تیراندازی هوایی پرداخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان در سکوت کوشش می‌کردند که در مقابل حسینیه ارشاد در خیابان شریعتی تجمع کنند.

برخی دیگر از شاهدان عینی هم اظهار داشته که در خیابان‌های منتهی به این حسینیه جو امنیتی برقرار شده و تعدادی از ماموران پلیس در آن مستقر شده‌اند.

به گفته این شاهدان، ماموران امنیتی برای متفرق کردن معترضان از باتوم هم استفاده کرده‌اند.

به گفته آن‌ها، حدود ۱۵ نفر از این معترضان بازداشت شده‌اند.

به گزارش کلمه، کسانی که در ساعات اولیه مراسم قصد ورود به حسینیه ارشاد را داشتند «به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتند و حتا ماموران چادر از سر چند زن کشیدند.»

بنا بر این گزارش اطراف حسینه ارشاد به تسخیر پلیس و نیروی موسوم به لباس شخصی‌ها در آمده و رفت و آمد از این منطقه برای عابران پیاده مشکل شده بود.

خانم سحابی که ۵۴ سال داشت، روز چهارشنبه ۱۱ خرداد در جریان حمله ماموران امنیتی و لباس شخصی به تشییع جنازه پدرش، عزت‌اله سحابی در لواسان درگذشت.

حسینیه ارشاد در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی در ایران محل سخنرانی های علی شریعتی، نواندیش مسلمان بود و در سال های پس از انقلاب هم در موارد متعدد مراسم مربوط به اعضای نهضت آزادی یا چهره های ملی – مذهبی در آن برگزار می شد.

……………………………………………………

بی‌خبری بداقی از درگذشت مادرش،

«انتقال رسول بداقی، معلم محبوس به بند عمومی»

خبر / رادیو کوچه

ظهر روز شنبه ۱۴ خرداد ماه رسول بداقی، ضو هیت مدیره کانون صنفی معلمان و زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر به بند عمومی منتقل شد.

به گزارش‌ هرانا، این زندانی سیاسی به هم‌راه ۳ تن دیگر از زندانیان به مدت ۱۳ روز و از یکم خرداد ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده بودند.

رسول بداقی به دلیل انتشار نامه‌ای از درون زندان در خصوص اعتصاب غذای خود به سلول انفرادی بند۱ زندان رجایی‌شهر منتقل شد که در پی آن مادر این زندانی دچار سکته قلبی شد و در بیمارستانی در استان لرستان جان باخت.

رسول بداقی علی‌رغم گذشت ۳ روز و انتقال به بند عمومی از مرگ مادرش بی‌خبر است، وی پس از انتقال به بند عمومی تماس کوتاهی با خانواده خود داشت که به دلیل ضعف جسمانی خانواده وی از اعلام خبر مرگ مادرش به این زندانی سرباز زدند.

……………………………………………………

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت یکی از حامیان خانواده‌های زندانیان سیاسی»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه، نیروهای امنیتی به منزل زهرا منصوری وارد شده و پس از تفتیش منزل، وی را به محل نامعلومی منتقل کردند. از زمان بازداشت تاکنون، خانم منصوری تماسی با خانواده نداشته است و همسر و فرزندانش در بی‌خبری کامل به سر می‌برند.

به گزارش هرانا، خانم منصوری خواهر زندانی سیاسی محمدعلی منصوری و از حامیان خانواده‌های زندانیان سیاسی است. محمدعلی منصوری که در ۱۱شهریورماه سال ۱۳۸۶ بازداشت شده است، به اتهام ارتباط با گروه‌های معاند نظام به ۱۷سال حبس تعزیری و تبعید به زندان رجایی شهر کرج محکوم شده است.

لازم به اشاره است ماموران وزارت اطلاعات زهرا منصوری را تاکنون چندین‌بار بازداشت و مورد بازجویی قرار داده است.

……………………………………………………

روز چهارشنبه روی داد،

«دستگیری ‌پور‌سلیمان، فعال صنفی معلمان و وبلاگ‌نویس»

خبر / رادیو کوچه

علی‌ پور‌سلیمان، عضو سازمان معلمان ایران و مسوول وبلاگ «سخن معلم» روز چهارشنبه یازدهم خرداد ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش هرانا، ماموران امنیتی وی را در یک کوه‌نوردی هفتگی بازداشت و به منزل ایشان مراجعه کرده و پس از ضبط برخی نوشته‌ها، یادداشت‌ها، کامپیو‌تر شخصی، وی را به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند.

یک روز پس از بازداشت نیروی امنیتی مجدد به هم‌راه پورسلیمان به محل کار وی مراجعه کرده و کامپیو‌تر موجود در آن مکان را نیز ضبط می‌کنند.

نام‌برده علارغم گذشت بیش از ۳ روز از زمان بازداشت تاکنون با خانواده خود تماسی نداشته است.

گفتنی است ماموران امنیتی در مراجعه به منزل آقای پورسلیمان حکم دادستانی را به وی ارایه کرده‌اند.

……………………………………………………

با حکم دادگاه انقلاب،

«۶ ماه حبس محکومیت مهدی‌نیا دانش‌جوی بابل»

خبر / رادیو کوچه

سینا مهدی‌نیا دانش‌جوی دانش‌گاه صنعتی نوشیروانی بابل از سوی دادگاه انقلاب بابل به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش دانشجونیوز، به نقل از منابع محلی، نیروی انتظامی بابل در فروردین ماه امسال این دانش‌جو را برای اجرای حکم احضار کرد اما از آن‌جایی‌که حکم صادره اولیه بوده و به وی اعلام نشده بود، درخواست وکیل مهدی‌نیا برای تجدیدنظر پذیرفته شد و با اعتراض این دانش‌جو پرونده اکنون در مرحله تجدیدنظر قرار دارد.

سینا مهدی‌نیا در تجمع اعتراضی جنبش سبز بابل در عاشورای ۸۸ در بابل بازداشت و پس از ۱۱ روز حبس در سلول انفرادی با وثیقه ۳۰ میلیون تومانی آزاد شد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,