Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
براساس نظر محققان

«نیوزیلند تا اواخر قرن زیر آب می‌رود»

2009 November 24

محققان بر این عقیده‌اند که اگر روند حرکت کو‌ه‌های شناور یخی به سمت نیوزلند با همین سرعت ادامه یابد، این احتمال وجود دارد که تا اواخر قرن حاضر این کشور به طور کامل به زیر آب رود.

به گزارش ایسنا، مقامات نیوزلند اعلام کردند: «بیش از یکصد کوه یخی از قطب جنوب درحال حرکت به سوی نیوزلند هستند و این موضوع اگرچه یک رویداد نادر است، اما می‌تواند برای عبور و مرور کشتی‌ها مخاطره‌آمیز باشد.»

20091124-dan-newzeland-iceberg-jpg

«نیل یانگ» ـ یکی از دانشمندان مرکز تحقیقاتی قطب جنوب استرالیا ـ گفت:«براساس گزارش‌های اخیر و تصاویر ماهواره‌ای این موضوع مشخص شد که دست کم یکصد کوه یخی به سمت نیوزلند در حرکت هستند. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که اکثر این کوه‌های یخی به سمت جزیره جنوبی در 450 کیلومتری شمال شرق نیوزلند در حرکت هستند و احتمالا برای حرکت کشتی‌ها و قایق‌ها مشکلاتی ایجاد می‌کنند. به همین دلیل توجه به این مساله بسیار ضروریست.» وی خاطرنشان کرد: «برخی از این کوه‌های یخی – آیسبرگ‌ها – حدود 200 متر وسعت دارند.»

گفتنی است، طی چند دهه اخیر تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده بود که آیسبرگ‌ها به نیوزلند نزدیک شوند و مناطق ساحلی را تهدید کنند، اما به دلیل افزایش دمای هوا و افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای و تغییرات ناخوشایند جوی این رویداد رخ داده‌است. بر اساس تخمین و اندازه گیری محققان یخ شناس دانشگاه استرالیا گستره برخی از این کوه‌های یخی تقریبا به دو کیلومتر و برخی دیگر به اندازه استادیوم المپیک پکن می‌رسد. با این حال، محققان بر این عقیده‌اند که اگر روند حرکت این کو‌ه‌های شناور یخی به سمت نیوزلند با همین سرعت پیش رود، این احتمال وجود دارد که تا اواخر قرن حاضر این کشور به طور کامل به زیر آب رود.

منبع: خبرآنلاین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: