Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
شانزدهم خرداد - ششم ژوئن

«تقویم تاریخ شانزدهم خرداد»

2011 June 06

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1299 خورشیدی – روز تشکیل «دولت موقت جمهوری» توسط «میرزا کوچک‏خان جنگلی» در «گیلان» است. در جریان نهضت جنگل به رهبری وی، نیروهای ارتش سرخ «روسیه» به «بندر انزلی» وارد شدند و در آن‌جا اردو زدند. در این میان، جنگلی‏ها به‌دعوت «میرزا احمدخان اشتری»، حاکم رشت، راهی این شهر شدند. میرزا احمدخان، خود نزد میرزا کوچک‌خان رفت و وی را برای به‌دست گرفتن زمام امور، به رشت فرا خواند. میرزا نیز پذیرفت و در 14 خرداد 1299، وارد این شهر شد. وی حکومت موقت انقلابی و شورای نظامی انقلاب را در گیلان تشکیل داد و حکومت جمهوری را اعلام کرد ولی این جمهوری بر اثر درگیری‏های شدید و مداوم با حکومت مرکزی دیری نپایید و با کشته‌شدن میرزا، فرو پاشید.

1799 میلادی – زادروز «الکساندر سرگیویچ پوشکین» (Alexander Pushkin) شاعر و نویسنده «روسی» سبک «رومانتیسیسم» است. او بنیان‌گذار ادبیات روسی مدرن به حساب می‌آید و برخی او را بزرگ‌ترین شاعر زبان روسی می‌دانند. پوشکین اولین اشعار خود را در پانزده‌سالگی منتشر کرد. بعد از اتمام مدرسه، به‌خاطر سخن‌رانی‌های انتقادی‌اش در حمایت از اصلاحات اجتماعی مجبور به ترک پایتخت شد. او تحت‌تاثیر انقلاب یونان قرار گرفت و در سال ۱۸۲۳ به «اودسا» رفت و در آن‌جا هم با حکومت درگیر و مجبور به تبعید شد. از آثار او می‌توان به «کولی‌ها» و «جشن بین طاعون» اشاره کرد‌.

1966 میلادی – با شدت‌گرفتن رقابت فضایى بین «آمریکا» و «شوروی» برای گردش به‌دور زمین، دور تازه‏ای از این مسابقه برای تسخیر فضا برای دست‌یابی به کره ماه آغاز شد. در این میان در ابتدا نخستین سفینه فضایى شوروی در چهارم آوریل ۱۹۶۶ به دور ماه گردش کرد و عکس‏هایى از کره ماه به زمین ارسال کرد. این مسئله باعث بیشتر‌شدن رقابت بین این دو کشور شد تا این‌که دو ماه بعد، در ششم ژوئن ۱۹۶۶ یک سفینه آمریکایى بدون سرنشین، برای اولین‌بار بر روی کره ماه فرود آمد و اطلاعاتی از سطح آن به زمین مخابره کرد.

1875 میلادی – زادروز «توماس مان» (Thomas Mann) نویسنده بزرگ آلمانی است. وی وارد دانش‌گاه «مونیخ» شد و رشته‌های تاریخ و ادبیات و اقتصاد سیاسی را دنبال کرد. در سال ۱۸۹۷ هم‌راه برادرش به «رم» رفت و در همان سال کتاب «بودنبروک‌ها» را آغازکرد که در سال ۱۹۰۱ توانست آن را چاپ برساند و شهرت زیادی کسب کند. در این مدت چند اثر دیگر  هم از او انتشار یافت. که از جمله آن‌ها «گرسنگان»، «ساعت دشوار»، «در آینه»، «اعلی‌حضرت» و «مرگ در ونیز» هستند. در سال ۱۹۲۴ کتاب «کوه جادو» را منتشر کرد که باعث شد شهرت او دو چندان شود. در فاصله سال‌های ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۶ کتاب‌های دیگری را نیز نوشت و در نهایت در سال ۱۹۲۹ جایزه نوبل ادبیات به او اهدا شد. او نخستین آلمانی بود که این جایزه را به دست آورد.

1523 میلادی – روز ملی «سوئد» است. کشور پادشاهی سوئد در شمال اروپا در کنار دریای «بالتیک» و در همسایگی کشورهای «نروژ»، «فنلاند» و «دانمارک» واقع شده است. نظام سیاسی حاکم در سوئد، مشروطه سلطنتی است و مقام سلطنت بیش‌تر تشریفاتی است. سوئد یکی از پیش‌رفته‏ترین و ثروت‏مندترین کشورهای جهان به‌شمار می‏آید. این کشور صنعتی دارای قدمت تاریخی است.

 

روز تشکیل «دولت موقت جمهوری» توسط «میرزا کوچک‏خان جنگلی» در «گیلان»، زادروز «الکساندر سرگیویچ پوشکین»، شاعر و نویسنده «روسی» سبک «رومانتیسیسم»، روز ملی «سوئد»، زادروز «توماس مان» (Thomas Mann) نویسنده بزرگ آلمانی، از رخ‌دادهای امروز هستند.

—————————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1379 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «هوشنگ گلشیری» نویسنده معاصر ایرانی و سردبیر مجله «کارنامه» است. وی را بعد از «صادق هدایت»، از تاثیرگذارترین داستان‌نویسان ایرانی دانسته‌اند.

1304 خورشیدی – در چنین روزی قانون خدمت نظام اجباری، مشتمل بر سی‌و‌شش ماده به تصویب مجلس شورای ملی رسید. این قانون پس از تصویب در همان زمان اجرا نشد، ولی در سالیان بعد، به مورد اجرا گذاشته شد.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,