Saturday, 18 July 2015
22 June 2021

«خبرهای ششم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 06

مخالفان یمن:

«اجازه بازگشت به عبد‌اله صالح نمی‌دهیم»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

مخالفان یمن روز دوشنبه اعلام کردند به  علی عبداله صالح، رییس جمهوری این کشور که پس از زخمی شدن به عربستان رفته است، اجازه بازگشت به کشور را نخواهد داد. این در حالی است که خبر خروج رییس جمهوری یمن موجی از سرور و شادی را در میان مخالفان وی برانگیخته است.

آقای صالح روز جمعه در پی انفجاری که در ‌کاخ ریاست جمهوری روی داد زخمی و برای مداوا به بیمارستانی در عربستان سعودی منتقل شد.

اکنون محمد قطان، سخن‌گوی جناح مخالف در پارلمان یمن می‌گوید: «ما با تمام قوا تلاش می‌کنیم که جلوی بازگشت او به کشور را بگیریم.»

محمد قطان گفت: «این آغازی بر پایان این حکومت استبدادی و فاسد است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از یک مقام سعودی بر روی علی عبداله صالح روز یک‌شنبه دو عمل جراحی صورت گرفت که به گفته او «موفقیت‌آمیز» بوده است.

این مقام سعودی که که از افشای نامش خودداری کرده، گفته است که در جراحی نخست  یک ترکش از سینه وی خارج شده و در عمل دوم  اعصاب گردن وی جراحی شده است.

این مقام سعودی افزود در مرحله بعدی بر روی علی عبداله صالح جراحی پلاستیک صورت خواهد گرفت و دوره نقاهت وی هم «دو هفته» خواهد بود؛ به گفته این مقام سعودی، صالح پس از بهبودی به کشور باز می‌گردد.

……………………………………………………..

سازمان عفو بین‌الملل درخواست کرد،

« مددی و شهابی، دو فعال سندیکایی باید به‌سرعت آزاد شوند»

خبر / رادیو کوچه

سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط ابراهیم مددی و رضا شهابی، دو تن از مسوولان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، شده است.

به گزارش رادیو فردا، آقای مددی در سال ۱۳۸۶ و آقای شهابی در خرداد سال گذشته توسط ماموران امنیتی به اتهام‌های امنیتی بازداشت و زندانی شدند.

سازمان عفو بین‌الملل این دو را زندانیان عقیدتی دانسته‌ و اعلام کرده است که ابراهیم مددی و رضا شهابی به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سندیکایی‌شان بازداشت شده‌اند.

این سازمان اشاره کرد که ایران بر اساس مقاوله نامه‌های بین‌المللی موظف به رعایت آزادی کارگران برای تشکیل اتحادیه‌های صنفی است.

……………………………………………………..

بر اثر حمله موشکی به پای‌گاه نظامیان آمریکا در بغداد،

«یازده کشته و زخمی نظامی آمریکایی در عراق»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش شبکه‌های تلویزیونی خارجی، روز دوشنبه براثر حمله موشکی به یک پایگاه نظامی در بغداد، پایتخت عراق دست‌کم  11 نظامی آمریکایی کشته و مجروح شده‌اند.

به گزارش العربیه، یک پادگان نظامی در بغداد هدف حمله موشکی قرار گرفت. بر اثر این حمله دست‌کم 6 نظامی آمریکایی کشته و 5 تن دیگر زخمی شدند.

طبق توافق‌نامه امنیتی بغداد و واشنگتن تمامی نظامیان آمریکایی حاضر در عراق باید تا اواخر سال 2011 خاک این کشور را ترک کنند.

هم‌چنین در ادامه این گزارش آمده است، بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده مقابل کاخ ریاست جمهوری در تکریت چندین عراقی کشته و زخمی شدند.

……………………………………………………..

پس از انتشار گزارش‌های روابط مخفیانه ایران و اسراییل،

«کشتی‌های اسراییلی جهت جاسوسی به ایران آمدند»

خبر / رادیو کوچه

در پی آشکار شدن روابط تجاری بین ایران و اسراییل و انتشار گزارش‌هایی در مورد روابط مخفیانه بین دو کشور و اعتراف اسراییلی‌ها و سکوت ایران در این زمینه اکنون مطبوعات جهان اطلاعات جدیدی از ماهیت این روابط منتشر کرده‌اند.

به گزارش روزنامه انگلیسیی ساندی‌تایمز، روز یک‌شنبه به گفته منابع وزارت دفاع اسراییل، کشتی‌های شرکت عوفر که تحریم تجاری علیه ایران را رعایت نکردند در واقع برای ارتش اسراییل کار می‌کردند.

به نقل از منابع وزارت دفاع اسراییل، کشتی‌ها به رادارهای جاسوسی بسیار دقیق و هم‌چنین هلیکوپترهای (‌بلاک هوک‌) مجهز بودند.

کشتی‌ها با نزدیک شدن به ساحل جنوبی ایران اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از نیروگاه اتمی بوشهر کرده و عملیات جاسوسی خود را به شکل دقیق انجام می‌دادند.

روزنامه ساندی تایمز نوشت نیروی ویژه ارتش اسراییل پس از توافق تجاری ایران و شرکت عوفر وارد عمل شده و با این شرکت به توافق رسید تا از این کشتی‌ها برای سنجش قدرت اتمی ایران استفاده کند.

شایان ذکر است که نتنیاهو نخست وزیر اسراییل پس از شنیدن خبر مرگ سامی عوفر مالک این شرکت‌ها در هفته گذشته از وی قدردانی کرد و او را «صهیونیست وفادار به آرمان ملت اسراییل» یاد کرد.

……………………………………………………..

نشست اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،

«بررسی برنامه‌های اتمی ایران و سوریه در وین»

خبر / رادیو کوچه

نشست اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه، ششم ژوئن، ۱۶ خرداد، به مدت یک هفته در مقر این سازمان در وین برگزار می‌شود.

گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نحوه اجرای معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) توسط ایران و نیز قطع‌نامه‌های مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه فعالیت‌های اتمی این کشور از جمله محورهای مورد بحث در نشست یک هفته‌ای شورای حکام این آژانس اعلام شده است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نامه‌ای به فریدون عباسی، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، «ضمن تاکید دوباره بر نگرانی‌ها، بر اهمیت اقدام ایران در رفع ابهام در مورد این پرسش‌ها» تاکید کرده بود.

به گزارش ایسنا، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دایم جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم روز یک‌شنبه، ۱۵ خرداد از تسلیم پاسخ رسمی ایران به نامه آقای آمانو خبر داد.

به گفته آقای سلطانیه، ایران در این نامه به اتهاماتی که علیه برنامه‌های هسته‌ای این کشور مطرح شده‌ پاسخ داده و آن‌ها را «بی‌اساس» خوانده است.

……………………………………………………..

مقام‌های بهداشتی آلمان،

«جوانه حبوبات منشا یک باکتری خطرناک در اروپا»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های بهداشتی آلمان روز یک‌شنبه اعلام کردند منشا‌ ابتلا به باکتری «ای-کولای» در اروپای غربی در ظاهر جوانه حبوبات و دیگر جوانه‌های گیاهی است که در یک مزرعه در شمال آلمان کشت شده ‌است.

شیوع نوع جدیدی از باکتری «ای-کولای» در شماری از کشورهای اروپای غربی به‌ویژه در آلمان و سوئد تاکنون باعث مرگ ۲۲ نفر و بیماری ۲۲۰۰ نفر دیگر شده‌است.

مقام‌های بهداشتی این کشورها در آغاز، خیار، کاهو و گوجه‌فرنگی را حامل احتمالی این باکتری اعلام کردند اما تحقیقات بیش‌تر هم‌اینک نشان داده‌ است که جوانه حبوباتی نظیر ماش و سویا منشا‌ احتمالی «ای-کولای» هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد که نتیجه ردیابی مسیرهای آلودگی در پنج ایالات آلمان به مزرعه‌ای در ناحیه اولتسن واقع در منطقه میان شهرهای هامبورگ و هانوفر می‌رسد که جوانه‌های خوراکی در آن کشت شده ‌است.

وزیران کشاورزی اتحادیه اروپا قرار است روز سه‌شنبه جلسه‌ای اضطراری برای بررسی شیوع باکتری کشنده «ای-کولای» و اثرات آن بر تولید سبزیجات در کشورهای عضو این اتحادیه برگزار کنند.

باکتری ای-کولای یک باکتری معمولی است و خطری ندارد، اما برخی از انواع آن می‌تواند سبب بیماری جدی مبتلایان به آن شود.

……………………………………………………..

در جریان سه حمله جداگانه آمریکا،

«۱۸ کشته در حمله هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس اعلام مقامات رسمی پاکستان، در جریان سه حمله جداگانه که توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در منطقه قبیله‌نشین پاکستان در نزدیکی مرز این کشور با افغانستان انجام شده است، دست‌کم ۱۸ تن کشته شده‌اند.

به گفته مقامات رسمی، دو حمله اول به یک مجتمع در شهر وانا و یک مدرسه علوم دینی در نزدیکی آن، در جنوب منطقه قبیله‌نشین وزیرستان انجام شد و در حمله سوم، یک خودرو که در نزدیکی مرز افغانستان حرکت می‌کرد و ظن آن می‌رفت که حامل نیروهای پیکارجو باشد، هدف قرار گرفته است.

این حمله‌ها چهار روز پس از آن صورت می‌گیرد که اعلام شد الیاس کشمیری، از عوامل ارشد القاعده در این منطقه در جریان حمله مشابهی از سوی نیروهای آمریکایی کشته شده است.

پیکارجویان القاعده تهدید کرده‌اند که انتقام مرگ الیاس کشمیری و نیز مرگ اسامه بن لادن را خواهند گرفت.

روز یک‌شنبه، پنجم ژوئن، دست‌کم ۱۸ تن بر اثر انفجار بمب در یک نانوایی در شهر نوشهره در شمال غرب پاکستان کشته شدند. انفجار بمب در یک ایست‌گاه اتوبوس در حومه شهر پیشاور هم باعث مرگ ۶ نفر شد.

طالبان پاکستان مسوولیت این انفجارها را برعهده گرفتند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,