Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
هفدهم خرداد- هفتم ژوئن

«تقویم تاریخ هفدهم خرداد»

2011 June 07

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1848 میلادی- «پل گوگن» (Paul Gauguin) نقاش و تندیس‌گر فرانسوی در پاریس زاده شد. وی یکی از مهم‌ترین چهره‌های سبک «پسا دریافت‌گری» بود.

بعد از چند سال که در ناوگان بازرگانی فرانسه خدمت کرد، به دلالی بورس روی آورد و در فراغت و روزهای تعطیل به نقاشی می‌پرداخت. به تدریج به خرید و گردآوری تابلوهای امپرسیونیستی مشغول شد. در ۱۸۸۹ با نمادگرایان فرانسوی در پاریس و بروکسل نمایش‌گاه‌هایی برپا کرد. سال‌های ۱۸۹۱-۱۸۹۳ را در تاهیتی به سر برد، بعد به فرانسه بازگشت و در نهایت از ۱۸۹۵ به بعد در تاهیتی بود. زیرا معتقد شده بود که نقاشی در آستانه سقوط به ورطه‌ی عوام‌فریبی و سطحی‌نگری قرار گرفته است و همه‌ی آن هوشیاری و دانایی که در تمدن اروپا بارور شده بود، نوابغ هنر را عقیم می‌ساخت و اجازه نمی‌داد که قدرت و شدت احساسات خویش را صریح و مستقیم ابراز کند.

بعد از مرگ گوگن نمایش‌گاه بزرگی در «سالن پاییز» در سال ۱۹۰۶ برای بزرگ‌داشت وی برپا شد و طی آن، گوگن به عنوان پیشتاز حرکت‌های ضدناتورالیستی، معرفی شد.

1929 میلادی- براساس قانون اساسی واتیکان، رسمن دولت شهر «واتیکان» تاسیس شد که حاکمیت کامل آن به عهده پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان است.

براساس توافق‌های سال 1929 میلادی میان «گاسپاری» نماینده پاپ و بنیتو موسولینی نخست وزیر ایتالیا، دولت ایتالیا حاکمیت کامل پاپ بر کشور یا به عبارت به‌تر بر دولت شهر واتیکان را به رسمیت شناخت و مذهب کاتولیک را به عنوان مذهب رسمی ایتالیا پذیرفت. در ازای آن‌، پاپ نیز از استقرار هرگونه کشور اسقف‌نشین در خاک ایتالیا صرف‌نظر کرد.

براساس قانون اساسی 7 ژوئن سال 1929 میلادی‌، واتیکان یک کشور بی‌طرف و غیرقابل تعرض و دولت شهر واتیکان مظهر سرزمینی کلیسای کاتولیک است. دولت شهر واتیکان کوچک‌ترین کشور جهان دارای یک ژاندارمری‌، گاردهای سوییس‌، یک واحد پول‌، یک پرچم، یک سرود ملی‌، یک رادیو و 2 روزنامه است و در قلب شهر رم قرار دارد.

1942 میلادی- امپراتوری ژاپن دو جزیره «آتو» (Attu) و «کیسکا» (Kiska) را در آلاسکا تصرف کرد تا از آن‌جا به آمریکای شمالی برسد. آلاسکا را روسیه در دهه 1870 به دولت واشنگتن فروخت. از سال 1812 (زمان ورود انگلیسی‌ها به ایالات متحده که ضمن آن شهر واشنگتن هم به آتش کشیده شد) تا آن روز این نخستین بار بود که نظامیانی از یک کشور خارجی گوشه‌ای از ایالات متحده را تصرف کرده در آن‌جا مستقر شده بودند.

تاریخ‌ساز شدن این روی‌داد تنها به خاطر تصرف این دو جزیره نبود بلکه ایستادگی ژاپنی‌ها در برابر آمریکاییان که از 11 می 1943 تا 30 می طول کشید و به  «نبرد بانزای» ( (Banzaiمعروف شده، فصلی از تاریخ را بازکرده است. دولت آمریکا برای پس گرفتن جزیره «آتو» در آلاسکا که در آن حدود سه هزار سرباز ژاپنی به فرماندهی سرهنگ «یاسویو یاماساکی» (Yamasaki Yasuyo) مستقر بودند حدود دو هزار نظامی به این جزیره فرستاد که با آتش توپ‌های چند کشتی جنگی پشتیبانی می‌شدند. نظامیان ژاپنی 19 روز در برابر نیروی مقابل ایستادگی کردند، بیش‌تر آنان و از جمله سرهنگ یاماساکی کشته شدند و نفرات دیگر که مجروح شده بودند به اسارت درآمدند.

1954 میلادی- «آلن ماتیسون تورینگ» (Alan Mathison Turing) ریاضی‌دان، منطق‌دان و رمز‌نگار بریتانیایی درگذشت.

تورینگ به عنوان پدر علم محاسبه‌ی نوین و علم رایانه شناخته شده‌ و مهم‌ترین جایزه علمی کامپیوتر به افتخار وی جایزه «تورینگ» نام گرفته است. وی دارای نشان ویژه سلطنتی انگلستان و نیز عضو پیوسته کالج سلطنتی بود. وی به کمک ماشین تورینگ فورمولاسیون موثری برای روش الگوریتم و محاسبه تهیه و با کمک آزمایش تورینگ، سهم موثر و محرکی در زمینه‌ی هوش مصنوعی ارایه کرد. او با معرفی‌ ماشین تورینگ، یک مدل ریاضی برای تحلیل توانایی‌های ذاتی الگوریتم‌ها بنیان گذاشت. به همین دلیل ماشین تورینگ یکی از عناصر اصلی در نظریه محاسبات و نظریه پیچیدگی است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1952 میلادی- امروز زادروز «اورهان پاموک» داستان‌نگاری‌ست که در استانبول به‌دنیا آمده است. این برنده جایزه نوبل ادبی سال 2006 اینک در دانش‌گاه‌های آمریکا فنون داستان‌نویسی و ادبیات تطبیقی تدریس می‌کند.

1981 میلادی- در جریان جنگ عراق با ایران، نیروی هوایی اسراییل تاسیسات اتمی و تولید پلوتونیوم عراق را بمب‌باران کرد و از میان برد.

1494 میلادی- اسپانیا و پرتغال طی پیمان‌نامه‌ای موافقت کردند که سرزمین‌های فتح‌شده در قاره آمریکا را میان خود تقسیم کنند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

جام جم

Iranian history

زادروز «پل گوگن» (Paul Gauguin) نقاش و تندیس‌گر فرانسوی، تاسیس رسمی دولت شهر «واتیکان»، تصرف دو جزیره «آتو» و «کیسکا» توسط امپراتوری ژاپن و درگذشت «آلن ماتیسون تورینگ» ریاضی‌دان، بریتانیایی برخی از وقایع چنین روزی هستند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,