Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
به بهانه زادروز «اورهان پاموک»

«روزنگاشت‌/‌جایزه نوبل برای نخستین ترک‌تبار»

2011 June 07

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هفتم ژوئن برابر با زادروز «اورهان پاموک» رمان‌نویس اهل کشور ترکیه و برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2006 است. او نخستین ترک‌تباری است که این جایزه را دریافت کرده‌ است. آثار او پیش از دریافت جایزه نوبل ادبیات به چهل‌و‌شش زبان و پس از آن به پنجاه‌و‌شش زبان ترجمه شده‌ است. او متولد 1952 است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«اورهان پاموک» در هفتم ژوئن سال 1952 میلادی در خانواده‌ای پر جمعیت و مرفه در محله «نیشان تاشی، استانبول» متولد شد. او از کودکی تا بیست و دو سالگی علاقه‌ای شدید به نقاشی داشت و آرزو داشت تا در آینده نقاش شود. اورهان دروس متوسطه را در کالج آمریکایی «رابرت» در استانبول گذرانید و پس از پایان تحصیلات متوسطه به اصرار خانواده خود به ادامه تحصیل در رشته معماری در دانش‌کده فنی استانبول مشغول شد، هرچند پس از مدتی این رشته را نیمه‌تمام رها کرد.

سپس در دانش‌گاه استانبول و در رشته روزنامه‌نگاری به تحصیل پرداخت و فارغ‌التحصیل شد. با این حال او هیچ‌گاه کار روزنامه‌نگاری نکرد و به رمان‌نویسی روی آورد. اولین رمانش به نام «آقای جودت و پسران» را که حکایت خانواده‌ای متمول و پرجمعیت است را در سال ۱۹۸۲ نوشت که جوایز ملی «ارهان کمال» و «کتاب سال» را برایش به ارمغان آورد.

گفته شده: پاموک بعد از انتشار «رمان قلعه سفید» کرسی تدریس ادبیات داستانی را در «دانش‌گاه کلمبیا» پذیرفت و به هم‌راه همسرش از ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۸ مقیم «نیویورک» شد. این رمان‌ تقریبن به همه زبان‌های اروپایی ترجمه شد. او در این رمان رفاقت یک دانش‌مند عثمانی را با برده‌ای رومی روایت کرده ‌است.

اوج شهرت پاموک زمانی بود که رمان «نام من سرخ» را در سال ۱۹۹۸ منتشر کرد و انبوهی از جوایز ادبی در کشورهای مختلف را برایش به ارمغان آورد. وی سال ۲۰۰۲ نیز رمان «برف» را منتشر کرد که خودش آن را نخستین و آخرین رمان سیاسی در کارنامه کاریش خواند. در ضمیمه روزنامه نیویورک تایمز سال ۲۰۰۴ این رمان یکی از ده رمان برتر جهان معرفی کرد.

او هم‌چنین در سال ۲۰۰۳ کتابی با عنوان «استانبول» منتشر کرد که در واقع اتوبیوگرافی نویسنده ‌است. بسیاری این کتاب را یکی از بهترین اتوبیوگرافی‌های نویسندگان ادبی می‌دانند و اما آخرین رمان او «موزه معصومیت» نام دارد که به موضوع عشق‌های ممنوعه در کشورهای اسلامی می‌پردازد.

گفته می‌شود او اظهارات جنجال‌برانگیز در مورد کشتار کردهای ترکیه و کشتار ارامنه ساکن ترکیه در سال‌های ابتدایی جنگ جهانی اول داشت که با واکنش ملی‌گرایان ترکیه مواجه شد و در پی آن سال ۲۰۰۵ شکایت‌هایی از او صورت گرفت. پاموک در مصاحبه‌ای با نشریه سوییسی(Das Magazin) در این رابطه گفته: «سی هزار کرد و یک میلیون ارمنی در این کشور کشته شده ‌است. تقریبن هیچ‌کس جرات نمی‌کند اسمی از آن ببرد. اما من این کار را می‌کنم.»

پاموک به‌جز سه سال زندگی در نیویورک، بقیه عمرش را در استانبول و همان خیابان‌ها و همان محله گذراند که کودکیش را گذرانده است و امروز در همان ساختمانی زندگی می‌کند که در آن بزرگ شده است. او در کشور خود نویسنده‌ای بسیار نام‌دار است و نخستین نویسنده جهان اسلام به شمار می‌رود که با فتوای مرگ «سلمان رشدی» مخالفت کرد.

پاموک برای آثار ادبی‌اش جوایزی را دریافت کرده که شامل: جایزه صلح کتاب فروشان آلمان، در سال ۲۰۰۵ و جایزه نوبل ادبیات، در سال ۲۰۰۶ است.

داستان‌های اورهان به بیش از پنجاه زبان ترجمه شده و هفت کتاب از تالیفات او جمعن هشت میلیون نسخه فروش داشته‌اند. در میان آثار او تعدادی به فارسی ترجمه شده که «قلعه سفید» و «زندگی نو» ترجمه ارسلان فصیحی، «نام من سرخ» ترجمه عین‌اله غریب و «چهره پنهان»، ترجمه امیر عزتی را می‌توان نام برد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

تقویم تاریخ

انجمن تخصصی کامپیوتر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,