Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
هشدار سازمان ملل به استرالیا؛

«استرالیا نباید پناه‌جویان زیر سن را سرزنش کند»

2011 June 07

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد(UNICEF)  از تایید وزیر مهاجرت استرالیا مبنی بر ارسال کودکان پناه‌جو به مالیزی ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است.

این هشدار در پی تایید این موضوع توسط «چرس بوون» ابراز شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آژانس حفاظت از کودکان سازمان ملل متحد از دولت استرالیا خواسته است تا از پلان «سرزنش اخلاقی» دست کشیده و از فرستادن پناه‌جویان که زیرسن قانونی هستند دست بکشد.

کیمساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (UNHCR)  که در اصل این قرار‌داد را مورد تایید قرار داده است می‌گوید: «از شامل بودن فرستادن کودکان زیرسن قانونی بدون هم‌راه در این معاهده اطلاعی ندارد و دولت استرالیا با به اجرا گذاشتن این قرار‌داد، تعهدات کنوانسیون پناهنده‌گان سال 1991 سازمان ملل متحد را که دولت استرالیا نیز آن را امضا نموده است، نقض می‌کند».

دولت استرالیا گفته است حمایت سازمان ملل متحد برای به اجرا گذاشتن این تفاهم‌نامه در فرستادن پناه‌جویان به مالیزی اساسی بوده ولی «چرس بوون»، وزیرمهاجرت این کشور گفته است اجازه دادن برای عملی نشدن این پیمان حتا به کودکان سبب می‌گردد تا قاچاق‌چیان انسان تشویق گردد.

وی می‌افزاید: «من نمی‌خواهم کودکان زیر سن قانونی بدون هم‌راه، با قایق به استرالیا بیایند و فکر کنند آن‌جا معافیت‌های برای پذیرفتن‌شان وجود دارد.»

مطابق به این تفاهم‌نامه دولت استرالیا متعهد به پرداخت هزینه صحت و تحصیل پناه‌جویانی که به مالیزی فرستاده می‌شوند، می‌باشد و هم‌چنان پرداخت هزینه موارد خاص آسیب‌پذیری نیز توسط دولت استرالیا شامل این معاهده می‌گردد.

کم از کم 9 تن از پناه‌جویان زیر سن بدون هم‌راه در بین بیش‌تر از 150 پناه‌جوی دیگر در جزیره «کرسمس» وجود دارد که منتظر فرستاده شدن به مالیزی هستند.

سازمان حقوق بشر و عفو بین‌المللی گفته است این دسته از پناه‌جویان که قرار است به مالیزی فرستاده شوند شامل دختران نو‌جوان نیز می‌گردد که بیشتر فکر می‌شود با تهدید سو‌استفاده‌های جنسی و خشونت رو‌به‌رو‌اند.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,