Saturday, 18 July 2015
24 June 2021

«خبرهای هفتم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 07

حکومت سوریه:

«پاسخی قاطعانه به کشتار نیروی امنیتی می‌دهیم»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، حکومت سوریه اعلام کرد با مردان مسلحی که «۱۲۰ نیروی امنیتی» را در درگیری‌های شهر شمالی جسر الشغور کشته‌اند، قاطعانه برخورد می‌کند.

ابراهیم الشعار، وزیر کشور سوریه اظهار داشت: «در برابر حملات مسلحانه که هدف آن امنیت حکومت و شهروندان است، ساکت نمی‌نشیند.»

ساکنان این منطقه هشدار داده‌اند که اگر حکومت در صدد استفاده از زور باشد، خون‌ریزی شدیدی در راه خواهد بود.

برخی شاهدان عینی نسبت به اظهارات مقام‌های دولتی درباره وقایع چند روز اخیر ابراز تردید کرده‌اند.

گروه‌های حقوق بشر می‌گویند که ۴۰ شهروند و نیروی پلیس در ناآرامی‌های جسر‌الشغور کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌های دولتی حملات افراد مسلح تاکنون موجب کشته شده ۱۲۰ نیروی پلیس شده است.

مخالفان هشدار داده‌اند که اگر تانک‌های سوریه وارد شهر شوند، جنایت علیه بشریت رخ خواهد داد.

……………………………………………………….

دولت آمریکا:

«اقدامات تازه برای افزایش فشار بر برنامه هسته‌ای ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه دولت آمریکا اعلام کرد به تلاش تازه‌ای برای تشدید تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه برنامه‌های اتمی ایران دست می‌زند.

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، وزارت خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری در امور مقابله با تروریسم و تخلفات مالی، به منظور ترغیب دولت‌های ژاپن و کره جنوبی به تشدید تحریم‌های تجاری و مالی علیه ایران به این دو کشور سفر می‌کند.

در این اطلاعیه آمده است که آقای کوهن در ملاقات با مقامات ژاپن و کره جنوبی «بر اهمیت ادامه اجرای قاطعانه تحریم‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دست‌رسی ایران به امکانات نظام مالی جهان برای بهره‌برداری از آن در برنامه‌های هسته‌ای و تسلیحاتی غیرقانونی خود تاکید خواهد ورزید.»

در حال حاضر، ایران با تحریم‌های بین‌المللی مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد مواجه است و علاوه بر آن، ایالات متحده و اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها نیز تحریم‌های جداگانه‌ای را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته‌اند.

……………………………………………………….

علی‌رغم اظهارات رییس فدراسیون فوتبال ایران،

«فیفا اعتراض ایران در خصوص تیم زنان را رد کرد»

خبر / رادیو کوچه

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا اعلام کرد که ناظر بازی با تصمیم درستی مانع از برگزاری بازی تیم زنان ایران در رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۱۲ شده است.

تیم زنان ایران قبل از بازی با اردن در روز جمعه گذشته شرایط پوشیدن لباس را رعایت نکرده بودند و با پوشش اسلامی می‌خواستند بازی کنند.

فیفا اعلام کرد که پیش از بازی روز جمعه سوم ژوئن به مسوولان تیم ایران اطلاع داده شده بود که پوشش حجاب برای سر و گردن به‌دلیل مسایل ایمنی ممنوع است.

فدراسیون فوتبال ایران که پس از ممانعت از برگزاری بازی روز جمعه از ادامه رقابت‌ها صرف‌نظر کرد و تیم زنان را به تهران برگرداند اعلام کرد از ناظر بحرینی به فیفا شکایت کرده است.

فیفا گفته است مسوولان اردنی توصیه‌های فیفا را پذیرفتند و به همین دلیل از انتخاب چند بازیکن خود صرف‌نظر کردند.

زنان ایران که برای حضور در دور دوم بازی‌های انتخابی المپیک ۲۰۱۲ لندن به اردن سفر کرده بودند در بازی روز یک‌شنبه برابر ویتنام غایب بودند.

این در حالی است که معاون سازمان ترتبیت بدنی جمهوری اسلامی در ملاقات با تیم فوتبال زنان ایران که رقابت‌های انتخابی المپیک را ترک کردند و به تهران بازگشتند گفت آن‌ها معنایی بالاتر از برد را به ثبت رساندند.

……………………………………………………….

پس از اعلام برخورد قاطعانه دولت با مخالفان،

«هراس ساکنان جسرالشغور از انتقام‌جویی حکومت سوریه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، روز سه‌شنبه، ساکنان شهر جسرالشغور در سوریه اعلام کردند که از احتمال عملی شدن تهدید مقامات دولت سوریه در واکنش به حوادث اخیر این شهر و بروز کشتاری گسترده، بیم‌ناک و مضطرب هستند.

به دنبال انتشار گزارش‌هایی از کشته شدن نزدیک به یک‌صد و بیست تن از نفرات نیروهای امنیتی سوریه در شهر جسرالشغور، در شمال آن کشور، مقامات دولتی اعلام کردند که با مردان مسلحی که این افراد را کشته‌اند، قاطعانه برخورد می‌کنند.

ابراهیم الشعار، وزیر کشور سوریه، روز دوشنبه، ششم ژوئن گفت که «در برابر حملات مسلحانه -که امنیت حکومت و شهروندان سوریه را هدف قرار داده است – ساکت نمی‌نشیند.»

در عین حال، مقامات رسمی فرانسه اعلام کرده‌اند که آماده‌اند تا پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای را در محکومیت دولت سوریه و برای تصویب در شورای امنیت سازمان ملل متحد ارایه کنند، هرچند ممکن است این پیش‌نویس از سوی روسیه وتو شود.

……………………………………………………….

با رای دادگاه انقلاب،

«20 سال حبس محکومیت یک وبلاگ‌نویس بلوچ»

خبر / رادیو کوچه

سخی ریگی وبلاگ‌نویس بلوچ و عضو ستاد انتخاباتی میر‌حسین موسوی در سال 88 از سوی دادگاه انقلاب زاهدان به بیست سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش هرانا، نویسنده وبلاگ «بلوچستان سرفراز» دوران محکومیت خود در زندان کارون اهواز و در تبعید به‌سر خواهد برد.

این فعال مدنی بلوچستان در جریان انتخابات سال ۱۳۸۸ و در روز ۲۸ خرداد ماه‌‌ همان سال در خیابان دانش‌گاه زاهدان در حالی که سوار بر اتومبیل شخصی خود بود توسط نیروهای موسوم به لباس شخصی بازداشت شد.

وی پس از تحمل ۷ ماه حبس در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات زاهدان به زندان مرکزی این شهر منتقل و از سه ماه پیش تا کنون در زندان کارون اهوار به تحمل ۲۰ سال زندان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام محکوم شده است.

این دانش‌جوی ۳۱ ساله رشته نرم‌افزار دانش‌گاه علمی کاربردی به دلیل بازداشت توسط وزارت اطلاعات از تحصیل در دانش‌گاه بازمانده است این در حالی است که تنها دو ترم برای فارغ از تحصیلی وی باقی مانده بود.

از دیگر اتهامات این وبلاگ‌نویس که منجر به صدور ۲۰ سال حبس تعزیری در تبعید شده است اطلاعی در دست نیست اما به‌نظر می‌رسد مطالب منتشر شده در وبلاگ ایشان نیز مصداق جرم امنیتی تشخیص داده شده است.

……………………………………………………….

از بعدازظهر یک‌شنبه آغاز شد،

«اعتصاب شش زندانی سیاسی در اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی»

خبر / رادیو کوچه

پس از اعتصاب دو عضو فعالان ملی- مذهبی هدی صابر و امیرخسرو دلیرثانی از بعدازظهر روز یک‌شنبه، پیمان عارف، شاهین زینعلی، جواد علیخانی و آرش صادقی در اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی وارد اعتصاب غذا شده‌اند‌.

به گزارش هرانا، چهار فعال سیاسی دیگر به اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی ار بعدازظهر روز گذشته وارد اعتصاب غذا شده و خواستار تشکل کمیته حقیقت‌یاب در مورد برخورد و کشته شدن هاله سحابی شدند.

لازم به ذکر است گزارش‌گران بدون مرز نیز با انتشار بیانیه‌ای در روز چهارشنبه مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی را به قتل هاله سحابی متهم کرده است.

در بیانیه گزارش‌گران بدون مرز آمده است: «سید‌علی خامنه‌ای و محمود احمدی‌نژاد، دو دشمن آزادی بیان و مطبوعات که حکومت ایران را در دست دارند، عاملان قتل این زن شجاع هستند.»

……………………………………………………….

توسط ماموران امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت راحیل آشناگر، فعال حقوق زنان در انزلی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، راحیل آشناگر، وبلاگ‌نویس و فعال حقوق زنان، روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد ماه در منزل پدری‌اش در بندر انزلی توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش تا‌قانون خانواده برابر، ماموران امنیتی در مراجعه به منزل وی وسایل شخصی نام‌برده را نیز ضبط کردند، راحیل آشناگر تاکنون دو بار با خانواده خود تماس داشته و اتهام وی اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است.

خانم آشناگر ابتدا به زندان انزلی و سپس به زندان لاکان رشت منتقل شده و هم اکنون در بند عمومی این زندان نگه‌داری می‌شود.

……………………………………………………….

در یک حمله غافل‌گیرانه توسط مخالفان،

«هشتاد تن از‌ نیروی امنیتی سوریه کشته شدند»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، نیروهای پلیس و ارتش این کشور با صدها نفر از مخالفان مسلح دولت در شمال غربی این کشور درگیر شده‌اند. دولت سوریه اعلام کرده است که بر اثر این درگیری‌ها، دست‌کم هشتاد پرسنل امنیتی این کشور کشته شده‌اند.

بنابر این گزارش، بیش‌تر این افراد پس از حمله غافل‌گیرانه مخالفان مسلح که در کمین نیروهای امنیتی سوریه بودند کشته شده‌اند.

درگیری‌های امروز در شهر جسر الشغور پس از ناآرامی‌ها در این شهر در آخر هفته گذشته و سرکوب مخالفان توسط نیروهای دولتی این کشور صورت می‌گیرد.

گزارش‌های تایید نشده حاکی است که دست‌کم ۳۵ نفر از جمله تعدادی از نیروهای پلیس در درگیری‌های روز یک‌شنبه کشته شده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه افزوده است که پس از حمله اولیه توسط مخالفان مسلح، انفجار بمبی در برابر اداره پست به کشته شدن چند نگهبان و مامور امنیتی دیگر منجر شد.

معترضان با سر دادن شعارهایی علیه بشار اسد، رییس جمهوری، خواستار کناره‌گیری او از قدرت شدند.

……………………………………………………….

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کامیاران:

«چند کشته و مجروح در درگیری سپاه و کومله»

خبر / رادیو کوچه

خبرگزاری‌های داخلی ایران از درگیری میان افراد سپاه پاسداران و چند تن از اعضای حزب کومله در شهرستان کامیاران استان کردستان خبر داده‌اند. به گفته این خبرگزاری‌ها این درگیری منجر به کشته شدن یک عضو کومله و مجروح شدن سه نفر دیگر از آنان شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا شرف‌بیانی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کامیاران در این‌باره گفت که جمعه گذشته، سیزدهم خرداد، افرادی از گروه کومله، یکی از اعضای بسیج به نام شیرزاد میدانی را در روستای اندیمن «به قتل رساندند.»

وی افزود که در پی این روی‌داد، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کامیاران‌ بعد از انجام یک عملیات تعقیب و گریز دو روزه، این تیم را در منطقه‌ای به نام تیرباغ اندیمن رصد می‌کنند و پس از به کمین نشستن، در ساعت 1:30 بامداد با این گروه درگیر می‌شوند.

محمدرضا شرف‌بیانی در ادامه گفت که در حین این عملیات یکی از افراد این گروه کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند ولی از نیروهای سپاه کسی کشته یا زخمی نشده‌است. وی افزود: «سه نفر زخمی به هم‌راه یک نفر دیگر فرار می‌کنند که دیروز دو نفر از آن‌ها توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.»

فرمانده سپاه پاسداران کامیاران در ادامه افزود که «دو نفر باقی‌مانده نیز تحت تعقیب هستند.»

منطقه کردنشین در غرب ایران در ماه‌های اخیر شاهد حملات و درگیری‌های مختلفی بوده‌است که مقام‌های جمهوری اسلامی بیش‌تر این حملات را در ارتباط با گروه پژاک، حزب حیات آزاد کردستان، دانسته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,