Saturday, 18 July 2015
17 June 2021

«هند: پول برای خرید نفت ایران نداریم»

2011 June 07

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: کلمه

با وجود افزایش بدهی‌های نفتی هند به ایران، مسوولان شرکت ملی نفت بر ادامه صادرات مجانی طلای سیاه به این کشور آسیایی تاکید می‌کنند.

به گزارش مهر، ایران با وجود در اختیار داشتن بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان و هند به عنوان یک اقتصاد نوظهور و نیازمند واردات نفت و گاز، در سال‌های اخیر هیچ‌گاه نتوانسته‌اند در عرصه تجارت جهانی انرژی به شرکایی مطمئن و استراتژیک تبدیل شوند.

وقت‌کشی و سپس کناره‌گیری هند از پروژه خط لوله صلح، تاخیر چندین ساله برای تعیین تکلیف قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد بی، عدم مشارکت در طرح توسعه فاز ۱۲ به عنوان بزرگ‌ترین فاز میدان پارس جنوبی و در نهایت تعلیق قراردادهای خرید LNG از مهم‌ترین دلایل این ادعا به شمار می‌رود.

از ۶ ماه گذشته تاکنون اختلافات ارزی برای خرید و فروش نفت هم به جدی‌ترین چالش در توسعه روابط اقتصادی تهران و دهلی‌نو تبدیل شده و با وجود مذاکرات متعدد به نظر می‌رسد هند این روزها پیاده سازی مجدد سناریوی «باخت – باخت» خط لوله صلح را برای خرید نفت ایران هم در پیش گرفته است.

برای نخستین بار دی ماه سال گذشته (ژانویه ۲۰۱۱ میلادی) بحث اختلافات ارزی ایران و هند برای مبادلات نفتی در رسانه‌های بین‌المللی به دنبال فشار برخی از قدرت‌های غربی مطرح شد و در این مدت با وجود مذاکرات متعدد دو جانبه، تاکنون توافق نهایی بین دو کشور حاصل نشده است.

صادرات نفت مجانی به هند ادامه می یابد

در حال حاضر آمارهای غیر رسمی از بدهی ۲ میلیارد دلاری برخی از پالایشگاه‌های نفت هند هم‌چون «مانگلور» به شرکت ملی نفت ایران حکایت می‌کند اما با وجود آن‌که هنوز راه‌کاری برای وصول این بدهی بدست نیامده است، شرکت نفت برای ادامه صادرات نفت به این کشور آسیایی تاکید می‌کند.

«کی باسو» مدیر عامل شرکت پالایش‌گاهی مانگلورهند روز گذشته با تایید بدهی یک میلیارد دلاری به ایران، اعلام کرد: با وجود نگرانی مسوولان شرکت ملی نفت ایران اما خرید نفت از این کشور ادامه می‌یابد.

این مقام هندی با اعلام اینکه با وجود بدهی اما مسوولان شرکت ملی نفت ایران نسبت به ادامه عرضه و صادرات نفت خام به مانگلور اطمینان داده‌اند، تصریح کرد: با این وجود هند منابع خرید نفت خود را متنوع می‌کند قصد دارد به زودی نفت کویت و عربستان را جایگزین ایران بکند.

این در حالی است که محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی اخیرا با تاکید بر حل اختلافات نفتی ایران و هند به مهر، گفته است: توقف صادرات نفت ایران به هند منجر به افزایش قیمت انرژی در بازارهای جهانی خواهد شد.

این عضو کابینه دولت معتقد است که نگه داشتن نفت در روی آب بهتر از فروش آن به صورت مجانی است اما مسوولان شرکت ملی نفت که تاکنون در متنوع سازی بازارهای صادراتی نفت ایران موفق عمل نکرده‌اند بر ادامه طلای سیاه به این هند تاکید می‌کنند.

از سوی دیگر با وجود تغییر ۱۸۰ درجه‌ای سیاست‌های هند برای خرید نفت ایران، در بین مسوولان دستگاه‌های مختلف اقتصادی داخل کشور هم اختلاف نظرهای متعددی وجود دارد، به طوری که مسوولان بانک مرکزی و شرکت ملی نفت زیر بار مسوولیت دریافت پول نفت از هند نمی‌روند.

توافق‌های پشت پرده نفتی هند و عربستان

همزمان با برگزاری مذاکرات هفته جاری دو کشور در دهلی‌نو، برخی از مسوولان هند برای افزایش واردات نفت از عربستان به ریاض سفر کرده‌اند.

با شکست مذاکرات دوجانبه نفتی دهلی، دولت ریاض چراغ سبز خود را برای افزایش دو برابری صادرات نفت به هند نشان داده است و پیش‌بینی می‌شود تا چند هفته آینده میزان واردات نفت هند از عربستان به ۴۰ میلیون تن در روز افزایش یابد.

با این وجود مسوولان شرکت ملی نفت ایران هنوز بر ادامه مذاکرات با طرف هندی اصرار دارند و از این رو دور جدید مذاکرات دوجانبه تا ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) برگزار خواهد شد.

به نظر می‌رسد سناریو مذاکرات متعدد و البته بدون نتیجه ایران و هند برای اجرای خط لوله صلح این بار در انجام مبادلات نفتی دو کشور در حال تکرار است و مسوولان شرکت نفت به جای شناسایی بازارهای جدید فقط وقت را به نفع رقبا هدر می‌دهند.

چین بازار مطمئن برای صادرات نفت

بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط موسسات معتبر جهانی میزان صادرات نفت خام ایران در سه ماهه نخست سال‌جاری میلادی به اتحادیه اروپا و ژاپن به ترتیب ۱٫۳ و ۴۲ درصد کاهش یافته و حتی جایگاه نفت ایران در بازار اروپا از پنجم به هشتم تنزل پیدا کرده است.

هم‌زمان با این کاهش صادرات نفت، عراق به عنوان مهم‌ترین شریک نفتی ایران میزان صادرات این کالای استراتژیک را به بازارهای مختلف اروپایی و آسیایی نه تنها افزایش داده بلکه با دستیابی به رکورد صدور روزانه ۲ میلیون و ۲۲۵ هزار بشکه نفت رسما جایگاه ایران در اوپک را متزلزل کرده است.

محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهور هم از اعلام آمادگی ایران برای تامین بلند مدت نفت خام چین به عنوان یک کشور مستقل از سیاست‌های آمریکا خبر داده است و آمارها هم از افزایش صادرات طلای سیاه به این کشور آسیایی حکایت دارند.

هر چند افزایش صادرات نفت ایران به قطب اول اقتصادی جهان یک دستاورد برای نظام اقتصادی کشور به شمار می‌رود اما وابستگی بزرگ‌ترین دارنده ذخایر نفت و گاز جهان به یک بازار مصرف در بلند مدت، امنیت صادرات پایدار نفت به عنوان شریان اقتصاد ملی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,