Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
هجدهم خرداد - هشتم ژوئن

«تقویم تاریخ هجدهم خرداد»

2011 June 08

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1810 میلادی – زادروز «روبرت شومان» (Robert Schumann) آهنگ‌ساز آلمانی دوره رمانتیک در نیمه نخست سده نوزدهم است. شومان آهنگ‌سازی را پیش از ۷ سالگی شروع کرد، ولی دوران بچگی او به اندازه موسیقی صرف ادبیات هم شد زیرا پدرش، «آگوست شومان»، ناشر، رمان‌نویس و کتاب‌فروش بود. روبرت علاقه‌مندی به ادبیات را از او به ارث برده بود. روبرت در سن ۱۴ سالگی یک مقاله درباره علم موسیقی و زیبایی‌های آن نوشت و آن‌را به کتابی که توسط پدرش ویرایش شده بود و «چهره انسان‌های مشهور» نام گرفته بود اضافه کرد. او موسیقی را در ۲۰ سالگی آغاز کرد و برای آن‌که نوازنده‌ای چیره‌دست شود، به تنهایی روی پیانو کار می‌کرد و برای تقویت انگشت چهارم دست راست‌اش، دست‌گاهی ابداع کرد که همین دست‌گاه باعث فلج‌شدن انگشت‌اش شد. شومان از سال ۱۸۴۰ به آهنگ‌سازی مشغول شد و در ۱۸۴۳ به استادی هنرستان موسیقی (کنسرواتوار) انتخاب شد. از سال ۱۸۵۳ به بعد شومان سلامتی خود را از دست داد و اغلب بیمار بود و در اواخر عمر به بیماری روانی مبتلا شد و در بیمارستان روانی بستری بود تا آن‌که سال ۱۸۵۶ درگذشت.

503 میلادی – قرارداد صلح معروف به «تجدید خراج» میان امپراتوری «روم» و دولت شاهنشاهی «ایران» به امضا رسید و به این ترتیب رومیان دوباره خراج‌گذار ایرانیان شدند‌. جنگ بر سر تجدید پرداخت باج و خراجی که رومیان به موجب معاهده 7 سپتامبر 451 تعهد پرداخت آن را کرده بودند، در زمان ساسانی اتفاق افتاد و با شکست رومیان‌، دوباره امپراتور روم حاضر به پرداخت باج و خراج شد.‌

1903 میلادی زادروز «مارگریت یورسنار» (Marguerite Yourcenar) رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس، شاعر و پژوهش‌گر فرانسوی است. مارگریت یورسنار نخستین زنی است که پس از تاسیس فرهنگستان فرانسه در  سال ۱۶۳۵ به عضویت آن درآمد. مهم‌ترین رمان او «خاطرات آدرین» است که در سال ۱۹۵۳ چاپ شد. نخستین رمان او به‌نام «الکسیس» در سال ۱۹۲۹ چاپ شد. سپس به دعوت مترجمی به نیویورک آمریکا رفت. «خاطرات آدرین» و بیش‌تر آثار یورسنار از فرانسوی به انگلیسی ترجمه شده ‌است. یورسنار هم‌چنین جایزه‌های ادبی مهمی را از آن خود کرد.‌

1979 میلادی – نشست وزیران کشورهای غیر متعهد (بی‌طرف) در نخستین جلسه خود عضویت ایران در این جنبش را تصویب کرد. این نشست در «کلمبو» پایتخت «سریلانکا» تشکیل شده بود. ایران از زمان اشغال نظامی توسط متفقین در شهریور 1320، از متحدان غرب به شمار می‌رفت و به همین سبب، به‌طور دایم با «شوروی» و کشورهای سوسیالیستی دیگر درگیری داشت و کمونیست‌ها و سوسیالیست‌های داخلی را سرکوب می‌کرد. دو سه سال پس از پیوستن ایران به جنبش عدم تعهد، قلع و قمع کمونیست‌ها که در انقلاب سال 1979 نقشی موثر داشتند، از سر گرفته شد.

1286 خورشیدی – در «نهاوند» نبرد دیگری میان نیروهای هوادار «سالار‌الدوله» و قوای دولتی روی داد که صدها کشته و زخمی برجای گذارد. در این نبرد، سالار‌الدوله که مدعی تاج و تخت بود شکست یافت و فرار کرد. «سالار» که سومین پسر «مظفرالدین شاه قاجار» بود خود را محق به سلطنت‌کردن می‌پنداشت. مورخان دولتی عملیات سالار را تحت عنوان «فتنه سالار» وارد تاریخ ایران کرده‌اند.

——————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1830 میلادی – کبریت توسط «کامبرز» مخترع آلمانی ساخته شد. مهم‌ترین تفاوت کبریت اولیه با کبریت‌های موجود در سرعت احتراق آن بود. بعد از کامبرز چندین محقق دیگر بر روی کبریت ساخت او، آزمایش کردند تا این‌که سرانجام یک آمریکایی موفق شد کبریتی از نوع کبریت‌های امروزی بسازد.

1970 میلادی – سال‌روز درگذشت «آبراهام مزلو» (Abraham Maslow) روان‌شناس و فیلسوف آمریکایی است. او به‌عنوان پدر روان‌شناسی انسان‌گرا شناخته می‌شود. وی در سال ۱۹۵۴ کتاب «انگیزه و شخصیت» را درباره نظریه سلسله مراتب نیازها منتشر کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,