Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
حسن یوسفی‌اشکوری‌:

«هاله کپی برابر اصل عزت‌اله سحابی»

2011 June 08

فرشید فاریابی / گوتنبرگ

گرامی‌داشت یاد و راه سحابی‌ها در گوتنبرگ سوئد به مناسبت هفتمین شب درگذشت عزت‌اله سحابی و کشته شدن دخترش هاله سحابی به دست عوامل امنیتی جمهوری اسلامی، شام‌گاه سه‌شنبه 7 یونی برابر با 17 خرداد از ساعت 7 تا 10 در محل فولکت هوس هامارکولن با استقبال قابل توجه ایرانیان مقیم گوتنبرگ برگزار شد.

حسن یوسفی‌اشکوری نو‌اندیش و پژوهش‌گر مقیم آلمان با موضوع «سحابی و وحدت ملی حول محور ایران» سخن‌ران اصلی و مدعو این نشست با تاکید بر دیدگاه‌های مهندس سحابی‌، ضروری‌ترین راه‌برد سیاسی امروز را «وحدت ملی حول محور ایران» دانست.

وی که در بزرگ‌داشت سحابی‌ها و به مناسبت هفتمین شب درگذشت عزت‌اله سحابی و دخترش هاله به این شهر سفر کرد، در دو بخش سخنان خود را ارایه کرد .

او در بخش نخست سخنانش به اجمال خاطرات خود را از آشنایی‌، هم‌کاری‌، هم‌راهی و هم‌فکری با سحابی‌ها از آغاز تا آخرین روزها بیان کرد.

یوسفی اشکوری با اشاره به سخن‌رانی مهندس سحابی در چهلم آیت‌اله طالقانی که هم زمان با تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی بود گفت: «مهندس سحابی در آن سخن‌رانی به طور کامل و مبسوط نظریه ولایت فقیه را به چالش کشید و مشکل‌ساز معرفی کرد و آن را عامل ملوک‌الطوایفی‌شدن کشور دانست.»

وی افزود آن سخن‌رانی آشنایی من با مهندس را رقم زد و توجه من را به طور جدی به مهندس سحابی جلب کرد و پس از آن در مجلس اول با هم هم‌کار شدیم.

همین سحابی مسلمان و معتقد می‌گفت نمی‌توان اسلام را عامل وحدت دانست

این چهره‌ی ملی – مذهبی در ادامه با تاکید بر این‌که قصد خاطره‌گویی ندارد گفت توان بازگویی خاطرات خود را از هاله هم به واقع ندارد چون بسیار منقلب می‌شود اما تاکید کرد: «هاله سحابی فرزند خلف پدر و نسخه‌ی کپی برابر اصل آن پدر بود».

وی هاله سحابی را بسیار شایسته‌ی احترام دانست و گفت در این ایام که از حادثه‌ی جان باختن او می‌گذرد دو تعبییر در مورد هاله را از میان  تعابیر بسیار پسندیده است‌؛ نخست تعبیر بسیار عمیق«تجسم رستگاری» که پرستو فروهر به کار برد و دیگری تعبیر «قدیسه» که دوستی در نامه‌ای برای اشکوری ارسال کرده است.

این نو‌اندیش دینی با اشاره به نبود واژه قدیسه در ادبیات و عرفان اسلامی و تعلق آن به ادبیات و  عرفان مسیحیت گفت: «با  تسامح می‌توان این عبارت را برای هاله سحابی به کار گرفت چرا که او در عبادت و در خدمت به دیگر بندگان خدا تبلور یک قدیسه بود.»

یوسفی اشکوری مثبت‌نگری هاله سحابی را شگفت‌انگیز و کم‌نظیر دانست و با ذکرمثال‌هایی از مقاطع مختلف بازداشت، مضروب شدن ، زندان ، تیمار پدر و…  به ویژه ساعاتی قبل از جان باختن‌ در مشایعت پیکر پدر این روحیه‌ی او را برای حاضرین تشریح کرد .

هم‌کار و هم‌راه مهندس سحابی در بخش دوم سخنان خود وحدت ملی و منافع ملی ایران را مهم‌ترین دغدغه‌ی ایشان دانست و گفت: «مولفه‌های بسیاری می‌توانند عامل وحدت باشند اما از نظر مهندس سحابی جامع‌ترین مولفه‌ی قابل اتکا برای وحدت همین ایران امروز است نه ایران 2000 ‌سال قبل و نه ایران 200 سال آینده‌».

یوسفی اشکوری با تکیه بر اندیشه و تجربیات مهندس سحابی گفت: «چون مهندس سحابی هم اهل اندیشه و دانش بود و هم اهل عمل و تجربه‌، بسیار به موضوعات با دید مهندسی نگاه می‌کرد و به شدت از کلی‌گویی، بی‌برنامگی، شعار و نظریه‌هایی که با واقعیت تطبیق نکنند بی‌زار بود».

عضو تحریریه ماه‌نامه «ایران فردا» با جدی بودن دغدغه‌های عزت‌اله سحابی در مورد ایران گفت: «مهندس سحابی خطاب به بسیاری از دوستان و فعالان و هم‌کارنش تاکید می‌کرد برای اداره کشور باید از آسمان‌ها به روی زمین آمد؛ شما هنوز در آسمان‌ها هستید».

یوسفی اشکوری صاحب‌نظری سحابی را با مثال‌ها و مستندات مختلف مورد تاکید قرار داد و افزود: «ایشان به پشتوانه‌ی این دانش و تجربه و نگرش به برنامه‌های اجرایی کشور در دوران‌های مختلف نقد‌های داشت و دولت احمدی‌نژاد را یک دولت ضد ملی و  ویران‌گر می‌دانست.»

وی سحابی را یک سوسیال – دموکرات تحول یافته معرفی کرد که تفکر چپ خود را با تاکید بر عدالت اجتماعی حفظ کرد و گفت‌: «مهندس سحابی همیشه بر تولید و توسعه‌گرایی دولت‌ها اصرار داشت.»

پژوهش‌گر بخش شرق‌شناسی دانش‌گاه بن پیام سحابی را برای جامعه بقا‌ ایران دانست و با ذکر خاطره‌ای از سفر مشترکشان پس از کنفرانس برلین در سال 2000 گفت: «11 سال پیش مهندس سحابی به من توصیه کرد تا در خارج از کشور این تفکر را گسترش دهید که نخست باید «ایران»‌ی باشد تا بعد بر سر مدیریت و حاکمیت آن بحث شود‌. این ظرف (‌ایران) باید باشد تا مظروف‌ها در آن جای گیرند‌. ایران مقدم است بر همه‌. هر آن‌چه که غیر از ایران باشد ثانوی است.

یوسفی اشکوری شرایط تحمیل شده بر ایران امروز را به انبار باروتی تشبیه کرد و با گذشت 11 سال از هشدار مهندس سحابی خطرات متوجه ایران را بسیار جدی‌تر و عمیق‌تر دانست و خطر حمله خارجی و جنگ داخلی را تهدید جدی متوجه ایران برشمرد.

وقتی می‌گوییم اسلام، کدام اسلام؟‌ شیعه یا سنی‌؟ اگر شیعه‌، تکلیف 7 میلیون سنی چه می‌شود؟ اگر شیعه کدام شیعه؟ 12 امامی‌؟ ولایتی‌؟ ولایت فقیهی‌؟ ولایت مطلقه‌ی فقیهی‌؟… آخرش می‌ماند آقای خامنه‌ای و تعدادی بسیجی و لباس شخصی و البته آیت‌اله مصباح

او با تاکید دوباره بر دیدگاه مهندس سحابی مبنی بر محوریت ایران به عنوان مولفه‌ی اصلی وحدت ملی گفت: «همین سحابی مسلمان و معتقد می‌گفت نمی‌توان اسلام را عامل وحدت دانست.»

یوسفی اشکوری در ناکارآمدی اسلام به عنوان مولفه‌ی اصلی وحدت گفت: «وقتی می‌گوییم اسلام، کدام اسلام؟‌ شیعه یا سنی‌؟ اگر شیعه‌، تکلیف 7 میلیون سنی چه می‌شود؟ اگر شیعه کدام شیعه؟ 12 امامی‌؟ ولایتی‌؟ ولایت فقیهی‌؟ ولایت مطلقه‌ی فقیهی‌؟… آخرش می‌ماند آقای خامنه‌ای و تعدادی بسیجی و لباس شخصی و البته آیت‌اله مصباح»!

وی تاکید کرد دین یکی از مولفه‌های وحدت است و افزود: «ایران خانه‌ی ماست و همه صاحب‌خانه هستیم‌. کسی هم صاحب خانه‌تر نیست و ایران خانه‌ی مشاع همه‌ی ماست و اگر این‌گونه نگاه کنیم بسیاری مسایل حل خواهد شد».

این فعال ملی‌–‌مذهبی نهادینه شدن تفکر حذف در فرهنگ و جریان‌های سیاسی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «همین آقایان 30 سال پیش چه می‌گفتند‌؟ اسنادش موجود است. حالا چه می‌کنند؟! آقای خمینی در پاریس چه می‌گفت؟ و چه‌ها کرد؟»

حسن یوسفی اشکوری در جمع‌بندی سخنان خود با الهام از تفکر مهندس سحابی گفت: «ایشان یک پیام مشخص دارد و آن این‌که باید بر روی یک محور و مولفه که همان «ایران» است توافق کنیم. حد‌اقل باید به عنوان یک امر نظری و استراتژی کلان با هم عهد ببندیم روی ایران با دو مولفه‌ی حقوق بشر و عدالت اجتماعی برای همه به وحدت برسیم.

او سخنان خود را این‌گونه به پایان برد‌: «بیایید به احترام سحابی با هم پیمان ببندیم آینده‌ی ایران را بر اساس حقوق برابر بسازیم.»

اشکوری اصول بنیادی مد‌نظر را همان دو اصل اول و دوم اعلامیه جهانی حقوق بشر که می‌گوید انسان‌ها ذاتن برابرند و آزاد به دنیا می‌آیند و برابری ذاتی انسان‌ها «در قانون» و «در برابر قانون» دانست»

گالری:

«مراسم عزت‌اله و هاله سحابی در سوئد»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,