Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
فعالیت‌های تازه‌ی شرکت روسی در نیروگاه بوشهر؛

«آب در هاون نیروگاه بوشهر»

2009 November 24

صبا رحمت ایزدی

نیروگاه هسته‌ای بوشهر، تاریخی دیرینه‌تر از جمهوری اسلامی دارد با این حال هنوز راه‌اندازی نشده است. اگر دو مرحله‌ی این نیروگاه آب سنگین هسته‌ای اگر به طور کامل راه‌اندازی شود، قریب به 2 هزار و ششصد مگاوات برق تولید می‌کند که در مقایسه با کل شبکه برق ایران ناچیز به حساب می‌آید. با این حال سرمایه گذاری‌های بسیاری روی آن صورت گرفته است. در حال حاضر یکی از چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی نیز بهره برداری از این نیروگاه است که با تعلل‌های روسیه بارها به تعویق افتاده است.

20091124-nuclear-koocheh

چندی پیش خبرهایی درباره‌ی دور تازه‌ی فعالیت‌های روسیه منتشر شد که حاکی از راه‌اندازی آزمایشی نیروگاه و تحویل دو محموله‌ی سخت بود. اما در پی نزدیک شدن به پایان دولت نهم و انتخابات دهمین دوره‌ی ریاست جمهوری، فعالیت‌های روسیه‌ در باره‌ی این نیروگاه به محاق خبری رفت و کسی درباره‌ی این نیروگاه اظهار نظری نکرد و درعمل کار توسعه‌ی نیروگاه متوقف شد.

آزمایش هیدرولیک نیروگاه بوشهر

اکنون با گذشت چندین ماه از آخرین فعالیت‌ها، پیمانکار اصلی نیروگاه هسته ای بوشهراعلام کرد که مرحله اول آزمایش آبی نیروگاه هسته‌ای بوشهر با موفقیت انجام شده است.

اولگا تسیلووا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: «این مرحله‌ی مهم چند روز بطول انجامید و کارشناسان اتم استروی اکسپورت با موفقیت تجهیزات مدار اول راکتور نیروگاه هسته‌ای بوشهر را تحت فشار ‪ کیلوگرم بر سانتی متر مربع آزمایش کردند35

به گفته سخنگوی شرکت روسی، در مراحل بعدی بتدریج فشار آب افزایش یافته و به ‪ ۱۰۰کیلوگرم بر سانتی مترمربع،‪ ۱۸۰کیلوگرم و در مرحله آخر به ‪۲۵۰ کیلوگرم بر سانتی مترمربع خواهد رسید

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که راه اندازی آزمایشی نیروگاه هسته ای بوشهر در تاریخ اعلام شده صورت گیرد، این درحالی است که پیش از این، در دوم فوریه سال جاری میلادی، مرحله‌ی راه‌اندازی آزمایشی با سوخت مجازی صورت گرفته بود.

به گزارش دویچه وله به نقل از ایرنا، محسن شیرازی یکی از پرسنل بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر در همین زمینه به خبرنگاران حاضر در محل نیروگاه گفته بود: “مقدمات این مرحله از ۱۰ روز پیش آغاز شده و در این مرحله به جای سوخت اتمی از سوخت مجازی، یعنی سرب، استفاده شده‌است” و افزوده بود بود که اگر این آزمایش با موفقیت انجام شود، در مرحله‌ی بعدی، برقگیرها به جای سرب با اورانیوم غنی‌شده سوخت‌گیری خواهند شد.

تاریخ‌چه‌ی نیروگاه بوشهر

به گزارش ریانووستی، خبرگزاری دولتی روسیه، قرارداد تکمیل ساخت واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر، ژانویه 1995 در تهران امضا شده بود. روسیه همچنین موظف شد که رآکتور آبی-آبی و سوخت هسته ای مورد نیاز آن را به ایران تحویل داده و متخصصین ایرانی را آموزش دهد. حجم کل قرارداد حدود 1 میلیارد دلار ارزیابی می شود که از این میان قیمت رآکتور حدود 850 میلیون دلار است. پیمانکار کل کارهای ساخت و مونتاژ واحد اول نیروگاه، موسسه روسی “اتم استروی اکسپورت” است.

با این حال در ادامه مذاکرات ساخت و تکمیل این نیروگاه، فوریه 1998 فدراسیون روسیه و ایران توافق کردند که روسیه نه تنها در تجهیز نیروگاه به ایران کمک کند که همه مراحل ساخت آن را نیز انجام دهد. این پروژه می بایست 8 جولای 1999 تکمیل می شد، اما تاریخ بهره برداری از آن تاکنون چندین بار به تعویق افتاده است.

شایان توجه است که قرار داد احداث دو واحد نیروگاه اتمی آب سبک هر کدام با قدرت حدود یک هزار و 290 مگاوات در آبان ماه سال 1353 با شرکت آلمانی “کرافت ورک اونیون” منعقد شد. آلمانی ها احداث این دو واحد را در 15 کیلومتری جنوب شهر بوشهرآغاز کردند و تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 (1357) واحد اول حدود 75 درصد و واحد دوم حدود 60 درصد ساخته شد.
با پیروزی انقلاب اسلامی، پیمانکار آلمانی حاضر به ادامه همکاری با جمهوری اسلامی ایران نشد و متخصصان خود را از نیروگاه اتمی بوشهر خارج کرد.
طبق آخرین توافقات میان طرفین، قرار است واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر با قدرت یک هزار مگاوات سال آینده به بهره برداری برسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: