Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی:

«افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران تا سه‌برابر»

2011 June 08

خبر / رادیو کوچه

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه اعلام کرد این کشور قصد دارد 20درصد از فعالیت اتمی خود را از سایت نطنز به فردو در نزدیکی قم منتقل کند.

فریدون عباسی دوانی در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی تاکید کرد ایران هم‌چنین قصد دارد میزان فعالیت غنی‌سازی در سایت فردو را 30 درصد افزایش دهد.

او گفت‌: «امسال تحت نظارت آژانس غنی‌سازی 20 درصد را از سایت نطنز به سایت فردو منتقل می‌کنیم و توان آن را به سه برابر افزایش می‌دهیم و این جواب پاسخی بود که آژانس طلب می‌کرد.»

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی این خبر را در واکنش به گزارش اخیر امانو رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت اتمی ایران اعلام کرده است و گفت‌: «پاسخ آمانو را به صورت کارشناسانه در حوزه هسته‌ای خواهیم داد.»

فعالیت اتمی جمهوری اسلامی در سایت فردو برای اولین بار در سال 2009 افشا شد و تصاویر ماهواره‌ای متعددی از این سایت منتشر شده است.

عباسی دوانی گفت‌: «غنی سازی 20 درصد در سایت نطنز متوقف نمی‌شود تا این‌که با نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطمئن شویم که در سایت فردو، دو برابر وضع کنونی تولید می‌کنیم.»

این در حالی است که در چند روز گذشته آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تشدید تحریم‌های ایران در خصوص برنامه اتمی این کشور سخن گفته و باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که با خانم مرکل صدراعظم آلمان در واشنگتن برگزار کرد، ایران را به تحریم‌های بیش‌تر تهدید کرد. مرکل نیز گفت که آلمان و آمریکا در این زمینه موضع مشترکی دارند.

بیشتر بخوانید:

«اقدامات تازه برای افزایش فشار بر برنامه هسته‌ای ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,