Saturday, 18 July 2015
22 June 2021

«خبرهای هشتم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 08

با صدور حکم دادگاه انقلاب،

«نزدیک به یازده سال حبس محکومیت داودی، زندانی سیاسی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

در روز‌های اخیر، ارژنگ داودی زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب به ده سال و هشت ماه حبس محکوم شد تا مدت محکومیت او افزایش پیدا کند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، ارژنگ داودی پس از انتقال به شعبه ۱۰ اجرای احکام دادگاه انقلاب کرج برای‌ دو فقره پرونده که در چند سال اخیر برای او تشکیل شده بود، به ۱۰ سال و ۸ ماه زندان محکوم شد.

شعبه ۱۰ اجرای احکام دادگاه انقلاب کرج هم‌چنین به ارژنگ داودی اعلام کرده است که او باید بابت چند پرونده جدید دیگر از کرج به شعبه یک دادگاه انقلاب بندر عباس برای محاکمه منتقل شود.

…………………………………………………..

به دستور مسوولان زندان رجایی‌شهر،

«انتقال محمودیان روزنامه‌نگار زندانی به سلول انفرادی»

خبر / رادیو کوچه

به دستور مسوولان زندان رجایی‌شهر کرج، سید‌مهدی محمودیان روزنامه‌نگار زندانی و از مشاوران مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، برای دومین بار طی یک ماه گذشته به سلول انفرادی منتقل شده است.

به گزارش تحول سبز، مهدی محمودیان عضو کمیته اطلاع‌رسانی جبهه مشارکت که پس از انتخابات و به جهت انتشار نامه‌ای در خصوص بازداشت‌گاه کهریزک دستگیر شده بود بعدازظهر سه‌شنبه به دستور مسوولان زندان رجایی‌شهر به سلول انفرادی منتقل شده است.

بر اساس گزارش رسیده تاکنون علت این انتقال مشخص نبوده و به جهت ضعف جسمی ناشی از اعتصاب غذای اخیر وی این اقدام باعث نگرانی از وضعیت جسمی این زندانی سیاسی شده است.

مسوولان زندان نیز در پی تماس خانواده ایشان با اظهار بر این‌که نسبت به دستور صادر شده قادر به انجام کاری نبوده و باید آن را اجرا کنند خبر انتقال وی را به سلول به نوعی تایید کرده‌اند.

…………………………………………………..

سازمان‌های حقوق بشری سوریه:

«بشار اسد باید در دادگاه لاهه محاکمه شود»

خبر / رادیو کوچه

هیتی متشکل از سازمان‌های حقوق بشری سوریه روز سه‌شنبه در دیدار با لوییس مورانو اوکامبو دادستان دادگاه جنایی لاهه با تقدیم شکواییه‌ای به‌طور رسمی خواستار محاکمه بشار اسد رییس جمهوری سوریه شده‌اند.

این هیت اعلام کرد بر اساس ماده 15 قانون دادگاه جنایی لاهه و با توجه به جنایت‌هایی که رژیم بشار اسد طی سه ماه گذشته بر ضد معترضان سوری مرتکب شده است از این دادگاه خواسته است با رییس جمهوری سوریه برخورد کند.

سازمان‌ها و فعالان حقوق بشری پس از کشته شدن نزدیک به 70 تن در شهر حما اعلام کردند که تعداد قربانیان اعتراضات در سوریه به 1100 نفر رسیده است.

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که نام و مشخصات کامل 986 نفر از کشته‌شدگان اعتراضات سوریه را دریافت کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای هم‌چنین اعلام کرده است که این سازمان تصمیم دارد پرونده جنایات دولت سوریه را به شورای امنیت ارجاع دهد.

از سوی دیگر آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه گفته است بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است.

…………………………………………………..

پس از بازجویی و تفهیم اتهام،

«انتقال بازداشت‌شدگان مراسم حجازی به بند ۳۵۰ و بند زنان اوین»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، در روزهای اخیر تعدادی از بازداشت‌شدگان مراسم تشییع پیکر ناصرحجازی، دروازبان سابق تیم ملی ایران، به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده‌اند.

به گزارش کلمه، این افراد به اتهام شعاردادن در مراسم تشییع پیکر آقای حجازی بازداشت شده‌اند و اتهام شعار دادن به ویژه شعارهای سیاسی در اعتراض به حصر رهبران معترضان به دولت میرحسین موسوی و مهدی کروبی به آن‌ها تفهیم شده است‌.

آن‌ها هم‌اکنون در بند ۳۵۰ به سر می‌برند تا زمان دادگاه اعلام و برگزار شود‌. آن‌ها که از روز چهارم خرداد ماه به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شده بودند بلافاصله بعد از بازجویی‌هایشان به این بند فرستاده شدند‌.

هم‌چنین تعدادی از زنان بازداشت شده در این مراسم نیز به بند زنان، زندان اوین منتقل شده‌اند‌.

…………………………………………………..

با رای دادگاه تجدیدنظر:

«تعلیق حکم دادگاه رسولی استان‌دار دوره اصلاحات»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، با رای شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر حکم دادگاه بدوی سید‌حسن رسولی استان‌دار خراسان در دوره ریاست جمهوری سید‌محمد خاتمی و عضو کنونی شورای عالی و هیت مدیره بنیاد باران تعلیق شده است.

به گزارش تارنمای بنیاد باران، آقای رسولی، به دنبال رخ‌دادهای پس از اننخابات دو سال پیش ریاست جمهوری، در تاریخ هفتم دی ماه ۱۳۸۸ با حکم دادستان تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات و پس از بازرسی ماموران از منزل وی، بازداشت شد و مدت چهل روز در سلول انفرادی به‌سر برد.

به دنبال بازداشت سید حسن رسولی، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب نیز به ریاست قاضی مقیسه سبزواری، این فعال اصلاح‌طلب را به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

به دنبال صدور حکم دادگاه بدوی، این فعال سیاسی و اجتماعی اعتراض خود را به اتهام و حکم دادگاه، تقدیم و درخواست تجدید نظر کرد.

بر پایه رای شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرکه به ریاست قاضی زرگر برگزار شده، دادگاه حکم دادگاه بدوی را به حال تعلیق در آورده و نتیجه را به سید‌جلال موسوی، وکیل سید‌حسن رسولی اعلام کرده است.

…………………………………………………..

برای سومین‌بار در چند هفته اخیر،

«ممانعت مسوولان زندان از درمان حسین رونقی ملکی»

خبر / رادیو کوچه

به دلیل مخالفت مسوولان زندان با درخواست دست‌گاه امنیتی و قضایی دومین عمل جراحی حسین رونقی ملکی وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر برای سومین بار پیاپی به تعویق افتاده است.

به گزارش هرانا، این وبلاگ‌نویس بنا به نظر پزشکان می‌بایست در روز یکم خرداد ماه تحت عمل جراحی قرار می‌گرفت که تا‌کنون با ایجاد اختلال در پرونده پزشکی این زندانی این امر به روی نداده است.

حسین رونقی ملکی که به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است در وضعیت وخیم جسمانی به سر می‌برد و از مرخصی وی تا‌کنون حتا با تایید و درخواست پزشکان معالجش ممانعت به‌عمل آمده است.

…………………………………………………..

جام حذفی فوتبال ایران،

«پرسپولیس به جام حذفی نزدیک شد»

خبر / رادیو کوچه

تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار رفت فینال جام حذفی ۴ به ۲ ملوان انزلی را شکست داد و به قهرمانی ۲۴ امین دور مسابقات حذفی ایران امیدوار شده است.

بازی دو تیم پرسپولیس و ملوان شام‌گاه سه‌شنبه در ورزش‌گاه آزادی به قضاوت علیرضا فغانی برگزار شد و ۸۲ هزار و سیصد نفر برای دیدن بازی به استادیوم آمدند.

گل‌های ملوان را محمد رستمی در دقیقه ۳۳ و محمد نزهتی در دقیقه ۶۸ زدند.

علیرضا نورمحمدی در دقیقه ۴۷، هادی نوروزی ۶۴، محمد نوری در دقایق ۷۲ و ۸۶ (پنالتی) هم برای پرسپولیس گل‌زنی کردند.

دیدار برگشت دو تیم روز جمعه ، ۲۰ خرداد در ورزش‌گاه تختی انزلی برگزار می‌شود.

…………………………………………………..

رهبر لیبی:

«زنده با مرده در لیبی می‌مانم»

خبر / رادیو کوچه

معمر قذافی، رهبر لیبی، در پی حملات شدید ناتو به مقرش در طرابلس، طی پیامی صوتی اعلام کرده است که «زنده یا مرده» در لیبی باقی خواهد ماند.

این پیام در پی حملات هوایی روز سه‌شنبه ناتو به مجتمع باب العزیزیه، مقر سرهنگ قذافی در طرابلس، پایتخت لیبی، در تلویزیون دولتی این کشور پخش شده است.

اشاره می‌شود مدتی است که آقای قذافی در انظار عمومی دیده نشده و در اختفا به سر می‌برد.

او از حامیانش خواست که حملات ناتو را نادیده بگیرند و در مقرش تجمع کنند.

سرهنگ قذافی گفت: «ما فقط یک گزینه داریم. این کشور ماست و تا آخر در آن باقی خواهیم ماند‌- مرده، زنده، پیروز.»

این اظهارات پس از عملیات سازمان پیمان آتلانتیک شمالی انجام شد که طی آن جت‌های ناتو دست‌کم ۲۰ هدف را در مقر رهبر لیبی و نواحی اطراف آن بمباران کردند.

دولت لیبی می‌گوید که شماری از مراکز گارد ریاست جمهوری بمباران شده است.

شاهدان گفته‌اند که صبح سه‌شنبه هواپیماهای ناتو را هنگام پرواز در ارتفاع پایین بر فراز طرابلس مشاهده کرده‌اند.

از سوی دیگر، روسیه و چین، در تلاشند که از طریق دیپلماتیک به جنگ لیبی خاتمه دهند.

…………………………………………………..

رییس جمهوری آمریکا:

«ثبات بحرین در گرو احترام به حقوق شهروندی است»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در دیدارش با سلمان بن‌حمد آل‌خلیفه، ولیعهد بحرین بر انجام گفت‌وگوهای آشتی ملی و احترام به حقوق شهروندان بحرین تاکید کرده است.

به گزارش سی‌ان‌ان،ولیعهد بحرین که هم اکنون در واشنگتن به‌سر می‌برد با مقام‌های ارشد آمریکایی از جمله تام دانیلون، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری ایالات متحده و باراک اوباما دیدار کرده است.

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که باراک اوباما در دیدارش با سلمان بن‌حمد آل‌خلیفه از برنامه دولت بحرین برای گفت‌وگو با مخالفان حمایت کرده و گفته است: «هم مخالفان و هم دولت باید مصالحه کنند تا آینده‌ای عادلانه برای تمام مردم بحرین رقم بزنند.»

بنا بر بیانیه کاخ سفید، آقای اوباما خواهان مسوول شناخته شدن ناقضان حقوق بشر در بحرین شد و گفت: «ثبات بحرین به احترام به حقوق جهان شمول مردم آن بستگی دارد.»

از ماه مارس که حکومت بحرین از کشورهای همسایه خود، عمدتن عربستان و امارات متحده عربی، برای سرکوب معترضان کمک نظامی گرفت، صدها تن از مخالفان دولت بازداشت شده‌اند.

بر اساس گزارش ها، بیش از ۲۰ نفر در تظاهرات ضد دولتی ماه‌های اخیر در بحرین کشته شدند و چهار نفر هم در حالی که در بازداشت پلیس بودند جان باختند.

حمد بن‌عیسی آل‌خلیفه، پادشاه بحرین می‌گوید که گفت‌وگوی ملی در مورد اصلاحات در این کشور، در ماه ژوئیه آغاز خواهد شد.

لازم به اشاره است حکومت بحرین هفته گذشته وضعیت فوق‌العاده را در این کشور لغو کرد.

…………………………………………………..

رییس جمهور اسلامی در کنفرانس مطبوعاتی:

«ما می‌خواهیم بحث‌ها را خاتمه دهیم آن‌ها نمی‌خواهند»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور اسلامی، در گفت وگو با خبرنگاران داخلی و خارجی به اتهام ارتباط دولت دهم با «جریان انحرافی» و «جن‌گیری» واکنش نشان داده و گفته است که خواست دولت پایان این «بحث»‌ها است اما به نظر می‌رسد «آن‌ها» نمی‌خواهند به این روند خاتمه دهند.

محمود احمدی‌نژاد که در دومین کنفرانس مطبوعاتی خود در سال ۱۳۹۰ صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی درباره منحرفان و ارتباط برخی از نزدیکان وی با مسئله «جن‌گیری» گفته است: «آن افرادی که گفتند را دستگیر کردند، دیگر بگذارید ما کار کنیم، دولت فقط به فکر خدمت است. ما می‌خواهیم این بحث راختم‌اش کنیم، آن‌ها نمی‌خواهند.»

این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد در این مورد به شخص خاصی اشاره نکرده است.

به گزارش ایسنا، در این کنفرانس مطبوعاتی رییس جمهور اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص حملات اخیر اصول‌گرایان و سکوت وی، گفت: «موضع ما هم‌چنان سکوت است؛ سکوت الهام‌بخش وحدت. می‌توانم باز هم بگویم موضع ما هم‌چنان سکوت است؛ سکوت الهام‌بخش وحدت.»

محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به اعلام تخلفات دولت از سوی مجلس شورای اسلامی گفته است: «دولت نهم و دهم قانون‌مندترین دولت بوده است و ما مصریم قانون را به درستی اجرا کنیم، چرا که دولت موظف است برداشت خود را از قانون اجرا کند نه برداشت دیگران را.»

رییس دولت دهم هم‌چنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که «شنیده شده اسناد جریان انحرافی به شما تحویل شده است؟» گفت: «اگر اسنادی وجود داشت این همه سر و صدا به‌وجود نمی‌آمد.»

به دنبال دستور رهبر جمهوری اسلامی برای ابقای وزیر اطلاعات، محمود احمدی‌نژاد پس از مدتی«خانه‌نشینی» و غیبت در جلسات هیت دولت بالاخره به سرکار بازگشت، اما حملات گروه‌های اصول‌گر علیه آن‌چه که «جریان انحرافی» در دولت می‌نامند هم‌چنان ادامه دارد.

…………………………………………………..

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی:

«افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران تا سه‌برابر»

خبر / رادیو کوچه

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه اعلام کرد این کشور قصد دارد 20درصد از فعالیت اتمی خود را از سایت نطنز به فردو در نزدیکی قم منتقل کند.

فریدون عباسی دوانی در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی تاکید کرد ایران هم‌چنین قصد دارد میزان فعالیت غنی‌سازی در سایت فردو را 30 درصد افزایش دهد.

او گفت‌: «امسال تحت نظارت آژانس غنی‌سازی 20 درصد را از سایت نطنز به سایت فردو منتقل می‌کنیم و توان آن را به سه برابر افزایش می‌دهیم و این جواب پاسخی بود که آژانس طلب می‌کرد.»

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی این خبر را در واکنش به گزارش اخیر امانو رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت اتمی ایران اعلام کرده است و گفت‌: «پاسخ آمانو را به صورت کارشناسانه در حوزه هسته‌ای خواهیم داد.»

فعالیت اتمی جمهوری اسلامی در سایت فردو برای اولین بار در سال 2009 افشا شد و تصاویر ماهواره‌ای متعددی از این سایت منتشر شده است.

عباسی دوانی گفت‌: «غنی سازی 20 درصد در سایت نطنز متوقف نمی‌شود تا این‌که با نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطمئن شویم که در سایت فردو، دو برابر وضع کنونی تولید می‌کنیم.»

این در حالی است که در چند روز گذشته آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تشدید تحریم‌های ایران در خصوص برنامه اتمی این کشور سخن گفته و باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که با خانم مرکل صدراعظم آلمان در واشنگتن برگزار کرد، ایران را به تحریم‌های بیش‌تر تهدید کرد. مرکل نیز گفت که آلمان و آمریکا در این زمینه موضع مشترکی دارند.

…………………………………………………..

به دست آستان قدس رضوی صورت گرفت،

«پاک‌شدن بلندترین نقاشی دیواری ایران»

خبر / رادیو کوچه

اداره املاک و اراضی آستان قدس رضوی روز دوشنبه یک نقاشی دیواری در شهر مشهد با موضوع شاه‌نامه فردوسی را که بلندترین نقاشی دیواری در ایران به شمار می‌رفت به طور کامل پاک کرده است.

به گزارش مهر، نقاشی دیواری میدان فردوسی مشهد «شبانه» (شام‌گاه دوشنبه) به طور کامل از سوی اداره املاک و اراضی آستان قدس رضوی پاک شده است.

بر اساس عکس‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، پس از محو کامل این اثر بر روی این دیوار نوشته شده است که «ملک مزبور موقوفه امام رضاست.»

طول این اثر هنری پنج‌هزار متر مربع بوده است، با این‌حال هادی مظفری، مدیر هنری شهرداری مشهد، می‌گوید نقاشی دیواری شاه‌نامه دو هزار و ۲۰۰ متر مربع و بلندترین نقاشی دیواری در سطح کشور بوده است.

آقای مظفری روز سه‌شنبه ضمن ابراز تاسف شدید از محو این اثر تاکید کرد که برای خلق این نقاشی که حاصل کار یک‌ساله یک تیم هنری از هنرمندان شهر مشهد بود، بیش از ۴۵ میلیون تومان بودجه صرف شده بود.

به گفته آقای مظفری، این نقاشی دیواری روایتی بود از نبردهای حماسی فردوسی و بر روحیه یکتاپرستی و سلحشوری ایرانیان تاکید داشت.

در حال حاضر، «بنیاد فردوسی»، که یک مرکز غیردولتی و مردم‌نهاد است از جمله مراکزی است که در زمینه بزرگ‌داشت فردوسی در استان‌های مختلف اقداماتی را انجام می‌دهد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,