Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
بیانیه جبهه متحد دانشجویی:

«جدایی مذهب از حکومت تنها راه آزادی است»

2011 June 09

جبهه متحد دانش‌جویی، از تشکل‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، در آستانه سال‌گرد راه‌پیمایی ۲۵ خرداد در ایران، اقدام به انتشار بیانیه‌ای کرده و در آن به روند جنبش مردمی ایران موسوم به جنبش سبز اشاره کرده است.

متن این بیانیه در زیر آمده است:

خردادماه ماه سرنوشت بار دیگر فرا رسید. انتخابات ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۸ یادآوری وحدت ۳ نسل از مردم ایران می‌باشد که برای آخرین بار نظام جمهوری اسلامی را آزمایش کردند که آیا با اصلاحات و انتخاب دولتی که تایید رهبری را ندارد تغییری در سیاست نظام بسود مردم پیش می‌آید یا این‌که باید دل به تغییر ساختار نظام داد‌؟ نتیحه شمارش آرا که حاکی از تقلب میلیونی نظام حکومتی بود‌، موجب راه‌پیمایی میلیونی مردمی در ۲۵ خرداد گردید که ثابت کند رای خود را به دولت فریب‌کار و وابسته رهبری و سپاه نداده است. در نتیجه جنبش سبزی که به‌راه افتاد از سویی موجب ترس و وحشت حکومت و دولت جدیدش شد و از سویی دیگر به اهرم فشاری برای سران اصلاح‌طلب تبدیل شد تا به چانه زنی برای تعویض دولت بپردازند، اما چون حکومت کودتایی قصد آشتی نداشت دست به دستگیری‌، تیراندازی پراکنده و هدف‌دار برای ارعاب و کشتن مبارزان‌، شکنجه‌، زندانی کردن و اعدام وسیع زد‌. موج دستگیری‌ها که با استفاده از نیروی انتظامی‌، امنیتی‌، سپاه‌، بسیج و لباس شخصی چنان بود که علاوه بر بازداشت‌گاه‌ها و زندان‌های موجود، مجبور به استفاده اماکن دولتی هم‌چون وزارت کشور و نیز مکان‌های غیر‌بهداشتی هم‌چون کهریزک و مشابه نیز شد که شرح جنایات آن‌ها در سراسر جهان منتشر گردید.

هفته دیگر دومین سال‌گرد جنبش سبز خواهد بود‌، دو سالی که موجب گردید مبارزانی هم‌چون فرزاد کمانگر‌، ندا‌، سهراب و …در خیابان‌ها و زندان‌های کشور جانشان را فدای رسیدن به آزادی و دموکراسی نمایند‌، دوسالی که هم‌چنان فرزندان دلیر این آب و خاک امثال طبرزدی‌، مددی‌، جاوید تهرانی‌، ستوده‌، زیدآبادی، مومنی، بهاره هدایت و … هنوز در زندان‌های رژیم هستند.

رژیم که راه خود را انتخاب کرده بود سرکوب وحشیانه را در پیش گرفت و به گمان خود جنبش را متوقف گردانید‌، ولی خیزش مجدد جنبش در پی بهمن و اسفند ۸۹ بدنبال جنبش‌های منطقه نشان داد که دیگر نه تنها اصلاحات مردم را راضی نخواهد کرد بلکه خواهان تغییر ساختار نظام می‌باشند

اما مگر این موج انسانی خواهان آزادی کوتاه می‌آمد ، نه و آرمانش چنین بود کجاست مرگ‌، کدام مرگ‌، آزادی‌؟ تظاهرات پی در پی مردم که این‌بار رهبری را به‌دست جوانانی داده بودند که از همه اقشار جامعه خواه دانش‌گاهی‌، خواه کارگری‌، خواه دختر‌، خواه پسر‌، خواه فارس و کرد و ترک و غیره‌، خواه شیعه و سنی و سایر مذاهب‌، خواه سکولار‌، خواه اصلاح‌طلب و غیره و سایر اقشار تشکیل شده بودند‌، عزم قوی داشتند که به نتیجه‌ای برسند. تظاهرات که در سال‌گردهای دانش‌جویی‌، کارگری‌، مذهبی و غیره صورت می‌گرفت و هر بار تعداد بیش‌تری به زندان می‌افتادند و یا در خیابان کشته شده و یا اعدام می‌گشتند‌، نشان می‌داد که جنبش سبز نیز سر سازش ندارد. دستگیری بی‌سابقه سران اصلاح‌طلب هم‌راه سایر گروه‌های سیاسی و افراد سرشناس هم‌راه محدودیت برای دو کاندید انتخابات یعنی آقایان موسوی و کروبی از طرفی و کنار گذشته شدن رفسنجانی و خاتمی  از طرف دیگر، موجب گردید کنترل شعارهای خیابانی از سران اصلاح‌طلب خارج شده‌ و شعارهای متنوع هماهنگ با افکار گوناگون طیف وسیع جنبش سبز در جمعیت‌های میلیونی با ندای بلند فضای خیابان‌ها را فرا گیرد.

رژیم که راه خود را انتخاب کرده بود سرکوب وحشیانه را در پیش گرفت و به گمان خود جنبش را متوقف گردانید‌، ولی خیزش مجدد جنبش در پی بهمن و اسفند ۸۹ بدنبال جنبش‌های منطقه نشان داد که دیگر نه تنها اصلاحات مردم را راضی نخواهد کرد بلکه خواهان تغییر ساختار نظام می‌باشند.

اینک به‌مناسبت سال‌گرد راه‌پیمایی باشکوه خرداد سال ۸۸‌، جبهه متحد دانش‌جویی از هم‌وطنان عزیز درخواست می‌کند که در حد توانایی در همه خیابان‌های وسیع شهرهای بزرگ ایران با دهانی باز و مشت‌های گره شده شعارهای ساختار‌شکنانه را ندا دهند‌، تا بر همگان روشن شود که دیگر مردم جدایی مذهب از حکومت را برای رسیدن به آزادی و دموکراسی تنها راه حل برای کل کشور می‌دانند. دهان باز و فریاد شعارها بدین منظور است که آرمان مورد نظر برای وحدت همگانی روشن شده و از سو‌استفاده گروه‌های انحصار‌طلب که حکومت را برای قشر خاصی می‌خواهند‌، جلوگیری گردد. دهان باز برای این هدف است که دیگر جهانیان بدانند که فریب حکومتی هم‌چون سال ۱۳۵۷ که موجب کشتارهای وسیعی از مبارزان برومند کشورمان گردید‌، نخواهند خورد‌. مردم ایران آزادی و دمکراسی را شناخته‌اند و آن را با دهان و چشمانی باز برای همه آحاد و اقشار طلب می‌کنند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,