Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«نقش امام جمعه مشهد در محو نقاشی‌های شاه‌نامه…!»

2011 June 09

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

مسعود مشهدی

منبع: تلخ نوشته‌ها

وقتی دیدم دیوارهای میدان فردوسی مشهد رو که منقش به اشعار و تصاویر شاه‌نامه بود سفید کردن اشکم در‌اومد…شماهایی که توی شهرهای دیگه یا توی کشور‌های دیگه هستین تصورش رو هم نمی‌تونین بکنین چند تا دختر و پسر خلاق و هنرمند چه‌جوری از جون خودشون مایه گذاشتن و تو آفتاب و سرما با عشق نقش به دیوار زدند و عرق ریختند و ظهر که می‌شد در پناه سایه درختی با خوردن ساندویچی تجدید قوا می‌کردند و باز قلم و رنگ و نقش که البته شهرداری هم اون‌ها رو پشتیبانی می‌کرد…! و من افتخار می‌کردم که فردا مسافرها و توریست‌هایی که به مشهد میان با این دیوار‌های منقش به رستم و سهراب عکس می‌گیرند و هنر این جوون‌ها جاودانه می‌شه…!! شوخی نیست اجرای 5000 متر مربع نقاشی و شعر از شاه‌نامه …!

تلفن رو برداشتم و زنگ زدم به اقای فلانی توی شهرداری که از رفقاست…گفتم: «ناصر کی هم‌چین گهی خورده این دیوارا رو رنگ کرده…؟» گفت هیچی نگو موضوع سیاسیه…!!خلاصه این‌جوری شرح دادکه (‌امام جمعه مشهد داشته می‌رفته به باغ شخصیش توی شاندیز تا مراسم ارتحال رو برگزار کنه که دور میدون فردوسی چشمش میفته به دیوارهایی که پر از نقش‌های شاه‌نامه و اشعار اونه…! اقای علم‌الهدا می‌گه کی رو دیوارای امام رضا شاه‌نامه فردوسی کشیده…؟ براش توضیح می‌دن که کار شهرداری و یه سری از جوون‌های هنرمند مشهد و کسب اجازه کردن از آستان قدس…! علم‌الهدا می‌گه غلط کردن کسب اجازه کردن…! من اجازه نمی‌دم توی این شهر مذهبی یه کنسرت برگزار بشه اونوخ دور از چشم من میان شعر فردوسی می‌نویسن روی دیوار…! اونم دیوارای موقوفه حضرت رضا…!! خلاصه دستور می‌ده که تا از باغ برمی‌گرده باید همه دیوارها رنگ شده باشه …! درد سرتون ندم یکی از مسوولین شهرداری می‌گه حاج آقا یه عده دختر و پسر کلی زحمت کشیدن برای نقاشی کردن اینا و تا علم‌الهدا اسم دختر رو می‌شنوه عصاش رو می‌زنه زمین می‌گه اینارو دخترا کشیدن…وااسلاما…وامصیبتا…!! دخترا رو به دیوار پشت به خیابون وایستادن به نقاشی کردن…؟ خلاصه این اقا چارتا پاش رو می‌کنه توی یه کفش که الا و بلا تا برگشتنش از باغ باید دیوارها پاک شده باشه و هر کسی هم که سرپیچی کنه اخراج…!! و بعد هم می‌گه روی این دیوارها یا باید وصیت‌نامه امام رو بنویسین یا احادیث ائمه رو …!!

این‌طوری می‌شه که عمله استان قدس شبانه با پمپ به جون دیوار‌ها میفتن و نقاشی‌ها رو محو می‌کنن تا فردای اون روز دختران نقاش بغضشون بترکه و چنان گریه کنن گویی عزیز‌ترین کسانشون رو از دست دادن….!! اینا همش نقل قول بود و راست و دروغش پای گوینده ….اون‌چه که مهمه ای‌نه که فاجعه‌ای رخ داده غیر‌عقلانی و دیوانه‌وار…همین‌!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۳ Comments


 1. احسان
  1

  خودمونیما. تخیل خوبی داری
  ادامه بدی نویسنده ایی چیزی میشی

  چند وقتیه هر اتفاقی که میوفته و یه عده خوششون نمیاد میبندن به آقای علم الهدی.

  انصاف هم خوب چیزیه

 2. 2

  سلام . باز خوبه نگفته این جوان ها را بیاورید همین جا اعدامشان کنید. جای شکرش باقیه !!!!!!!!!!!!!!!!


 3. محمد
  3

  فیلم زیاد میبینیا!!!!!!!!!!!