Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
شیرین عبادی:

«خواستار موضع‌گیری برابر جنایات سیاسی در ایران هستیم»

2011 June 09

خبر / رادیو کوچه

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و چهار سازمان مدافع حقوق بشر خواهان موضع‌گیری جدی سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر این سازمان در برابر آن‌چه آن‌ها«جنایات سیاسی در ایران» خوانده، شده‌اند.

خانم عبادی و این سازمان‌ها در آستانه دومین سال‌گرد انتخابات ریاست جمهوری در ایران در بیانیه‌ای ضمن هشدار درباره «وخیم‌تر شدن» وضع در این کشور، خواهان تسریع در انتخاب و اعزام گزارش‌گر ویژه حقوق بشر به ایران شده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر ایران و گزارش‌گران بدون مرز چهار سازمان انتشار‌دهنده این بیانیه هستند.

بیانیه خانم عبادی و چهار سازمان مدافع حقوق بشر با اشاره به «پدیده‌ نهادینه‌ شدن مصونیت از مجازات» در ایران، آن را یکی از اصلی‌ترین علل گسترش «خشونت و ارتکاب جنایات فاجعه‌‌آمیز مانند قتل هاله سحابی و استمرار نظام شکنجه و بدرفتاری ظالمانه و غیر‌انسانی در زندان‌ها و بازداشت‌های خودسرانه» در این کشور دانسته است.

این بیانیه به نقل از خانم عبادی نوشت مردم ایران از اجرای عدالت در این کشور ناامید شده‌اند.

خانم عبادی گفت: «شهروندان ایرانی دیگر حاضر نیستند در محاکم قضایی طرح شکایت کنند. زندانیان سیاسی و خانواده‌های آن‌ها در اعتراض به بی‌اعتنایی دست‌گاه قضایی دادستان تهران را تحریم کرده‌اند. آن‌ها رسمن اعلام کرده‌اند که از این پس هیچ درخواستی از مقامات قضایی نخواهند کرد.»

این در حالی است که روز چهارشنبه و در هفدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو موضوع قتل هاله سحابی و اعتصاب غذای اخیر چهار زندانی سیاسی در ایران مطرح شد.

بیشتر بخوانید:

«طرح موضوع قتل هاله سحابی در شورای حقوق بشر»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,