Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای نهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 09

در آستانه 22 خرداد،

«صدور احکام انضباطی برای دانش‌جویان دانش‌گاه بابل»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزار‌ش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، در آستانه 22 خرداد، سال‌روز انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری ایران، برای برخی از دانش‌جویان دانش‌گاه صنعتی نوشیروانی احکام قضایی و انضباطی صادر شده است.

به گزارش دانشجونیوز، پس از این‌که «سینا مهدی‌نیا» دانش‌جوی این دانش‌گاه در حکم اولیه صادر شده توسط دادگاه انقلاب بابل به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی عاشورای 88 در بابل به 6 ماه حبس تعزیری محکوم شد، کمیته انضباطی این دانش‌گاه نیز احکام تعلیق از تحصیل را برای دانش‌جویان این دانش‌گاه صادر کرد.

بر اساس این گزارش، احکام صادر شده بدین شرح است:

حسام‌الدین باقری (دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی): یک ترم تعلیق با احتساب سنوات

محمد علمی (دبیر اجرایی سابق انجمن اسلامی): یک ترم تعلیق با احتساب سنوات

محمد عسگری (عضو سابق شورای عمومی انجمن اسلامی): توبیخ کتبی با درج در پرونده که با توجه به این حکم، حکم یک ترم تعلیق با احتساب سنوات این دانش‌جو که از سال گذشته معلق شده بود اجرا شد.

سید مصطفی ارمغان (عضو سابق شورای عمومی انجمن اسلامی): یک ترم تعلیق با احتساب سنوات که این حکم تا پایان فارغ التحصیلی معلق می‌شود.

مجتبی تقوایی (دبیر سابق کانون کتاب و اندیشه): یک ترم تعلیق با احتساب سنوات که این حکم تا پایان فارغ‌التحصیلی معلق می‌شود.

حسام باقری و محمد علمی دانش‌جویان ورودی 86، پیش از این نیز توسط کمیته انضباطی دانش‌گاه به دو ترم تعلیق محکوم شده بودند هم‌چنین محمد عسگری در آستانه فارغ‌التحصیلی بود که با توجه به حکم صادر شده فارغ‌التحصیلی این دانش‌جو به تعویق می‌افتد.

این گزارش می‌افزاید، اتهامات این دانش‌جویان موارد مختلف از جمله «شرکت در مراسم تولد ضیا‌ نبوی در رستوران»، «شرکت در تجمع اعتراضی 25 بهمن»، «شعارنویسی در دانش‌گاه»، «جمع آوری امضا‌ برای ضیا‌ نبوی» و «نامه به رییس قوه قضاییه»، «شرکت در تجمعات غیرقانونی در دانش‌گاه طی سالیان اخیر»، «جلسه در چمن دانش‌گاه»، «ارتباط با دانش‌جویان جدیدالورود» بوده است.

درحالی‌که احضار و احکام اولیه دانش‌جویان در اسفند 89 و پس از تجمعات دانش‌جویان و معترضان بابل در روزهای 25 بهمن و اول اسفند 89 صادر شده است اما کمیته انضباطی احکام نهایی را در زمان تعطیلات دانش‌گاه و چند روز مانده به سال‌روز انتخابات صادر کرده است.

گفتنی است در حاشیه تجمعات اعتراضی 25 بهمن و اول اسفند 89 در بابل پنج دانش‌جوی دانش‌گاه نوشیروانی به نام‌های محسن برزگر، حسین ضامن‌ضرابی، ایمان صدیقی، علی یزدان‌پناه و سارا باقری بازداشت شدند.

………………………………………………………

به اتهام تبلیغ علیه نظام،

«تایید حکم حبس حسین درخشان در دادگاه تجدید‌نظر»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه برخی از نزدیکان، حسین درخشان، وبلاگ‌نویس زندانی تایید کرده‌اند که حکم ۱۹ سال و نیم حبس وی در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

آقای درخشان در مهر‌ماه سال گذشته در دادگاه انقلاب تهران به اتهامات سیاسی و امنیتی از جمله «تبلیغ علیه نظام» و «هم‌کاری با دولت‌های متخاصم» محکوم شده بود.

دادگاه او حدود ۲۱ ماه بعد از دستگیری در تیرماه سال گذشته برگزار شد و حکم در مهر ماه اعلام شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، اکنون یکی از بستگان آقای درخشان در گفت‌وگویی تایید کرده است که حکم اولیه در دادگاه تجدید‌نظر تایید شده است.

او در دادگاه اولیه هم‌چنین به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود.

آقای درخشان پاییز سال ۱۳۸۷ به ایران بازگشت، و مدت کوتاهی بعد دستگیر شد.

سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی در آن زمان اتهام آقای درخشان را نوشتن مطالبی در مورد «ائمه اطهار» عنوان کرد.

………………………………………………………

در سازمان ملل عنوان شد،

«طرح موضوع قتل هاله سحابی در نشست شورای حقوق بشر»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه و در هفدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو موضوع قتل هاله سحابی و اعتصاب غذای اخیر چهار زندانی سیاسی در ایران مطرح شد.

به گزارش رسانه‌های خارجی، از هفدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در ژنو، دستور جلسه روز گذشته این اجلاس ادامه بررسی گزارش خانم ناوی پیلای، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارش‌گران موضوعی بود.

در این جلسه نمایندگان سازمان‌های غیر‌دولتی دارای مقام مشورتی سازمان ملل متحد نیز حضور داشتند.

دکترحسن نایب‌هاشم از سازمان غیر‌دولتی (sudwind) طی سخنانی در نشست عمومی شورای حقوق بشر با تکیه بر گزارش خانم پیلای که در آن به کشتارها و سرکوب‌های پس از انتخابات اشاره شده بود، در واکنش به موضع‌گیری‌های وی و گزارش‌گران ویژه گفت: «علاوه بر کسانی‌ که در آفریقای شمالی و خاورمیانه در این ماه‌های اخیر به‌دست دولت‌های سرکوب‌گر کشته شدند، نباید موارد پس از انتخابات سال ۲۰۰۹ در ایران فراموش شود که آخرین مورد آن قتل هاله سحابی از فعالان شناخته شده حقوق زنان و از مادران صلح است که بر اثر خشونت ماموران امنیتی در مراسم تشییع پدرش مهندس عزت‌اله سحابی فوت کرد.»

وی در ادامه به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج در ایران آقایان کیوان صمیمی، مهدی محمودیان، عیسی سحرخیز و رسول بداغی اشاره کرد و گفت: «این زندانیان در اعتراض به وضعیت خود و افزایش فشارها و اعمال محدودیت‌های جدید اعتصاب غذا کردند.»

لازم به یادآوری است که این چهار زندانی اعتصاب غذای خود را روز دوم خردادماه آغاز کردند و روز گذشته ۱۶ خرداد با خواست گروهی از فعالان و خانواده‌های زندانیان سیاسی، آیت‌اله بیات زنجانی، از مراجع دینی شیعه و محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران با انتشار بیانیه‌ای به اعتصاب خود پایان دادند.

………………………………………………………

دادستان دیوان بین‌المللی کیفری:

«تحقیق درباره تجاوز به مخالفان قذافی»

خبر / رادیو کوچه

دادستان دیوان بین‌المللی کیفری از بررسی گزارش‌های منتشر شده درباره تجاوز نظامیان لیبی به صدها زن برای مقابله با مخالفان حکومت سرهنگ قذافی خبر داده است.

به گفته لوئیس مورنو اوکامپو، تجاوز یکی از «جنبه‌های جدید سرکوب» به وسیله سرهنگ قذافی است.

به گفته آقای مورنو اوکامپو او در حال بررسی گزارش‌های مربوط به عرضه داروهای محرک جنسی مانند ویاگرا به سربازان لیبی است.

این در حالی است که مقام‌های حکومت لیبی هنوز درباره این اتهام‌ها اظهار نظر نکرده‌اند.

آقای مورنو اوکامپو ماه گذشته از قضات دیوان بین‌المللی کیفری خواست حکم جلب سرهنگ قذافی، پسرش سیف‌الاسلام و عبداله السنوسی، وزیر اطلاعات این کشور را صادر کنند.

او این سه نفر را به ارتکاب جنایت علیه بشریت و کشتار غیرنظامیان متهم کرده است.

لوئیس مورنو اوکامپو گفت اگر حکم بازداشت آقای قذافی صادر شود، ممکن است اتهام «تجاوز» را به آن اضافه کند.

آقای مورنو اوکامپو گفت: «در بعضی از مناطق گزارش‌هایی درباره تجاوز به یک‌صد نفر منتشر شده است. مشکل ما این‌جاست که ببینیم آیا می‌توان این تجاوزها را به قذافی نسبت داد یا اتفاقی است که در داخل پای‌گاه‌ها رخ داده است.»

………………………………………………………

بریتانیا و فرانسه پیش‌نویس تهیه کردند،

«طرح قطع‌نامه‌ای علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، بریتانیا و فرانسه پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کرده‌اند که سرکوب معترضان سوریه را محکوم می‌کند.

اما این قطع‌نامه اشاره به اقدامی عملی برای کمک به مخالفان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه نمی‌کند.

متن این پیش‌نویس مخالفت‌هایی را در بین بعضی اعضای شورای امنیت که نگرانند این اولین گام به سوی دخالت نظامی باشد ایجاد کرده است.

در همین حال صدها نفر از مردم سوریه در تلاش برای گریز از خشونت‌های فزاینده در کشور خود از مرز گذشته و وارد ترکیه شده‌اند.

ترکیه گفته است مرز خود را به روی پناه‌جویان نخواهد بست.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری در آنکارا گفت که کشورش تحولات سوریه را با حساسیت دنبال می‌کند و از رییس جمهوری سوریه خواست در قبال مخالفان از خود تساهل نشان دهد.

بسیاری از آن‌ها که از شهر جسر الشغور می‌گریزند می‌گویند در پی کشته شدن ده‌ها مامور دولتی در آن شهر انتظار عملیات ارتش سوریه می‌رود.

ساکنان این شهر با ایجاد موانع سعی دارند مانع ورود نیروهای امنیتی به شهر شوند.

لازم به اشاره است برخی از فعالان حقوق بشری سوریه عنوان کرده‌ بودند که تعدادی از نظامیانی که در این شهر کشته شده بودند به دست نیروهای امنیتی سوریه و به دلیل سرپیچی از فرمان تیراندازی به سوی مخالفان صورت گرفته بوده است.

………………………………………………………

شیرین عبادی:

«خواستار موضع‌گیری برابر جنایات سیاسی در ایران هستیم»

خبر / رادیو کوچه

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و چهار سازمان مدافع حقوق بشر خواهان موضع‌گیری جدی سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر این سازمان در برابر آن‌چه وی «جنایات سیاسی در ایران» خوانده، شده‌اند.

خانم عبادی و این سازمان‌ها در آستانه دومین سال‌گرد انتخابات ریاست جمهوری در ایران در بیانیه‌ای ضمن هشدار درباره «وخیم‌تر شدن» وضع در این کشور، خواهان تسریع در انتخاب و اعزام گزارش‌گر ویژه حقوق بشر به ایران شده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر ایران و گزارش‌گران بدون مرز چهار سازمان انتشار‌دهنده این بیانیه هستند.

بیانیه خانم عبادی و چهار سازمان مدافع حقوق بشر با اشاره به «پدیده‌ نهادینه‌ شدن مصونیت از مجازات» در ایران، آن را یکی از اصلی‌ترین علل گسترش «خشونت و ارتکاب جنایات فاجعه‌‌آمیز مانند قتل هاله سحابی و استمرار نظام شکنجه و بدرفتاری ظالمانه و غیر‌انسانی در زندان‌ها و بازداشت‌های خودسرانه» در این کشور دانسته است.

این بیانیه به نقل از خانم عبادی نوشت مردم ایران از اجرای عدالت در این کشور ناامید شده‌اند.

خانم عبادی گفت: «شهروندان ایرانی دیگر حاضر نیستند در محاکم قضایی طرح شکایت کنند. زندانیان سیاسی و خانواده‌های آن‌ها در اعتراض به بی‌اعتنایی دست‌گاه قضایی دادستان تهران را تحریم کرده‌اند. آن‌ها رسمن اعلام کرده‌اند که از این پس هیچ درخواستی از مقامات قضایی نخواهند کرد.»

این در حالی است که روز چهارشنبه و در هفدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو موضوع قتل هاله سحابی و اعتصاب غذای اخیر چهار زندانی سیاسی در ایران مطرح شد.

………………………………………………………

وزارت اطلاعات اعلام کرد:

«محمد رضا مدحی نفوذی دستگاه امنیتی در اپوزیسیون‌»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه مستندی تحت عنوان «‌الماسی برای فریب‌» مربوط به نزدیک شدن محمدرضا مدحی از نیروهای مرتبط با دست‌گاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی به اپوزیسیون‌های خارج از ایران، در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شده است.

به گزارش فارس، در این مستند عنوان شد: «در پی تصویب طرح تشکیل دولت در تبعید از سوی بنیاد آمریکایی دموکراسی که بر اساس آن قرار بود مجموعه‌ای از نیروهای با سابقه اجتماعی و مذهبی با ایجاد شورایی اقدام به عملیات خراب‌کاری و در نهایت براندازی جمهوری اسلامی کنند، محمدرضا مدحی از ایرانیان مقیم خارج کشور برای اداره این دولت انتخاب شد.»

محمدرضا مدحی گروهی موسوم به «جنبش جمع یاران» را با هدف ایجاد ارتباط گسترده با اپوزیسیون‌های خارج از ایران تشکیل داد.

این گزارش می‌افزاید: «‌مدحی هم‌چنین با برخی مقامات آمریکایی و هم‌چنین نمایندگان سرویس‌های جاسوسی انگلیس و فرانسه دیدارهای متعدد داشت و آن‌ها از وی خواسته بودند که با ایجاد ارتباط گسترده با سران فتنه در داخل کشور و جذب نیرو از بدنه دست‌گاه‌ها و نهادهای مختلف نظام و ایجاد یک شبکه منسجم پروژه دولت در تبعید و براندازی نظام اسلامی را عملیاتی کند.»

در ادامه گزارش‌ ارایه شده از سوی رسانه‌های دولتی جهموری اسلامی آمده است: «هنگامی که قرار شد در راستای این پروژه مدحی و شورای رهبری دولت در تبعید در پادگانی در تل‌آویو مستقر شوند عملیات نجات وی توسط سربازان گم‌نام امام زمان (عج) انجام شد و مدحی به کشور بازگشت.»

این مقام امنیتی از برگزاری کنفرانسی در جزیره گوادالوپ یاد می‌کند که در آن گروه‌ها و شخصیت‌های مخالف جمهوری اسلامی با انواع گرایش‌های و دیدگاه‌های سیاسی «از منافقین تا سلطنت‌طلبان و از تجزیه‌طلبان تا جریان فتنه و حتا فرقه‌های منحرف اخلاقی و اجتماعی حضور داشتند و دولت در تبعید رسمن اعلام موجودیت کرد.»

آقای مدحی اظهار داشته که دستور کار این جلسه بررسی راه‌های براندازی جمهوری اسلامی با «تداوم حیات جریان فتنه از طریق اقدامات آشوب‌گرانه و اغتشاش و حتا ترور چهره‌های منتسب به جریان مذکور در داخل کشور و نفوذ در ساختارهای قدرت جمهوری اسلامی از طریق جذب نیرو از مراکز مهم» بود و افزوده است که هفت میلیارد دلار آمریکایی هم صرفن «برای آغاز این تحرکات اختصاص یافت.»

وی هم‌چنین کناره‌گیری چند تن از دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در اعتراض به برخورد خشونت‌آمیز حکومت با معترضان را نیز بخشی از طرح براندازی دانسته است.

از سویی دیگر دولت‌های غربی به اتفاق تشخیص داده بودند وی را برای رهبری حرکتی جدی برای براندازی حکومت ایران انتخاب کنند زیرا پس از آن‌که محمدرضا مدحی به عربستان سفر کرد، «سفرای آمریکا، انگلیس و فرانسه در ملاقات‌هایی با مدحی در عربستان تلاش‌ها برای جذب وی را آغاز کردند» و سپس سفیر آمریکا ترتیب ملاقات او را با وزیر امور خارجه ایالات متحده داد.

به گفته برخی سایت‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی از جمله سحام نیوز، انگیزه پخش این فیلم را مرتبط با نزدیک شدن سال‌گرد انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ و تلاش حکومت برای مرتبط جلوه دادن اعتراضات پس از انتخابات با بیگانیگان دانسته و آن را «سناریویی تکراری از چسباندن پایه و نیز ادامه اعتراضات مردمی و خواست‌های مدنی آن‌ها به سرویس‌های اطلاعاتی اسراییل و آمریکا» توصیف کرده‌اند.

لازم به اشاره است تاکنون دولت‌های ذکر شده در مستند «الماسی برای فریب» نسبت به اتهام ارتباط با آقای مدحی واکنشی نشان نداده‌اند.

………………………………………………………

در اعتراض به اظهارات وزیر خارجه انگلیس،

«احضار کاردار انگلیس در تهران به وزارت امور خارجه»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، کاردار انگلیس در تهران در پاسخ به اظهارات ویلیام هیگ وزیر امور خارجه این کشور علیه جمهوری اسلامی به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض به وی ابلاغ شده است.

به گزارش ایرنا، به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، رییس اداره اول غرب اروپای وزارت امور خارجه در ملاقات با جین ماریوت با یادآوری اتهامات وارده وزیر امور خارجه انگلیس و تکرار آن توسط یکی از سخن‌گویان وزارت امور خارجه این کشور مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی ایران در تحولات سوریه، تاکید کرد که «این اتهامات بدون هیچ‌گونه مدرک و دلیلی بیان شده است.»

این مقام مسوول در وزارت امور خارجه هم‌چنین گفت: «اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس کاملن بی‌پایه و اساس بوده و بر مبنای یک سلسله دروغ‌پردازی انجام شده است.»

وی افزود: «دولت انگلیس به دلیل اقدامات مداخله‌آمیز و ایفای نقش مخرب در تحولات منطقه به‌ویژه آموزش نیروهای نظامی برخی کشورها برای سرکوب مردم، صلاحیت طرح این گونه مطالب و اظهار نظرها در مورد سایر کشورها را ندارد.»

در این ملاقات هم‌چنین اظهارات مداخله‌جویانه مقامات انگلیسی در امور داخلی ایران تقبیح و از روی‌کرد دوگانه و متناقض این کشور در قبال تحولات منطقه انتقاد شد.

جین ماریوت کاردار انگلیس نیز در پاسخ گفت: «اعتراض وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به اظهارات مقامات انگلیسی را در اولین فرصت به اطلاع مقامات انگلیسی می‌رساند.»

این در حالی است که در هفته‌های اخیر و با آغاز تنش و بحران در کشورهای منطقه خلیج پارس از جمله بحرین و سوریه برخی هیت‌های اروپایی و حوزه خلیج‌ پارس ایران را به مداخله در امور داخلی این کشورها متهم کرده و در مورد سوریه نیز عنوان کردند که ایران جهت سرکوب معترضان در سوریه با دولت بشار اسد به‌طور مستقیم هم‌کاری کرده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,