Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
بیستم خرداد - دهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیستم خرداد»

2011 June 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1819 میلادی – زادروز «گوستاو کوربه» (Gustave Courbet) نقاش و پیکره‌ساز مشهور فرانسوی است. وی درحوزه نقاشی به سبک واقع‌گرا صاحب ایده و اندیشه بود. کوربه نگارخانه مخصوصی تشکیل داد و آن را غرفه «رئالیسم» نامید. تشکیل این غرفه و سخن‌رانی‌های وی در آن‌جا مقدمات یک نهضت تازه را بنیان نهاد هر چند که خود می‌گفت به هیچ مکتبی تعلق ندارد. «تشییع جنازه در ارنانس» و «سنگ شکنان» عنوان مهم‌ترین اثر او هستند. به گفته کوربه تابلوی «سنگ شکنان» با تاثیر و تاثر از مشاهده پیرمرد و پسربچه فقیری که در کنار جاده مشغول کار بودند، کشیده شده  است.

1360 خورشیدی – روز عزل « ابوالحسن بنی صدر» از فرمان‌دهی کل قوا از سوی «خمینی»، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است. با انتخاب بنی‌صدر به ریاست‌جمهوری در بهمن 1358، مسئله انتخاب نخست‌وزیر و تشکیل دولت مطرح شد که در این مورد بین رییس‌جمهوری و مجلس شورای اسلامی اختلاف‌نظر پدید آمد. خمینی، در چنین روزی، پس از مشورت با مسوولان متعهد کشور، طی حکم کوتاهی، وی را از فرمان‌دهی کل‌قوا که به نیابت از ولی‌فقیه در اختیار داشت، عزل کرد و در پی آن، مجلس شورای اسلامی، طرح عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر را با اکثریت آرا در 31 خرداد آن سال، به تصویب رساند. پس از کشمکش‏هایی سرانجام در شهریور 1359، شهید «محمد‌علی رجایی» به‌عنوان نخست‌وزیر به مجلس معرفی شد و موفق به کسب رای اعتماد شد و دولت خود را تشکیل داد.

1790 میلادی – در قرن هجدهم، «هلند» با استعمار منطقه «مالایا»، که اکنون «مالزی» خوانده می‏شود، از منابع این کشور به‌ویژه معادن غنی قلع سو‌استفاده می‏کرد. با نفوذ تدریجی انگلستان در مالایا و ورود نظامیان انگلیسی به‌این کشور، هلند مجبور به عقب‏نشینی شد و در سال 1824 از امتیازات خود در مالایا صرف‏نظر کرد، مشروط بر آن که انگلستان نیز نیروهای خود را از اندونزی که برای هلند اهمیت زیادی داشت خارج کند.

110 میلادی – آغاز تهاجم امپراتوری «روم» به دولت «ایران» و پایان صلح پنجاه ساله است.  دولت‏های ایران و روم از دیرباز بر سر مسایل گوناگون مرزی، فرهنگی و مذهبی با یک‏دیگر به نزاع برمی‏خاستند و پس از هر مصالحه، باز هم جنگی دیگر به راه می‏انداختند. پنجاه سال پس از صلح میان دو امپراتوری بزرگ ایران و روم در دهه 60، به دستور امپراتور روم، حمله ارتش این سرزمین به «ارمنستان» واقع در شمال غربی ایران آغاز شد. و بدین ترتیب از چنین روزی دوران صلح پنجاه‌ساله میان دو طرف به پایان رسید. با تهاجم لشکریان روم به ارمنستان، سپاه ایران پس از دو سال مقاومت، مجبور به عقب‏نشینی از ارمنستان شد.

1580 میلادی – چنین روزی، روز ملی «پرتغال» است. کشور جمهوری پرتغال در کنار اقیانوس اطلس و در همسایگی اسپانیا واقع شده است. از قرن هفدهم، این کشور به‌عنوان یک قدرت برتر دریایى به رقابت با «انگستان» و «هلند» پرداخت. از اوایل قرن نوزدهم این قدرت به ضعف گرایید. حکومت پرتغال تا قبل از 1910 به‌صورت پادشاهی اداره می‏شد ولی در این سال بر اثر فشار انقلابیون و مبارزه آنان، «امانوئل دوم»، پادشاه پرتغال استعفا داده و حکومت جمهوری بر روی کار آمد. نظام حکومتی پرتغال، جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون‌گزاری است.

———————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1916 میلادی – شهر «مکه» در عربستان، که تحت سلطه امپراتوری «ترکان عثمانی» بود، با فروپاشی این امپراتوری در جنگ جهانی اول، به‌دست عرب‌ها افتاد.

1610 میلادی – «گالیلو گالیله» ستاره شناس مشهور قرن هفدهم ایتالیا، برای اولین بار با تلسکوپ به‌مشاهده «سیاره زحل» پرداخت. او حلقه‏هایى را بر دور این سیاره دید ولی نتوانست بفهمد چه هستند. اما در سال 1659، یک فیزیک‌دان هلندی ماهیت واقعی این حلقه‏ها را دریافت. نظام حلقه‏ای مشخص که دور زحل را گرفته مرکب از آب یخ زده یا ماده‏ای با پوشش یخی است. سیاره زحل به‌عنوان یکی از زیباترین سیارات، دارای هجده قمر شناخته شده است.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,