Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
کوچه سلامتی - آرتریت روماتویید

«یک بیماری دیگر مفاصل»

2011 June 10

دکتر آویده مطمئن فر‌/ رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هفته گذشته گفته شد که «آرتریت» می‌تواند پس از ضربه، عفونت و یا یک پارگی ساده به‌وجود بیاید اما هم‌چنین می‌تواند نتیجه بیماری ایمنی که به موجب آن بدن بافت‌های خود را مورد حمله قرار می‌دهد باشد و گاهی اوقات هم هیچ دلیلی برای توضیح علایم این بیماری پیدا نمی‌کنیم. در برنامه گذشته کوچه سلامتی هم‌چنان گفته شد که دو فرم اصلی آرتریت، «استووآرتریت» و آرتریت «روماتویید» است. و همان‌طور که هفته پیش قول داده بودم، امروز در مورد نوع دیگر از این بیماری مفاصل که در مجموعه بیماری‌های آرتریت قرار دارند یعنی آرتریت روماتویید صحبت می‌کنیم.

آرتریت روماتویید یک بیماری التهابی است. اولین مفاصلی که غالبن تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند مفاصل دست، مچ دست و پا هستند. سایر ارگان‌ها می‌توانند تاثیر قرار گیرند چرا که التهاب می‌تواند کل بدن را تحت‌تاثیر قرار دهد. این نوع از ورم مفاصل معمولن حدود سن ۴۰ تا ۶۰ سالگی اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند در اوایل بزرگ‌سالی نیز رخ دهد. در زنان،  آرتریت روماتوئید دو تا سه برابر شایع‌تر از مردان است. گرچه دانش‌مندان هنوز علت آن را کشف نکرده‌اند ولی به‌نظر می‌رسد که مبدا ایمنی آن تحت‌تاثیر وراثت و روش زندگی است.

 

«آرتریت عفونی» وقتی رخ می‌دهد که عفونت به‌طور مستقیم یک مفصل را تحت‌تاثیر قرار دهد و التهاب ایجاد کند. «آرتریت واکنشی» نیز از یک عفونت منجر می‌شود ولی دراین نوع آرتریت عفونت به‌طور مستقیم در مفصل قرار ندارد. «آرتریت نوجوانان» نوعی نادر از بیماری آرتریت روماتویید است که در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد ولی اغلب با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد. «آرتریت پسوریاتیک» شکلی از آرتریت است که با وجود ضایعات پوستی پسوریازیس معمولی هم‌راه است. در «نقرس»‌، رسوب کریستال در مفاصل، به‌صورت اسید اوریک و «پسودو نقرس»‌(pseudogout) ‌‌، به‌صورت فسفات کلسیم باعث التهاب و درد، اغلب در انگشت شست پا است.

«لوپوس» نیز یک نوع آرتریت در نظر گرفته می‌شود زیرا یکی از بیماری‌های ایمنی مزمن است.  این یک بیماری بافت هم‌بند یا «کنجونکتیف» است که می‌تواند در شایع‌ترین و جدی‌ترین نوع خود باعث التهاب پوست، عضلات، مفاصل، قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها، خون و عروق و سیستم عصبی شود. بیماری «اسکلرمودرمی» یا پینه خوردگی پوست، نیز یک بیماری ایمنی مزمن است که مشخصه آن سخت‌شدن پوست و صدمه بافت هم‌بند است. این بیماری می‌تواند مفاصل را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد نشانه‌های آرتریت التهابی معمولی باشد.

«اسکلرودرمی سیستمیک» می‌تواند اندام‌های داخلی مثل قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها و دست‌گاه گوارش را تحت‌تاثیر قرار دهد. «اسپوندیل آرتریت انکیلوزانت» التهاب مزمن مفاصل مهره‌های ستون فقرات است که به‌تدریج گسترش می‌یابد و باعث سفتی و درد تمام ستون فقرات و باسن می‌شود. «سندرم گوگرو اسیوگرن» یک بیماری ایمنی خیلی بد خیم است که در درجه اول بر غده‌ها و غشای مخاطی چشم‌ها و دهان اثر می‌گذارد و باعث خشکی و کاهش تولید اشک و بزاق می‌شود. در شکل اولیه آن، فقط این غدد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و در فرم ثانویه آن ممکن است با بیماری‌های دیگر ایمنی مثل آرتریت روماتویید و لوپوس هم‌راه شود. «پلی میوزیت» نیز یک بیماری نادر است که موجب ایجاد التهاب در عضلات و از دست رفتن قدرت آن‌ها می‌شود.

بیماری‌های دیگری نیز مانند التهاب کف پا، فیبرومیالژی، بیماری لایم، بیماری پاژه، بیماری رنو و سندرم تونل کارپین به اشکال مختلف با آرتریت ارتباط دارند و گاهی اوقات در ارتباط با آن‌ها رخ می‌دهند. اکثر بیماری‌های آرتریتی مزمن هستند و برخی از آن‌ها می‌تواند به زوال ساختارهای مفاصل بیانجامد. در واقع، خشکی مفاصل باعث کاهش تحرک مفصل و آتروفی عضلات اطراف آن می‌شود چیزی که پیش‌رفت بیماری را افزایش می‌دهد. با گذشت زمان، فرسایش غضروف، استخوان و ساییدگی مفاصل باعث تغییر شکل مفاصل می‌شود.

اشکال مختلف آرتریت علایم و تکامل منحصر به خود را دارند که در میان افراد متفاوت است. به‌عنوان مثال، «استئو آرتریت» عمدتن با درد و سفتی در یک مفصل آشکار می‌شود ولی آرتریت روماتویید اغلب با تورم و قرمزی چند مفصل هم راه است. با این حال توجه داشته باشید که درد مفاصل و عضلانی وجه مشترک همه انواع آرتریت است.

 

راه‌های مختلفی برای کاهش خطر ابتلا به آرتریت دژنراتیو مانند آرتروز وجود دارد و موثرترین راه قطعن حفظ وزن سالم است اما برای پیش‌گیری از آرتریت التهابی راه‌های بسیار کمی وجود دارد. درد آرتریت در افراد به طرق متفاوت تجربه می‌شود. شدت آن تا حد زیادی به شدت و وسعت بیماری بستگی دارد. گاهی اوقات درد به‌طور موقت از بین می‌رود و اغلب فعالیت‌های روزانه باید دوباره سازمان‌دهی شوند.

ما هنوز تمام مکانیسم‌های بیولوژیک دخیل در پیدایش درد ورم مفاصل را نمی‌شناسیم ولی به‌نظر می‌رسد که کاهش اکسیژن در بافت‌ها نقش عمده داشته باشد و این کم‌بود اکسیژن خود با التهاب در مفاصل و تنش در عضلات ایجاد می‌شود. بنابراین، هر چیزی که به شل‌شدن عضلات و ترویج گردش خون در مفاصل کمک کند درد را کاهش می‌دهد. خستگی، اضطراب، استرس و افسردگی احساس درد را افزایش می‌دهد.

اولین سلاح در مقابل درد ورم مفاصل استراحت است، به‌خصوص برای کسانی که استرس، اضطراب و خستگی عصبی دارند. تمرینات تنفسی، روانی و روش‌های آرام بخش مدیتیشن راه‌هایی برای کمک به بدن برای رسیدن به آرامش است. توصیه می‌کنم که افرادی که از این‌گونه درد رنج می‌برند حداقل هشت تا ۱۰ ساعت در شب بخوابند تا درد به حداقل برسد.

افراد مبتلا به ورم مفاصل برای حفظ تحرک مفصل و حفظ توده عضلانی باید ورزش کنند. تمرینات انجام‌شده در آب گرم، استرس کم‌تری در مفاصل ایجاد می‌کند. شنا و دوچرخه‌سواری به بهبود تناسب قلبی عروقی و آمادگی جسمانی به‌طور کلی و در نتیجه به افزایش رفاه و کمک به کنترل وزن افرادی که از این بیماری‌های آرتریتی رنج می‌برند کمک می‌کند. ورزش هم‌چنین یک اثر ضد درد به‌خاطر انتشار «اندورفین» در بدن دارد. با این حال، مهم است که برای تعادل بین دوره‌های استراحت و فعالیت، به بدن خود گوش داد. خستگی و درد شاخص خوبی هستند. زمانی که خود را نشان می‌دهند باید زمانی را برای استراحت در نظر گرفت ولی استراحت بیش از حد می‌تواند باعث سفتی عضلات و مفاصل شود. هدف بنابراین تعادل بین دوره‌های فعالیت و استراحت است که کاملن منحصر به فرد خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید:

« بیماری مفاصل »

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,