Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
مجله جاماندگان- سایه¬ای هراسان در شبستان عتیق(قسمت صد و بیستم)

«ما موجب بهت و تمسخر آیندگانیم»

2011 June 10

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در هر رقابتی هر‌چه میدان محدودتر و افراد کم‌تر باشند رقیبان بیش‌تر دیده می‌شوند، حرکات و تکنیک حریفان در شطرنج با تخته‌ای کوچک آشکارتر است از رفتار بازی‌کنان در یک میدان فوتبال، این همان شلوغی مطلوبیست که جمهوری اسلامی نهایت لذت را از آشفتگی خاورمیانه و بازار موادمخدر در افغانستان می‌برد، بساط سود دوجانبه برپاست.

طبق آمار رسمی جمهوری اسلامی سن اعتیاد در ایران به 20 سال رسیده است و طبق آمار رسمی جمهوری اسلامی فقط در تهران روزی بیش از 2 تن مواد مخدر مصرف می‌شود و این یعنی 60 تن مواد مخدر در ماه برای تهران و طبق معمول چنین آمارهایی با واقعیت فاصله زیادی دارد. بر کسی پوشیده نیست که جابه‌جایی و تولید 60 تن مواد مخدر آن هم فقط در تهران نمی‌تواند تنها کار گروه‌های قاچاق غیردولتی باشد.

اما اخیرن اسناد ویکی لیکس ابعاد دیگری از مسئله اعتیاد و قاچاق موادمخدر در ایران و منطقه و همین‌طور نقش جمهوری اسلامی در قاچاق موادمخدر را روشن کرده است. طبق اسنادی که ویکی‌لیکس افشا کرده و در روزنامه آلمانی «دی‌ولت» گزارشی از آن آمده است جمهوری‌اسلامی بزرگ‌ترین قاچاق کننده موادمخدر دنیاست، به‌منظور تولید «هروئین» مراکز تولیدی احداث کرده است و توسط نیروهای امنیتی و سران سپاه از طریق آذربایجان آن را روانه بازارهای بین‌المللی می‌کند. طبق تخمین‌های بازرسان سازمان ملل وضعیت قاچاق موادمخدر در مرز ایران و آذربایجان خطرناک اعلام‌شده است و ماهانه بیش از 100 تن هروئین آماده مصرف توسط سران سپاه و نهادهای امنیتی رژیم اسلامی صادر می‌شود و از این طریق میلیاردها یورو به جیب سران رژیم واریز می‌شود. در عین حال دولت افغانستان نیز اعلام کرده است نهادهای امنیتی رژیم اسلامی با تولیدکنندگان مواد مخدر در افغانستان هم‌کاری نزدیکی دارند.

 

روزانه ده‌ها اعدام به بهانه قاچاق مواد مخدر، احداث کمپ‌هایی که قربان‌یان مواد مخدر را شکنجه‌های وحشیانه می‌کنند، رواج انواع مواد مخدر آن هم در مقیاس انبوه در جامعه و صادرات ماهانه صدها تن موادمخدر به بازارهای داخلی و بین‌المللی، کارنامه جمهوری اسلامی در زمینه مواد مخدر است.

حکومتی که در سرکوب معترضان بسیار قهار است، حکومتی که فقر غیرقابل تصوری را به جامعه تحمیل کرده، حکومتی که سران‌اش متهم پرونده‌هایی در زمینه کسب درآمدهای میلیاردی از جمله در قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و بازار سکس هستند، روزانه خرده‌فروشان و پااندازان ارزان‌قیمتی را برای اعدام به صف می‌کند که عاملان کوچکی در پروسه بزرگی با حمایت خود دولت هستند.

بسیار ساده‌اندیشی‌ست اگر گمان کنیم که چنین رژیمی که می‌تواند برای هر امری توجیهی شرعی داشته باشد از مواد مخدر گذشته و آن را به غیر واگذارد، اگر چنین بود که آمریکا هزاربار بیش‌ از این‌ها در افغانستان هزینه می‌کرد.

البته باید پذیرفت که کم‌تر دولتی دامنی پاک از چنین زشت‌کاری‌هایی دارد، روزی که از کشور مالزی موادمخدر به سوی ایران گسیل می‌شد، هیچ گشت و کنجکاوی در این مورد نه تنها دیده نمی‌شد که در آن زمان عزت و احترام بیش‌تری نیز نصیب ایران‌یان بود اما وقتی که تجارت معکوس شد و کشور مالزی به جای صادرکننده ماده روان‌گردان شیشه تبدیل به واردکننده همین محصول از ایران شد و روند جابه‌جایی ارز وارونه شد، انواع روش‌هایی کنترلی اعمال گشته و کار به رسوایی توریست‌ها هم کشید، پرواضح است که بیش از 10 سال ارزآوری شیشه برای مالزی نمی‌توانست کم‌تر از ارزبری همین محصول از چشم مقامات این کشور پنهان بماند.

چندی پیش ماه‌نامه آمریکایی «کامنتری» در تحلیلی پیرامون ایران و قاچاق موادمخدر مدعی شده بود که ادعاهای جمهوری اسلامی در مبارزه با این تجارت سودآور نباید غرب را گم‌راه کند و در حقیقت شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عواملی در حکومت ایران خود در این تجارت دست دارند. این ماه‌نامه در آغاز مطلب خود به سخنان «محمدجواد لاریجانی»، رییس شورای عالی حقوق بشر ایران، اشاره کرده بود که در واکنش به تعداد بسیار زیاد اجرای مجازات اعدام در ایران و از جمله بالا‌ترین رقم اعدام افراد زیر هجده سال در جهان تهدید کرد که ایران راه انتقال هرویین به کشورهای اروپایی را خواهد گشود.

آقای لاریجانی گفته بود: «کشورهای غربی باید در مبارزه با موادمخدر با ایران هم‌کاری کنند. در غیر این‌صورت ما فکر دیگری خواهیم کرد و برای مثال راه را برای انتقال موادمخدر از خاک ایران به سمت کشورهای اروپایی خواهیم گشود.» آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفته بود که 74 درصد از مجازات‌های اعدام در ایران مربوط به قاچاق موادمخدر است و اگر غرب در مبارزه با مواد مخدر به ایران کمک کند رقم اعدام‌ها 74درصد کاهش خواهد یافت.

آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفته بود که 74 درصد از مجازات‌های اعدام در ایران مربوط به قاچاق موادمخدر است و اگر غرب در مبارزه با مواد مخدر به ایران کمک کند رقم اعدام‌ها 74درصد کاهش خواهد یافت

ماه‌نامه «کامنتری» می‌افزاید که اگر پرونده ایران در زمینه اجرای مجازات اعدام تا این حد هول‌ناک نبود، تهدید آقای لاریجانی خنده‌دار می‌‌نمود. به‌نظر می‌رسد که 26 درصد دیگر از موارد اجرای حکم اعدام شامل تبه‌کاران، ولی در عین حال مخالفان سیاسی حکومت ایران و اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی است که جمهوری اسلامی به‌شدت آن‌ها را سرکوب می‌کند. با توجه به فقدان موازین عادلانه و روش‌های غیرانسانی حاکم بر دست‌گاه قضایی ایران به جرات می‌توان گفت که نه تنها مخالفان سیاسی یا اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی، بلکه در بسیاری از موارد حتا خلاف‌کاران و تبه‌کارانی که اعدام می‌شوند از اجرای درست عدالت محروم‌اند و حکم اعدام در مورد آن‌ها به شکلی ناعادلانه صادر می‌شود. نکته دیگر این است که نمی‌توان آمار‌ها و ارقام حکومت‌اسلامی را باور کرد.

سازمان‌های طرف‌دار حقوق‌بشر، وکلا و خانواده‌های زندان‌یان اعدام شده در مواردی ثابت کرده‌اند که تعدادی از اعدامی‌ها مخالف حکومت بوده‌اند و دست‌گاه قضایی ایران با جعل اتهامات و ساختن پرونده مواد مخدر برای این افراد آن‌ها را تحت عنوان قاچاق‌چی اعدام می‌کند.

ماه‌نامه «کامنتری» سپس خاطرنشان کرد که متاسفانه تهدیدهایی نظیر سخنان اخیر محمدجواد لاریجانی از سوی غرب جدی تلقی می‌شوند. حکومت ایران هم‌واره مدعی شده است که به تنهایی و با هزینه بسیار زیادی با قاچاق موادمخدر از افغانستان مبارزه می‌کند و تاکید دارد که اروپا باید در این زمینه با جمهوری اسلامی هم‌کاری کند. برخی از رهبران کشورهای اروپایی نیز به این ادعای ایران اعتبار بخشیده‌اند.

البته آقای لاریجانی در مورد هزینه کمی که برای این پز مبارزه، برای اعدام‌ها می‌پردازند سخنی نگفت و هرگز اشاره‌ای به آن نکرد که محکومینی که برای فساد و مواد مخدر اعدام می‌شوند عاملان دست چهارم و پنجم بوده و در بین اعدام‌یان ما هرگز عوامل درجه یک را ندیده‌ایم، و اشاره‌ای نکرد که این نرخ اعدام وحشت‌ناک حتا 1 درصد از رواج موادمخدر نکاسته و اصولن کسی که در میزانی از فقر کثیف شناور است که قدرت اندیشیدن ندارد نمی‌تواند پس از لمس اسکناس‌هایی که نه تنها فقر بلکه حقارت‌ها و عقده‌های ناشی از آن را از بین می‌برد، از تهدیدی مانند اعدام بهراسد، که او هر روزش قبل از این‌کار هم مانند اعدامیان بوده.

متاسفانه جمهوری اسلامی برای هر معامله اقتصادی و یا پز سیاسی از کم هزینه‌ترین کالا یعنی جان شهروندان‌اش استفاده می‌نماید و عجیب آن‌که ما برای اعدام قاچاق‌چیان خرده‌پا در حال تخمه‌شکستن کف‌ می‌زنیم و نظام را با این فعل‌مان تشویق هم می‌کنیم، روزگاری‌ فرا خواهد رسید که اوج خواب‌آلودگی‌مان موجب بهت و تمسخر آیندگان شود.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,