Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
به بهانه زادروز «سیاوش قمیشی»

«روزنگاشت / برای دیدار وطن طاقت بیار رفیق»

2011 June 10

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌یکم خرداد برابر با زادروز «سیاوش قمیشی» خواننده، آهنگ‌ساز و ترانه‌سرای ایرانی است. قمیشی زاده سال 1324 است و علاقه دارد تا او را بیش‌تر به عنوان آهنگ‌ساز بشناسند تا خواننده و هرگاه شعر جدیدی به او می‌رسد و آهنگ زیبایی روی آن قرار می‌دهد بیش‌ترین لذت را می‌برد. بزرگ‌ترین آرزوی او بازگشت به ایران است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«سیاوش قمیشی» در بیست‌و‌یکم خرداد سال 1324 در «قمیش، دزفول» به‌دنیا آمد و زمانی که کم‌تر از یک سال داشت به هم‌راه خانواده به تهران مهاجرت کرد .او در کودکی به سبب علاقه زیاد به موسیقی نواختن پیانو و گیتار را آموخت و در سن دوازده سالگی به آن مرحله رسید که می‌توانست هنر موسیقی‌اش را در مقابل عموم به نمایش بگذارد.

بعد از یک سال چنان پیش‌رفت خوبی داشت که توانست در سیزده سالگی در متل قو با ارکستری که مخصوص به خودش بود آهنگ‌های خواننده‌های معروف آن زمان را بخواند و از این طریق کسب در آمد می‌کرد. سیاوش در چهارده سالگی اولین آهنگ خود را با نام «ای قایقران به کجا می‌روی» را برای «ضیاء» خواننده معروف آن سال‌ها ساخت.

 

سیاوش در همان سال به لندن نزد خواهر و برادرهایش مهاجرت کرد و بعد از اخذ مدرک دیپلم وارد دانش‌گاه سلطنتی موسیقی لندن شد و از آن‌جا در رشته کارشناسی ارشد موسیقی در زمینه جاز کلاسیک فارغ‌التحصیل شد. در سال‌های بعد در چند گروه موسیقی شروع به فعالیت کرد و سرانجام خودش ارکستر مخصوص خودش را پایه گذاشت. ارکستری که جز خودش باقی نوازنده‌های آن، غیر ایرانی بودنـد. وظیفه سیاوش قمیشی در این بند خوانندگی بود و در عین حال به نواختن گیتار هم می‌پرداخت.

اما سیاوش‌قمیشی در سن بیست‌و‌پنج سالگی تصمیم گرفت به تهران بازگردد و در همین حین هم‌کاری بیشتری با «کوروش یغمائی» پیدا کرد و بعد از ورود به ایران گروهی تشکیل داد و در آن گروه به بازخوانی آهنگ‌های خارجی پرداخت و پس از آن با هم‌کاری «شهرام شب‌پره»، «کامبیز معینی» و «همایون جلالی» در گروه‌های موسیقی مختلفی شروع به کار کرد.

در همان سال‌ها سیاوش با شرکت رنگارنگ هم‌کاری نزدیکی پیدا کرد و برای این شرکت آهنگ می‌ساخت، که «وارطان آوانسیان» آهنگ‌هایش را برای اجرا در اختیار خوانندگان مختلف قرار می‌داد و چون سیاوش قمیشی قبل از خواندن آهنگش توسط خواننده‌های دیگر، خودش نیز آن‌ها را اجرا می‌کرد، به شدت مورد توجه آوانسیان قرار گرفت و این گونه شد که آوانسیان بعد از انقلاب در سال 1361 مجموعه آثار سیاوش را به صورت مستقل منتشر کرد.

در سال ۱۳۵۷ و پس از انقلاب در ایران قمیشی نیز به هم‌راه تعداد زیادی از هنرمندان مختلف از ایران به «لوس‌آنجلس» مهاجرت کرد. او تا مدت‌ها به کار آهنگ‌سازی مشغول بود و سپس با هم‌کاری «جمال نادر» کار روی آلبوم «فرنگیس» را شروع کردند و در نهایت پس از یک‌سال‌و‌نیم توانستند این آلبوم را روانه بازار کنند.

در آن دوران کمپانی خاصی برای پخش این آلبوم وجود نداشت به همین علت این آلبوم توسـط مردم کـپی و دسـت به دسـت می‌شد. اما بـعد‌ها توسـط چهـار کـمپانی: آرت‌کو، آواز، ترانه و پارس ویدئو  منتشر شـد که با فـروش بسـیار خوبی روبه‌رو شد. سیاوش قمیشی خود تاکـید کرده که ارایه این آلبوم تنها برای سرگرم شدن بوده و او قصد نداشته است تا با این آلبوم تبدیل به یک خواننده شود.

اما وقتی که «مسعود فردمنش» به او پیش‌نهاد داد که کاری مشترک ارایه دهند و چندین شعر که معروف‌ترین آن‌ها به گفته سیاوش پرنده‌های قفسی بود، در اختیار او قرار داد انتشار آلبوم جدید را قبول کرد. به این ترتیب سیاوش قمیشی از سن چهل‌و‌نه سالگی رسمن خوانندگی را آغار کرد و آلبوم «حکایت» را در سال 1372 منتشر ساخت که مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفت.

 

درخواست مردم و کمپانی‌ها بعد از این آلبوم و استقبال پرشوری که از آن صورت گرفت، باعث شد که سیاوش حرفه خوانندگی را ادامه دهد و علاوه بر این دو آلبوم، چهارده آلبوم دیگر نیز روانه بازار موسیقی کرد که این آلبوم‌ها شامل: «خواب بارون»، «تاک»، «قصه گل و تگرگ»، «شهر خورشید»، «قصه امیر»، «هوای خونه»، «رگ‌بار»، «قاب شیشه‌ای»، «عروسک شب»، «شکوفه‌های کویری»، «حادثه»، «نقاب»، «بی سرزمین‌تر از باد»، «روزهای بی‌خاطره» است.

سیاوش قمیشی خوانندگی را بسیار دیر شروع کرد و در یکی از مصاحبه‌هایش در این مورد گفت که زیاد از شغل خوانندگی یا لااقل در حد میکروفون به‌دست گرفتن و زنده اجرا کردن خوشش نمی‌آید ولی به خاطر طرف‌دارانی که منتظر شنیدن صدای وی هستند به ارایه کنسرت می‌پردازد.

گفته شده که وی تاکنون پنج بار ازدواج کرده و یک فرزند با نام علی‌رضا دارد که در شیراز زندگی می‌کند و خواننده است علی رضا ثمره اولین ازدواج او با همسرش «وصال» است.

سیاوش قمیشی در یکی از مصاحبه‌هایش گفت که تا پنج سال آینده به خواندن ادامه خواهد داد و چون آهنگ‌ساز است باقی عمر خویش را از طریق آهنگ‌سازی امرار معاش خواهد کرد. قمیشی علاقه دارد تا او را بیش‌تر به عنوان آهنگ ساز بشناسند تا خواننده. هرگاه شعر جدیدی به او می‌رسد و آهنگ زیبایی روی آن قرار می‌دهد بیش‌ترین لذت را می‌برد و دوست دارد اگر آهنگ‌ساز نبود شاعر یا نقاش می‌شد و آرزوی او بازگشت به ایران و بازدید از وطن خویش است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

بیوگرافی مشاهیر

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,