Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
مهارت‌های زندگی

«تابستانه بنوشید»

2011 June 10

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نمی‌دانم در کدام نقطه از این کره‌ی خاکی زندگی می‌کنید اما اگر محل زندگیتون در مناطقی است که با آمدن تابستان روزهای گرمی را در پیش رو دارید یا در کشورهایی با آب و هوای استوایی زندگی می‌کنید که هوا همیشه گرم و مرطوب است و از هیچ تغییر فصل لطیفی خبری نیست، لازم است که راه‌هایی را برای قابل تحمل کردن این  هوای گرم بدانیم.

یکی از این راه‌ها استفاده از نوشیدنی‌های مناسب است که البته به طور معمول در این زمان‌ها متداول می‌شود. نوشیدنی‌های که بد نیست تهیه ساده آن‌ها را فرا بگیریم و به موقع استفاده کنیم.

لیموناد

یکی از این نوشیدنی‌ها «لیموناد» هست یا در واقع همان شربت آبلیموی خودمان که جاهایی هم به آن «lemon juice» می‌گویند.

لیموناد من را یاد سریال زیبای «هزاردستان» ساخته زنده یاد «علی حاتمی» می‌اندازد زمانی که توی کافه «گراند هتل» مهمان ها یا لیموناد سفارش می‌دادند یا قهوه. انگار شیک‌ترین نوشیدنی آن موقع‌ها بوده.

معنای اصلی کلمه لیموناد اشاره دارد به سودای گازدار با لیمو بدون شکر اما ترکیب و رنگ و طعم لیموناد در مناطق مختلف دنیا متفاوت است. اما تنها یک چیز مشترک است که به طور معمول همه آن را دوست دارند.

در اروپا ترکیبی شفاف از آب گازدار با آب لیمو ، لیموناد را تشکیل می‌دهد و در کشورهایی مثل امریکا، هند، کانادا و چند کشور دیگر مقداری شکر هم به این  ترکیب اضافه می‌شود. گاهی هم نمک به آن افزوده می‌شود. گاهی نیز رنگی می‌شود با افزودن آب میوه‌های رنگی مثل توت فرنگی یا گیلاس.

اما لیموناد به هرصورتی که تهیه شود خواص جلوگیری از از دست رفتن آب بدن، تامین گلوکز، سدیم، ویتامین سی و سایر مواد معدنی را دارد.

برای تهیه لیموناد باید به این صورت عمل کرد:

برای تهیه یک پارچ لیموناد 5 عدد لیموی بزرگ انتخاب کنید. آن‌ها را پوست کنده و به صورت حلقه‌های نازک برش دهید.

سپس برش های لیمو را در یک ظرف جدا قرار بدهید و روی آن کمی بیشتر از یک پیمانه شکر بریزید و یک ساعتی در دمای اتاق قرار دهید.

حالا یک و یک چهارم لیتر آب را به جوش بیاورید و آن را فورا روی حلقه‌های لیمو بریزید و 20 دقیقه صبر کنید تا خنک شوند سپس آن را صاف کرده و حلقه‌های لیمو را بیرون بیاورید.

حالا حلقه‌های لیمو را درون کاسه‌ای دیگر فشار داده و آب آن را خارج کنید. آب لیمو حاصله را به مخلوط شکر اضافه کرده و آن را هم بزنید بگذارید خنک شود، سپس آن را میل کنید.

روشی ساده‌تر

البته راهی ساده تر برای تهیه نوشیدنی حاوی لیمو نیز هست که در شرق آسیا به وفور دیده می‌شود. در یک ظرف مقدار زیادی یخ را به همراه دو لیموی نیمه شده و کمی شربت شیرین یا شکر می‌ریزند. با آب شدن تدریجی یخ‌ها طعم لیمو هم به آن افزوده می‌شود و یک نوشیدنی ضد عطش و گرما حاصل می‌شود.

چای یخ

چای یخ (آیس تی) نیز نوشیدنی است که در بسیاری از کشورهای شرق آسیا نوع سنتی آن متداول است و در اغلب کشورها نوع بسته‌بندی شده آن عرضه می‌شود. این نوشیدنی از آن دسته نوشیدنی‌های مناسب آب و هوای گرم است.

برای تهیه یک لیوان چای یخ باید درون آن یک چای کیسه‌ای قرار داد بعد درون لیوان ‌آب جوش ریخته و چند دقیقه صبر کرد تا چای‌ درون لیوان‌ها رنگ بگیرد.

با گذشتن 5- 3 دقیقه چای خنک می‌شود و حالا می‌توان درون آن به اندازه دل‌خواه شکر ریخت و آن را شیرین کرد. پس از آن درون لیوان‌ها چند قطعه یخ بریزید و حالا نوشیدنی شما آماده است.

چنان‌چه چند قطره آب لیموی تازه یا چند برش لیمو به این ترکیب اضافه کنید، چای یخ لیمویی یا همان «آیس لمون تی» معروف به دست می‌آید.

سان تی لیمویی

در میان نوشیدنی‌های تابستانی که خیلی هم ساده تهیه می‌شوند «سان تی لیمویی» هم نوشیدنی است که انسان را با طراوت می‌کند.

برای تهیه آن  در یک پارچ شیشه‌ای دردار 4 پیمانه آب سرد بریزید و به آن چای‌ معمولی یا چای کیسه‌ای به میزان کافی اضافه کنید. سپس پارچ محتوی چای را حداقل به مدت سه ساعت در قسمت افقی لبه پنجره زیر اشعه مستقیم خورشید قرار دهید. در این مدت مرتب آن را چک کنید تا رنگ قهوه‌ای مورد نظر شما حاصل شود. پارچ را مدتی درون یخچال قرار داده تا خنک شود.

زمانی که به طور کامل خنک شد، ‌چای‌های کیسه‌ای را از درون آن بیرون آورید و یا اگر از برگ‌های خشک چای استفاده کرده‌اید آن را از صافی رد کنید.

حالا لیمو را به دو قسمت تقسیم کرده و آب یک نیمه را درون چای بریزید. بعد شکر را به پارچ اضافه کنید.

نیمه دیگر لیمو را به صورت حلقه‌های نازک برش داده و برای تزیین چای از آن‌ها استفاده کنید.

به این ترتیب این نوشیدنی تابستانه نیز آماده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,