Saturday, 18 July 2015
25 June 2021

«خبرهای دهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 10
موافقت با ارایه میلیون‌ها دلار کمک به انقلابیون،

«پایان نشست گروه تماس در امارات با تاکید بر آغاز مرحله پس از قذافی در لیبی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر/ رادیو کوچه

گروه تماس بین‌الملل در باره لیبی روز پنج‌شنبه در پایان نشست خود در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی‌، حمایت خود از قیام مردمی لیبی که شورای ملی موقت نماینده آن است اعلام کرد.
به گزارش العربیه، شیخ عبد‌اله بن‌زاید وزیر امور خارجه امارات در پایان نشست ابوظبی گفت: «ما به هم‌راه دیگر دوستان لیبی به منظور فراهم کردن آینده‌ای بهتر برای مردم این کشور تلاش می‌کنیم. امیدواریم ملت لیبی بتواند متحد شود و به‌طور یک‌پارچه در اسرع وقت زمینه مرحله پس از قذافی را فراهم کند.»
فرانکو فراتینی وزیر امور خارجه ایتالیا گفته بود که مرحله پس از قذافی در لیبی آغاز شده و کشورش کمکی در حدود 300 تا 400 میلیون دلار به انقلابیون لیبی خواهد داد.
در نشست ابوظبی نمایندگان چهل کشور و سازمان حضور یافته بودند که 20 تن از آن ها وزرای خارجه کشورهای مختلف بودند. این سومین نشست برای گروه تماس درباره لیبی است که بر روند نظامی و سیاسی در این کشور نظارت دارد.

این نشست هم‌چنین در خصوص اقدام‌های تحریمی علیه افراد، شرکت‌ها و هیت‌هایی که هم‌چنان از نظام قدافی حمایت می‌کنند بحث و گفت‌وگو کرد.

شیخ عبد‌اله بن‌زاید وزیر امور خارجه امارات در این نشست اعلام کرده بود که گروه تماس در صدد ارایه حمایت‌های لازم از شورای ملی انتقالی است که خود را به عنوان نماینده واقعی مردم لیبی به اثبات رسانده. او هم‌چنین از این شورا خواست به تماس‌های خود با اقشار مختلف مردم لیبی ادامه دهد.
بر مبنای بیانیه وزارت امور خارجه امارات که خبرگزاری این کشور منتشر کرد: «گروه تماس در صدد پی‌ریزی راه‌کاری موقت به‌منظور کمک‌رسانی مالی به شورای ملی انتقالی است تا بتواند پاسخ‌گوی نیازهای ضروری شهروندان باشد و خدمات اصلی را ارایه دهد.»
این نشست یک روز پس از آن برگزار شد که وزرای دفاع پیمان ناتو بر عزم خود برای ادامه عملیات نظامی با استفاده از ابزارهای لازم برای حمایت از غیر نظامیان تاکید کرده بودند.
نیروهای ناتو سه‌شنبه گذشته عملیات شبانه‌ای در طرابلس پایتخت لیبی انجام داده بودند که شدیدترین حملات از زمان آغاز آن ها در 19 مارس گذشته به شمار می آیند. مقام های رسمی لیبی می گویند در این عملیات 31 نفر کشته شدند.
از زمان آغاز انقلاب مسلحانه علیه نظام معمر قدافی رهبر لیبی در 17 فوریه گذشته، انقلابیون لیبی که در شرق مستمر هستند، برای رسیدن به غرب تلاش می‌کنند.

………………………………………………………
در دانش‌گاه ارومیه،

«توقیف دو نشریه کردی»

خبر / رادیو کوچه

دو نشریه دانش‌جویی دانش‌گاه ارومیه بعد از انتشار دو شماره از سوی کمیته نظارت بر نشریات دانش‌گاه توقیف شدند.

به گزارش سایت هرانا، روز سه شنبه امور دانش‌جویی دانش‌گاه ارومیه مدیر مسوول دو نشریه کردی دانش‌گاه ارومیه را به دفتر امور فرهنگی فراخوانده و در آن‌جا به آن‌ها اعلام کرده‌اند که تنها نشریان کردی این دانش‌گاه،‌ به‌ نامهای «هه‌ره‌وه‌ز» و «بوژان» از سوی کمیته نظارت به نشریان دانش‌گاه توقیف شده است.

لازم به ذکر است سال گذشته نیز دو نشریه کردی-فارسی دیگر این دانش‌گاه به نامهای «روانگه» و «ژینو» نیز توقیف شده بودند.

………………………………………………………
به اتهام نقض جدی حقوق بشر،

«تحریم سپاه، بسیج و نیروی انتظامی ایران توسط آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، دولت آمریکا سپاه پاسداران، سازمان بسیج، نیروی انتظامی و اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران را به اتهام نقض جدی حقوق بشر تحریم کرده است.

به گزارش رسانه‌های داخلی آمریکا، دولت باراک اوباما گفت که این سازمان‌ها و نیز فرمانده نیروی انتظامی ایران در سرکوب معترضان و نقض جدی حقوق بشر پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

براساس این تحریم، کلیه دارایی‌های احتمالی آنان در آمریکا مسدود و هرگونه معامله تجاری از آمریکا با آن‌ها ممنوع می‌شود و نیز از دریافت ویزای ایالات متحده محروم خواهند شد.

دولت باراک اوباما پیش‌تر ۱۰ مقام جمهوری اسلامی از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و محمد‌رضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی با سیاسی خواندن این تحریم‌ها، اتهام نقض حقوق بشر را رد می‌کند.

………………………………………………………
با اتهام قاچاق اسلحه،

«لغو ممنوع‌الخروجی خبرنگار صداوسیما در ایتالیا»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، مقام‌های قضایی ایتالیا حکم ممنوع‌الخروجی حمید معصومی‌نژاد، خبرنگار واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی در این کشور را لغو کرده‌اند.

به گزارش دفتر واحد مرکزی خبر در رم، قاضی تحقیقات مقدماتی دادستانی میلان، به رفع ممنوعیت خروج از کشور آقای معصومی‌نژاد رای داده است.

پلیس ایتالیا حمید معصومی‌نژاد و یک ایرانی دیگر را که دولت ایران او را علی دمیرچی‌لو معرفی کرد، در اسفند سال ۱۳۸۸ و به اتهام قاچاق اسلحه بازداشت و زندانی کرده بود.

آقای معصومی‌نژاد در زمان بازداشت، به عنوان خبرنگار رادیو و تلویزیون رسمی ایران در ایتالیا مشغول به کار بوده است.

حکم زندان این دو نفر در اردی‌بهشت سال گذشته به حبس خانگی تبدیل شد و بر اساس گزارش‌هایی که در مرداد سال ۱۳۸۹ منتشر شد، آن‌ها از حبس خانگی خارج و ممنوع‌الخروج شدند. در این مدت، آن‌ها می‌توانستند به فعالیت‌های کاری و روزمره خود بپردازند، ولی گفته شد که بدون اطلاع مقام‌های قضایی، اجازه ندارند از ایتالیا خارج شوند.

محمد‌علی حسینی، سفیر ایران در ایتالیا، گفته است که مرحله تحقیقات مقدماتی در پرونده این دو نفر در آخرین مراحل است و «به زودی این پرونده مختومه اعلام می‌شود.»

در پی طرح این اتهام، دولت جمهوری اسلامی سفیر ایتالیا در تهران را به وزارت امور خارجه فراخواند تا به‌طور رسمی به ایتالیا اعتراض کند و خواهان آزادی این دو ایرانی شود.

………………………………………………………
در پی نپذیرفتن درخواست پناهندگی 300 نفر اتفاق افتاد،

«درگیری پناه‌جویان با پلیس استرالیا»

خبر / رادیو کوچه

پناه‌جویان در جزیره کریسمس استرالیا بار دیگر به‌دلیل آن‌چه که شرایط بد زندگی و نیز نپذیرفتن درخواست پناهندگی آن‌ها از سوی مسوولان یاد کردند، با پلیس این کشور درگیر شده‌اند.‌

به گزارش العربیه یکی از پناه‌جویان که نخواست نامش فاش شود در تماسی گفته: «اعتراضات پناهندگان در پی رد درخواست پناهندگی 300 نفر از آن‌ها صورت گرفته است.»

بر اساس این گزارش پلیس این کشور برای متفرق کردن پناه‌جویان که تعداد آن‌ها در این جزیره به 1500 نفر می‌رسد، از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کرده است‌.

این شاهد عینی افزود: «در حدود دو ماه پیش آقای پریس که مشاور نخست وزیر استرالیا است از مرکز پناه‌جویان جزیره کریسمس دیدار کرد و به مسوولان توصیه کرد تا در رسیدگی به پرونده پناه‌جویان سرعت بخشند.»

این پناه‌جو افزود: «در طی دو ما اخیر مسوولان وزارت کشور استرالیا تنها به درصد کمی از پناه‌جویان جواب مثبت دادند وبه 300 نفر آن‌ها جواب رد دادند.»

مرکز نگه‌داری پناه‌جویان در جزیره کریسمس استرالیا بیش‌تر از پناه‌جویان اتباع کشورهای آسیایی وخاورمیانه هستند.

دو ماه پیش‌تر تعدادی از پناه‌جویان در مرکز ویلاوو در استرالیا در اعتراض به شرایط زندگی و روند رسیدگی به پرونده پناهندگی خود دست به اعتراض زدند و 9 ساختمان این مرکز را به آتش کشیدند.

………………………………………………………
با عنوان بازگرداندن نظم،

«آغاز عملیات ارتش سوریه در شهر جسرالشغور»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، عملیات ارتش این کشور برای «بازگرداندن نظم» به شهر جسرالشغور و مناطق اطراف آن در شمال غرب سوریه شروع شده است.

این در حالی است که هفته گذشته، مقامات رسمی سوریه اعلام کردند که ۱۲۰ نفر از نیروهای امنیتی دولتی در جسرالشغور کشته شده‌اند. مقامات دولتی سوریه گروه‌های مسلح را عامل کشتن این افراد معرفی کرده‌ و گفته‌اند که با آن‌ها قاطعانه برخورد می‌کنند.

از سویی دیگر، براساس برخی گزارش‌ها، علت کشته شدن این افراد به دلیل سرپیچی از فرمان تیراندازی به مخالفان بوده و توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، عملیات ارتش سوریه که از روز جمعه، ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن)، شروع شده است، روستاهای اطراف شهر جسرالشغور را هم دربرمی‌گیرد و هدف اصلی آن، «بازداشت افراد مسلح» است.

سایت‌های اینترنتی گروه‌های مخالف دولت سوریه هم از تبادل سنگین آتش در منطقه خبر داده‌اند. در عین حال، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، اقدام دولت سوریه در سرکوب اعتراضات را «غیرانسانی» خوانده است.

او گفت که در روزهای اخیر با رییس جمهوری سوریه گفت‌وگو کرده، اما واکنش دولت سوریه «نامناسب» بوده است. هم‌چنین ساکنان این شهر گفته بودند که بیمارستان‌های دولتی شهر از پذیرش بیماران خودداری می‌کنند.

………………………………………………………
در نیویورک صورت گرفت،

«ارایه تومار حمایتی هالیوود از پناهی به نمایندگی ایران»

خبر / رادیو کوچه

چند تن از هنرمندان هالیوود، توماری در حمایت از جعفر پناهی فیلم‌ساز محکوم شده ایرانی جمع آوری کرده و به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک ارایه کردند.

این هیت بخشی از کمپین سازمان عفو بین‌الملل برای آزادی آقای پناهی است که به شش سال زندان در ایران محکوم شده است.

پال هگیز، فیلم‌ساز معروف و برنده جایزه اسکار به نمایندگی از این کمپین توماری مشتمل بر ۲۱ هزار امضا را به دیپلماتی در نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک داد و خواستار لغو حکم جعفر پناهی و محمد رسول‌اف شد. این تومار را فیلم‌سازان و هنرپیشه‌هایی از جمله شان پن، مارتین اسکورسیزی و سوزان سوراندان امضا کرده‌اند.

بر اساس بیانیه‌ای که عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه منتشر کرد اعضای این کمپین اظهار امیدواری کردند که تومار آن‌ها بر سرنوشت جعفر پناهی اثر بگذارد و به آزادی او منجر شود.

چند هنرمند ایرانی از جمله گوگوش، شهره آغداشلو و محسن مخملباف نیز این تومار را امضا کرده‌اند.

نازنین بنیادی، هنرپیشه ایرانی‌الاصل و مازیار بهاری روزنامه‌نگار ایرانی-کانادایی که در ایران حبس شده بود نیز جز افرادی بودند که روز چهارشنبه تومار یاد شده را به نمایندگی ایران دادند.

این گروه نام یکی از میدان‌های خیابان‌های نیویورک را به‌طور سمبلیک به میدان آزادی تغییر دادند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,