Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
بیست‌و‌یکم خرداد- یازدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌یکم خرداد»

2011 June 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1864 میلادی- «ریچارد اشتراوس» (Richard Strauss) آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر آلمانی زاده شد. وی در مونیخ به دنیا آمد. پدرش نوازنده چیره‌دست هورن بود که او را از اوان کودکی با موسیقی آشنا کرد.

مهم‌ترین مشخصات آثار اشتراوس عبارت‌اند از تاکید فوق‌العاده بر منطقه صوتی بسیار زیر سازها و اصوات انسانی، سازبندی بزرگ و پرصدا و قسمت‌های بسیار مشکل در سازهای بادی به‌ویژه ساز هورن که بسیار مورد نظر او بود. مهم‌ترین آثار او شعر‌سمفونی‌هایی هستند که به دو دسته تقسیم شده‌اند:

اول، آن‌هایی که مبنای فلسفی دارند مانند «مرگ و دگرگونی» و «چنین گفت زرتشت» که این قطعات فاقد داستان هستند و بیش‌تر اشخاص یا مفاهیم را تفسیر می‌کنند. دسته دوم شعر‌‌سمفونی‌هایی که جنبه‌ی توصیفی دارند.

از اپراهای برجسته و به‌یادماندنی اشتراوس اپرای «سالومه» (Salome) و «سوارکار گل سرخ» شهرت فراوانی دارند.

اپرای سالومه شهرت فوق‌العاده را برای او نه تنها در میان مردم آلمان بلکه در تمام کشورهای اروپایی به وجود آورد و در سال ۱۹۰۵ روی نمایش‌نامه‌ی «اسکار وایلد» (Oscar Wilde) در یک پرده تصنیف شد.

1963 میلادی- یک راهب بودایی در اعتراض به سیاست‌های حکومت «نگو دین دیم»‌ (Ngo Dinh Diem)، رییس جمهوری ویتنام جنوبی در شهر «سایگون» و در ملاعام دست به خودسوزی زد.

«نگو دین دیم» رییس وقت ویتنام جنوبی یک کاتولیک بود و دولت او با اکثریت بودایی میانه خوبی نداشت و اعتراض آنان را با خشونت پاسخ می‌گفت. در چنین روزی «کوان دوک» روحانی بودایی به منظور اعتراض به رفتار بد دولت اقلیت کاتولیک‌های ویتنام جنوبی نسبت به اکثریت بودایی این سرزمین و نیز به خاطر برقراری صلح، در یک خیابان سایگون در ملا‌ عام خودسوزی کرد و جان داد.

وی در برابر صف راهبان بودایی بر سطح خیابان نشست، دعا خواند و یک راهب ظرف مواد سوختی را روی او خالی کرد و عمل خود‌سوزی انجام گرفت و عکس و خبر این روی‌داد در صفحات اول روزنامه‌ها در سراسر جهان انتشار یافت و نظر جهانیان بیش از پیش به اوضاع ویتنام جنوبی جلب شد.

سرانجام «دیم» در یک کودتای نظامی کشته شد.

1987 میلادی- «مارگارت تاچر» برای چندمین بار نخست وزیر انگلستان شد‌. وی در طول 160 سال گذشته نخستین نخست وزیر بریتانیا است که سه بار در انتخابات پیروز می‌شود .

رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود که در ۱۹۷۹ میلادی با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در این سمت باقی ماند و از ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ نیز رهبر حزب محافظه‌کار بوده است. وی تنها زنی است که تاکنون دارای این دو پست بوده است.

الگوی رفتار سیاسی وی به «تاچریسم» معروف است‌. او به دلیل قاطعیت خود به «بانوی آهنین» مشهور شده است.

1372 خورشیدی- ششمین انتخابات ریاست جمهوری، برگزار شد و طی آن «آیت‌اله هاشمی رفسنجانی» بیش‌ترین آرا را به خود اختصاص داد. «احمد توکلی»، «عبداله جاسبی» و «احمد طاهری»‌، نامزدهای مطرح این دور از انتخابات ریاست جمهوری بودند. هاشمی رفسنجانی تا زمان برگزاری هفتمین انتخابات ریاست جمهوری‌، در این سمت باقی ماند و سپس در پایان دو دوره ریاست جمهوری‌، از سوی آیت‌اله خامنه‌ای (رهبر جمهوری اسلامی) به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزیده شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1932میلادی- زادروز «آتول فوگارد»  نویسنده‌ای که همه تلاش خود را در راه حذف هرگونه تبعیض از زندگی بشر به‌کار برده، در جمهوری فدرال آفریقای جنوبی به دنیا آمد.

1867 میلادی- «شارل فابری» فیزیک‌دان فرانسوی و کاشف لایه‌های اوزون، زاده شد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

ریسمون

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,