Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
مجله جاماندگان- سایه‌‌ای هراسان در شبستان عتیق- قسمت صد‌ و ‌بیست‌و‌یک

«بسیجیان‌‌، کیسه‌‌های شنی خاک‌ریز حکومت»

2011 June 12

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

بسیجیان چه کسانی هستند؟ مسلمن باید بپذیریم که این افراد ایرانیانی هستند که می‌‌توانند خود ما، خانواده یا اقوام نزدیک‌‌مان یا همسایه و آشنایان دور ما باشند، به‌طور قطع غیر از این نیست و آن‌‌ها از این سه حالت خارج نیستند، پس چگونه است که تا این حد غریبه به نظر می‌‌آیند؟ باعث هراسند و حضورشان موجب دست‌پاچگی جمعی می‌‌شود، این بسیجیان‌‌ آیا مومنانی دگمند؟ آیا موجوداتی بی‌احساس و خشن و از جنس دیگری هستند؟ یا تنها هم‌‌وطنانی دگراندیشند؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سوال اساسی این‌ست که بنا بر واقعیت کنونی جامعه ایران، این بسیجیان‌‌ هستند که دگراندیشند یا عامه مردم؟ دگراندیشی وقتی مصداق دارد که باور شخص هم‌‌راه با باور عمومی نباشد، آیا بسیجیان‌‌ دگراندیشند؟ برای ادامه برنامه «سایه‌‌ای هراسان» و شناخت قشر مهمی که موجی استحکام حکومت روحانیت شده‌‌اند باید به این گروه بپردازیم، حتا اگر خوشایند به نظر نیاید، زاویه نگاه در این مسئله بسیار مهم است، این افراد را باید برپایه باورهای‌‌شان سنجید، شاید پس از وقایع انتخابات 88 و نقش بسیج در سرکوب‌‌ها انجام قضاوت بی‌‌طرفانه در موردشان عملی دشوار باشد اما با وجود آن‌‌که شاید سخن گفتن با آن‌‌ها در قدم‌‌های ابتدایی امری محال یا کسل‌‌کننده باشد، ما مجبوریم برای تحقق دموکراسی راه نفوذ در آنان را حداقل برای سخن گفتن بیابیم، این اجبار است انتخاب نیست، اگر حتا آنان را گروهی کوچک و ناچیز بدانیم اما نمی‌‌توانیم انکارشان کنیم، در دو برنامه سعی خواهد شد در مورد این افراد که بعضن از سوی اپوزیسیون با الفاظی تحقیرآمیز مانند «ساندیس‌‌خورها» نامیده می‌‌شوند بیش‌‌تر سخن گفته شود، ابتدا بازخوانی تاریخ‌‌چه این تشکل:

بسیج در 5 آذر 1358 به فرمان روح‌اله خمینی تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی 1359 قانونن رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاس‌داران انقلاب اسلامی تعلق گرفت. به اعضای این سازمان «بسیجی» می‌گویند و طبق ماده 13 قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می‌شود که داوطلبانه جهت تحقق ارتش 20 میلیونی تحت پوشش سپاه در می‌آید. به موجب همین ماده قانونی بسیجیان‌‌ به سه دسته بسیجی عادی، بسیجی فعال و بسیجی ویژه یا پاس‌داران افتخاری تقسیم می‌شوند که در جنگ ایران و عراق از بسیجیان‌‌ بیش‌‌تر برای ارسال به صورت داوطلبانه و سازمان‌دهی شده به جبهه‌ها استفاده می‌شد.

بسیج در 5 آذر 1358 به فرمان روح‌اله خمینی تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی 1359 قانونن رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاس‌داران انقلاب اسلامی تعلق گرفت

نیروهای بسیج ایران از بدو تاسیس تا پایان مسوولیت «سید یحیی صفوی» رسمن زیرمجموعه سپاه پاس‌داران انقلاب اسلامی بوده‌اند. با تغییر فرمان‌دهی سپاه و با روی کار آمدن «محمدعلی جعفری» مسوولیت فرماندهی بسیج برای اولین بار به فرمانده کل سپاه پاس‌داران انقلاب اسلامی واگذار شد، و «حسین طائب» در تیرماه 1378 به فرمان‌دهی بسیج منصوب شد اما پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران فرمان‌دهی بسیج به «محمدرضا نقدی» سپرده شد.

«عزیز جعفری» با دسته‌بندی تهدیدات علیه جمهوری اسلامی به تهدید نرم، تهدید نیمه‌سخت «شورش‌های مردمی بدون سلاح گرم، تهدیدهای اقتصادی-سیاسی داخلی و خارجی» و تهدید سخت «شورش‌های مسلحانه، جنگ داخلی و جنگ خارجی» وظیفه مبارزه با تهدید نرم را به بسیج غیرنظامی، نیمه‌سخت را به بسیج نظامی و سخت را به نیروی زمینی سپاه و بسیج نظامی محول می‌کند.

بسیج در سراسر کشور 11 میلیون نیروی داوطلب دارد. براساس تحقیق «مرکز استراتژی و تحقیقات بین‌الملل» در واشنگتن بسیج 900 هزار نیروی فعال و 300 هزار نیروی ذخیره دارد. به اعضای بسیج که در سطح مدارس راهنمایی ایران تحصیل می‌کنند پویندگان و به اعضای در سطح دبیرستان پیش‌‌گامان گفته می‌شود. عضویت‌‌های بسیج به گروه‌‌های زیر تقسیم می‌‌شود:

1 . بسیجی عادی: عموم اقشار معتقد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هستند که پس از گذراندن دوره آموزش عمومی به عضویت بسیج درآمده و سازماندهی می‌‌گردند.

2 . بسیجی فعال: آن دسته از بسیج‌‌یان عادی داوطلب هستند که واجد شرایط لازم بوده و پس از گذراندن دوره‌‌های آموزشی سازمان‌‌دهی شده و با سپاه هم‌‌کاری می‌‌کنند.

3 . بسیجی ویژه: این گروه که به پاس‌دار افتخاری هم شناخته می‌‌شوند افرادی هستند که صلاحیت‌‌های یک پاس‌دار را دارا می‌‌باشند و پس از گذراندن آموزش‌‌های لازم در این زمینه سازمان‌دهی می‌‌گردند.

بسیج، متهم قتل «زهرا کاظمی» در بازداشت‌‌گاه بسیج است و در حوادث کوی‌‌دانش‌‌گاه سال 78 و هم‌چنین اتهامات در مورد قتل‌‌های بی‌‌مجوز و خودسرانه است، به صورت صریح «مهدی کروبی» در سال 1384 بسیج را متهم به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری به نفع محمود احمدی‌‌نژاد کرد. برخی از اصلاح‌‌طلبان نیز نیروهای بسیج را متهم به دخالت درانتخابات به نفع احمدی‌‌نژاد در دور اول حتا از طریق تخلفات انتخاباتی می‌کنند. منتقدان معتقدند که بسیج از طریق تشکیلات سازمانی خود عملن در امر انتخابات مداخله جناحی می‌کند.

در انتخابات دهم ریاست ‌‌جمهوری نیز «میرحسین ‌‌موسوی» با نوشتن نامه‌‌ای به سیدعلی خامنه‌ای اعتراض خود را نسبت به مداخله نیروهای بسیج و سپاه در انتخابات نشان داد. هم‌‌چنین به گفته سازمان عفو بین‌الملل، بسیج زخم‌‌یان و مجروحان را از بیمارستان‌ها جمع کرده و به مکانی نامعلوم انتقال داده‌‌اند. هم‌‌چنین این نیروها اجازه ثبت مشخصات افراد مجروح توسط کارکنان بیمارستان‌ها را ندادند. به گزارش دیدبان حقوق بشر نیروهای شبه نظامی بسیج برای خاموش کردن بانگ «الله اکبر» شبانه مردم از پشت‌بام‌ها، شبانه به خانه‌های مردم یورش برده، با شکستن در خانه‌ها به‌زور وارد خانه‌های‌شان می‌‌شدند، لوازم شخصی آنان را درهم می‌شکستند و ساکنان را مورد ضرب و شتم قرارداده‌‌اند. حسین طائب، فرمانده نیروی مقاومت بسیج، ادعا کرده‌ است افرادی «لباس پلیس یا بسیج را پوشیده بودند» و دست به خراب‌‌کاری زده‌اند که برخی از این افراد دست‌‌گیر شده‌اند. هم‌چنین طائب استدلال می‌کند که از آن‌‌جایی که ورود به بسیج آسان است افرادی ممکن است از این طریق خواسته باشند بسیج را بدنام کنند، پس از پخش نوار ویدئویی از شبکه چهار بریتانیا و تیراندازی بسیجی که موجب مرگ حداقل 7 نفر شد طائب مسلح بودن بسیج را انکار کرد و فیروزآبادی نامه‌‌ای به امام زمان نوشت که بسیجیان‌‌ مسلح نبوده و کشته‌‌شدگان دروغی بوده‌‌اند و بسیجیان‌‌ مظلوم واقع شده‌‌اند، پس از این اتفاقات سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار انحلال نیروهای مقاومت بسیج در ایران شد.

بسیجیان‌‌ اصولن اولین گزینه حکومت برای عملیات‌‌های غیرعادی مانند سرکوب‌‌، رفتارهایی که موجب بازخواست بین‌‌المللی می‌‌شوند و عملیات‌‌های مخرب و استشهادی‌‌، هستند، رفتار حکومت با این گروه مشابه استفاده از کیسه‌‌های شنی برای ساخت خاک‌ریز است، رفتاری غیرانسانی و بی‌‌تاوان و بی‌مسوولیت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,