Saturday, 18 July 2015
25 June 2021

«خبرهای یازدهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 10

دبیر شورای نگهبان:

«طرح اتهام تقلب در انتخابات مجلس شورای اسلامی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان جمهوری اسلامی، در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به نزدیکی سال‌گرد انتخابات ریاست جمهوری دهم اظهار داشت: «از حالا یک عده‌ای دوباره می‌خواهند مسئله تقلب را برای انتخابات مجلس مطرح و اعتماد منافقین، سلطنت‌طلبان و کمونیست‌ها را جلب کنند.»

آقای جنتی روز جمعه ۲۰ خرداد با انتقاد از کسانی که آن‌چه وی «فتنه ۸۸ را به راه انداختند» خوانده عنوان کرد: «از حالا یک عده‌ای دوباره همان کلید را می‌زنند و می‌خواهند مسئله تقلب را برای انتخابات مجلس مطرح کنند.»

این در حالی است که در هفته‌های اخیر، به جز اظهارات کلی محمد خاتمی در مورد اهمیت برگزاری انتخابات آزاد در ایران، اصلاح‌طلبان موضع‌گیری مشخصی راجع به انتخابات مجلس آینده که هشت ماه بعد برگزاری می‌شود انجام نداده‌اند.

………………………………………………..

پس از برگزاری نماز جمعه،

«افزایش تلفات دور تازه درگیری‌های سوریه»

خبر / رادیو کوچه

نظامیان و نیروهای امنیتی سوریه در شهرهای مختلف با مردم معترض درگیر شده و به گفته مخالفان، بر اثر این درگیری دست‌کم ۲۸ تن کشته شده‌اند. این درگیری‌ها پس از برگزاری مراسم نماز جمعه در دمشق، حما، حمص، حسکه، قامشلی، درعا، لاذقیه و معره‌النعمان اتفاق داده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها در شهر شمالی معر‌ه‌النعمان، نیروهای حکومتی با تانک و هلیکوپتر به مردم حمله کردند و دست‌کم ۱۰ تن را کشتند.

هم‌چنین مخالفان عنوان کردند که پنج تن نیز در شهر لاذقیه به دست نیروهای حکومت بشار اسد کشته شده اند.

از شهر بصری الحریر هم گزارش شده است که نیروهای امنیتی سوار بر یک خودرو به سوی جمعیت تظاهر کننده آتش گشوده و دست‌کم دو تن را کشته‌اند.

به گفته فعالان حقوق بشر، حداقل یک نفر هم در تظاهرات بعد از مراسم نماز جمعه در شهر دمشق، پایتخت سوریه، کشته شد.

………………………………………………..

با گذشت 70 روز از محاصره مصراته،

«حمله توپخانه‌ای نیروهای قذافی به مصراته»

خبر / رادیو کوچه

پزشکان در شهر مصراته، واقع در غرب لیبی، در گفت‌وگویی عنوان کردند که نیروهای حکومتی، این شهر را هدف حملات توپخانه‌ای قرار داده‌اند. به گفته آنان، بمباران روز جمعه مصراته و حومه آن دست‌کم ۱۷ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت.

ساکنان مصراته می‌گویند که اثری از هواپیماهای ناتو بر فراز این شهر ندیده‌اند.

نیروهای سرهنگ قذافی از سه جهت مصراته را تحت محاصره دارند اما امکان تردد به این شهر از راه دریای مدیترانه وجود دارد.

مصراته حدود ۷۰ روز است که تحت محاصره نیروهای معمر قذافی بوده است و درگیری این نیروها با مخالفان مسلح ادامه دارد.

گزارها حاکی‌ است که نیروهای حکومتی برخی نواحی اطراف مصراته را هم هدف قرار داده‌اند.

این حملات در حالی رخ می‌دهد که کشورهای غربی و عرب تصمیم گرفته‌اند حمایت مالی از مخالفان مسلح معمر قذافی را افزایش دهند.

از سوی دیگر، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو جلسه ای برای بررسی گزارش نقض حقوق بشر در لیبی تشکیل داده است.

از سویی دیگر دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی می‌گوید مدارکی به‌دست آمده که نشان می‌دهد سرهنگ قذافی دستور داده است برای تلافی حملات مخالفان به صدها زن تجاوز شود.

………………………………………………..

با صدور کیفرخواست از سوی دادستان سروستان،

«احضار چهار درویش گنابادی به دادگاه»

خبر / رادیو کوچه

با گذشت10ماه از تحصن‌ اعتراض‌آمیز دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی شهرستان سروستان در مقابل فرمان‌داری آن شهر، برای چهار درویش با اتهام اخلال در نظم عمومی از سوی دادستان این شهرستان، کیفرخواست صادر شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور، این چهار درویش گنابادی که فرزاد درویش‌، محمد علی سعیدی‌، محمد‌جلال نیکبخت و حجت‌اله سعیدی نام دارند طبق احضاریه صادره ازسوی شعبه اول دادگاه عمومی سروستان  می‌بایست در تاریخ 25 خرداد 90 ساعت 9 صبح به آن شعبه مراجعه  و از خود در قبال کیفرخواست صادره از سوی دادستان‌ دفاع کنند.

لازم به اشاره است پیش از این نیز برای تعداد دیگری از دراویش گنابادی نیر احضاریه صادر شده که پس از مراجعه به دادگاه با احکام حبس، تبعید و شلاق روبه‌رو شده‌اند.

………………………………………………..

پس از پایان یافتن دوره خدمت در وزارت خارجه،

«تمایل هیلاری کلینتون برای تصدی ریاست بانک جهانی»

خبر / رادیو کوچه

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه امریکا برای رهایی از شغلی فعلی خود در سال آینده و انتقال به بانک جهانی درحال رایزنی با کاخ سفید است.

بانوی اول سابق امریکا و رقیب سابق باراک اوباما، رییس جمهور کنونی امریکا در سال 2009 با شروع به کار وزارت خارجه خیلی سریع تبدیل به یکی از بانفوذترین اعضای کابینه امریکا شد.

وی اظهار داشته که قصد ندارد بیش‌تر از چهار سال در وزارت خارجه باقی بماند. گفته شده کلینتون تمایل خود را برای تصدی ریاست بانک جهانی که اکنون در اختیار رابرت زئولیک است را ابراز کرده. دوره ریاست زئولیک در اواسط سال 2012 به پایان می‌رسد.

تا کنون سه منبع موثق تمایل هیلاری کلینتون برای تصدی ریاست بانک جهانی را اعلام کرده‌اند. یکی از این منابع گفته که باراک اوباما هم پشتی‌بانی خود را از این تغییر اعلام کرده است. هنوز معلوم نیست که آیا اوباما پیش از این هم کلینتون را برای این سمت برگزیده بوده یا خیر.

گفتنی‌ست که هرگونه تغییر در این سمت باید به تایید 187 کشور عضو بانک جهانی برسد.

………………………………………………..

بعد از برد پرسپولیس در مجموعه دو بازی فینال،

«قرمز‌ها آسیایی شدند»

خبر / رادیو کوچه

شاگردان علی دایی با وجود شکست یک بر صفر مقابل ملوان در ورزش‌گاه تختی انزلی به لطف پیروزی 4-2 در بازی رفت فینال جام حذفی در مجموع با نتیجه 4-3 دومین بار پیاپی قهرمان جام حذفی ایران شد.

مهرداد اولادی مهاجم سابق پرسپولیس در دقیقه 18 تک گل ملوان را به ثمر رساند اما شاگردان علی دایی با ارایه یک بازی منطقی و به لطف پیروزی 4-2 در بازی رفت جام قهرمانی را بالای سر بردند.

پرسپولیس مسابقه رفت را 4-2 برد اما قهرمانی‌اش هنوز مسجل نشده بود. اما در نهایت نتوانستند جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

تیم ملوان در نیمه دوم بازی نیز عمل‌کرد بهتری نسبت به پرسپولیس داشت اما این برای قهرمانی آن‌ها کافی نبود. ملوان باید با نتیجه 2-0 یا 3-1 پرسپولیس را شکست می‌داد تا قهرمان می‌شد. اما آن‌ها با نتیجه یک بر صفر مسابقه را بردند که این پیروزی با توجه به باخت 4-2 ملوان در تهران، برای قهرمانی انزلی‌چی‌ها کافی نبود.

………………………………………………..

افسر سوری:

«120 سرباز کشته شده توسط ارتش صورت گرفت»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، حسین هرموش افسر سوری که روز پنج‌شنبه اعلام کرد از ارتش جدا شده است در گفت‌وگویی مسوولیت کشتن 120 سرباز ارتش سوریه را برعهده گرفته است.

منابع خبری دولتی سوریه هفته گذشته اعلام کردند که 120 نفر از نظامیان ارتش سوریه در شهر جسرالشغور به دست افراد مسلح کشته شدند.

به گزارش العربیه، حسین هرموش افزود: «من به هم‌راه چند نظامی جدا شده از ارتش مسوولیت کشته شدن نیروهای ارتش سوریه را بر عهده می‌گیریم چرا که به گفته وی آن‌ها به مردم بی‌پناه حمله کردند.»

وی افزود: «ما پیش از کشتن این نظامیان بارها از قتل عام مردم معترض به آن‌ها هشدار داده بودیم.»

هرموش ادامه داد: «ما در مکان بلندی در شهرالشغور سنگر گرفته‌ایم وبرای دفاع از مردم آماده هستیم.»

وی افزود‌: «ارتش هوادار رییس جمهوری سوریه کودکان و زنان را به عنوان سپر انسانی خود قرار داده است.»

این افسر جدا شده ارتش سوریه با اعلام این‌که وی و هم‌راهانش تلاش کردند تا شهر را از مردم تخلیه کنند گفت‌: «تنها 10 درصد از مردم در شهر باقی مانده‌اند و ارتش اکنون آن‌ها را به عنوان سپر‌انسانی قرار داده است.»

وی دلیل برکناری خود از ارتش سوریه را مشاهده گریه کودکان و زنان اعلام کرد‌. وی از افسران و نطامیان ارتش سوریه خواست به مردم بپیوندند.

او گفت‌: «ما پیش از هر اقدامی به نیروهای نظامی پیام می‌دهیم کسی که احساس شرف کند و کشور و مردمش را دوست دارد خود را کنار بکشد‌، ما به دنبال کشتن هیچ‌کس نیستیم.»

لازم به اشاره است که فعالان حقوق بشر در سوریه پیش‌تر اعلام کردند که نیروهای نظامی کشته شده در این شهر به دلیل سرپیچی از فرمان تیراندازی به سوی مخالفان توسط نیروهای امنیتی مورد هجوم قرار گرفتند.

………………………………………………..

توسط ماموران امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت بابک کیومرثی، فعال مدنی در جلفا»

خبر / رادیو کوچه

ماموران نهاد‌های امنیتی دوشنبه ۱۶ خرداد ماه با مراجعه به منزل پدری بابک کیومرثی در روستای شوجا، از توابع جلفا، بدون ارایه حکم بازداشت، خواهان ورود به منزل شده و اقدام به دستگیری این فعال مدنی در جلفا کرده‌اند.

به گزارش تارنمای جنبش دانشجویی آذربایجان، بازداشت وی هم‌راه با ضرب و شتم و ورود غیر‌قانونی به خانه بوده است.

وی پس از دستگیری به مکان نامعلومی منتقل شده و با گذشت دو روز از دستگیری گزارشی از علت بازداشت وی منتشر نشده است. هم‌چنین ماموران امنیتی کامپیو‌تر و وسایل شخصی وی را نیز ضبط کرده‌اند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,