Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
بیست‌و‌دوم خرداد- دوازدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌دوم خرداد»

2011 June 12

رادیو کوچه

1890 میلادی- «اگون شیله» (Egon Schiele) نقاش اتریشی زاده شد. وی یکی از شاگردان «گوستاو کلیمت» (Gustav Klimt) بود، از او به عنوان یکی از نقاشان مهم فیگوراتیو اوایل قرن بیستم یاد می‌کنند. «خودنگاره‌ها» و «بدن‌های پیچان» یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های نقاشی او هستند که از وی هنرمندی اکسپرسیونیست می‌سازند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

محور اصلی در آثار شیله حس درونی اثر است. مهم‌ترین آثار او پرتره‌هایی است که از پیکر خود و اطرافیانش کشیده‌ است. او در آثارش بدن انسان را در وضعیت‌های ناراحت و حالت‌های غیرعادی به نمایش می‌گذارد، به‌ گونه‌ای که هراس و اضطراب را به مخاطب منتقل می‌کند. خطوط ناآرام و کج‌ومعوج و طرح‌های ناقص و بریده و سایه‌روشن مخدوش نقاشی‌های او پرده از روان خسته و عصبی و مضطرب پیکرها برمی‌دارد. پیکرهای آثار شیله معمولن برهنه هستند، اما به‌جای آن‌که کشش جنسی را برانگیزند، بی‌پناهی و سرگشتگی را برملا می‌کنند.

1964 میلادی- یک دادگاه دولت آپارتاید آفریقای جنوبی، «نلسون ماندلا» و دیگر اعضای کنگره ملی آفریقا را به جرم کارشکنی، خیانت و توطئه، به حبس ابد محکوم کرد.

ماندلا نخستین رییس جمهوری آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجسته‌ی مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود. او به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد. از جمله موارد اتهامات او و دیگر اعضای کنگره «شرکت در اقدامات نظامی»، خصوصن چهار مورد اتهام خراب‌کاری، که ماندلا همه آن‌ها را پذیرفت، و «توطئه برای کمک به دیگر کشورها در جهت حمله به آفریقای جنوبی» بود، که ماندلا این اتهام را نپذیرفت. ماندلا در طول ۲۷ سال زندان، که بیش‌تر آن را در یک سلول در جزیره «روبن» سپری کرد، مشهورترین چهره‌ی مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی شد. در این زندان بود که زندگی‌نامه خود را، تحت عنوان «راه طولانی آزادی» نوشت.

گرچه دولت آپارتاید و ملت‌های طرف‌دار آن، وی و کنگره ملی آفریقا را کمونیست و تروریست می‌دانستند، مبارزه مسلحانه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزه علیه آپارتاید بود. ماندلا پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۹۰، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت، و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ای شد که نماینده تمامی اقشار مردم باشد.

1898 میلادی- مردم فیلیپین اعلام استقلال کردند. اسپانیایی‌ها در دوره سلطنت «فیلیپ دوم» مجمع‌الجزایر فیلیپین را اشغال کرده بودند. در سال 1898 میلادی میان ایالات متحده آمریکا و اسپانیا جنگ درگرفت. ایالات متحده به استقلال‌طلبان فیلیپینی قول می‌دهد در صورتی که علیه اسپانیا دست به شورش بزنند‌، در خاتمه جنگ استقلال کشورشان را به رسمیت خواهد شناخت. در جنگ بین آمریکا و اسپانیا مستعمره آمریکا شد و سپس در جنگ جهانی دوم به تصرف ژاپن درآمد و در سال ۱۹۴۶ حکومت جمهوری در این کشور به‌وجود آمد. حضور پرقدرت آمریکا تاثیری عمیق بر جامعه فیلیپین نهاده‌ است به‌طوری که این جامعه هم‌اکنون تلفیقی از فرهنگ آسیایی و کاتولیک اسپانیایی و سرمایه‌داری آمریکایی است.

1353 خورشیدی- «محمد خزائلی» دانش‌مند و محقق نابینای معاصر درگذشت. وی در «کرهرود» در شهر اراک متولد شد و در هجده ماهگی بر اثر ابتلا به بیماری آبله بینایی خود را از دست داد.

در سال ۱۳۲۱ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و ابتدا در دبستان‌های «گلپایگان» و «خمین» و سپس در دبیرستان‌های «اراک» به تدریس پرداخت.

به آموختن ادبیات عرب، فلسفه قدیم، عرفان، فقه و اصول، ملل و نحل، علم کلام و تاریخ اسلام مشغول بود. آن‌گاه به تهران آمد و با وجود مشکلات فراوانی که در سر راهش بود در کنکور دانش‌گاه شرکت کرد و قبول شد و سرانجام در سال ۱۳۲۴ موفق به اخذ درجه لیسانس با رتبه شاگرد اولی از دانش‌کده الهیات پس از آن باز هم در سال ۱۳۲۵ از دانش‌کده حقوق و در سال ۱۳۲۹ از دانش‌کده ادبیات با دریافت لیسانس فارغ‌التحصیل شد. با پشتکار تحصیلات خود را ادامه داد تا این‌که در سال ۱۳۳۲ در رشته ادبیات فارسی و در سال ۱۳۳۶ در رشته قضایی از دانش‌کده حقوق دانش‌گاه تهران درجه دکترا گرفت.

محمد خزائلی در سال ۱۳۱۱ آموزش‌گاه «خزائلی» را در اراک تاسیس کرد و بعدها آموزش‌گاهای متعدد خزائلی را در تهران بنیاد نهاد و تمام آن‌ها را شخصن مدیریت می‌کرد. او بنیان‌گذار اولین مدرسه شبانه در ایران است. هم‌چنین اولین کسی بود که «انجمن هدایت و حمایت نابینایان ایران» و سپس «آموزش‌گاه نابینایان بزرگ‌سال» را تاسیس کرد. وی عضویت «کمیته اجرایی خاورمیانه» در «شورای ملی رفاه نابینایان «اتحادیه بین‌المللی نابینایان» و «کمیته اجرایی کنفرانس بین‌المللی تربیت مبتلایان به نقص بینایی» را برعهده داشت.  لازم به اشاره است که وی کتاب‌هایی را نیز تالیف کرده.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1388 خورشیدی- برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران و انتخاب مجدد «محمود احمدی‌نژاد» که در آن کاندیداهای رقیب و بسیاری از احزاب و گروه‌های سیاسی ایرانی حکومت را به تقلب گسترده متهم کردند.

1991 میلادی- اولین انتخابات آزاد ریاست‌ جمهوری در فدراسیون روسیه برگزار شد و به ‌دلیل اهمیت این انتخابات، این ‌روز به‌عنوان روز ملی «روسیه» نامیده شد. در این انتخابات «بوریس یلتسین» به ‌ریاست‌ جمهوری انتخاب شد.

منبع‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,