Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
به بهانه هفتیمن سال‌روز درگذشت «لوریک میناسیان»

«روزنگاشت/پرده آخر شروعی برای لوریک»

2011 June 12

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌ویکم خرداد برابر با سال‌روز درگذشت «لوریک میناسیان هوسپیان» بازی‌گر تاتر، سینما و تلویزیون است. وی زاده سال 1322 بود و در چنین روزی در سال 1383 درگذشت. میناسیان به‌ترین بازی‌هایش را در نمایشی از «آرتور شنیتسلر» و نمایش «صید لال‌وار» اجرا کرد. وی در تلویزیون نیز در سریال «کارآگاه شمسی و دست‌یارش مادام» ساخته «مرضیه برومند» بازی به یاد ماندنی را از خود ارائه داد.

«لوریک وارطان یوسفیانس» با نام اصلی «لوریک میناسیان هوسپیان» در سال 1322 در تبریز زاده شد. او فرزند «آرمان هوسپیان» بازیگر نام‌دار سینمای پیش از انقلاب بود. لوریک بازیگری را از دوران مدرسه و با گروه تاتر «آرمن» به سرپرستی «شاهین سرکیسیان» بنیان‌گذار تاتر نوین ایران، آغاز کرد و کار خود را با او و «آربی آوانسیان» که کارگردان سینما و تاتر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی بود، ادامه داد.

این گروه نمایشی پرکار، در طول سه سال سیزده نمایش از نمایش‌نامه‌نویسان بزرگ را روی به صحنه بردند و به گفته دوستان لوریک او به‌ترین بازی‌هایش را در نمایشی از «آرتور شنیتسلر» و نمایش «صید لال‌وار» نوشته «واهان میراکیان» ارایه داد.

میناسیان در همان دوران به جز تاتر در برگزاری شب‌های شعر و برنامه‌های ادبی و هنری هم فعالیت می‌کرد و فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۶۹ با فیلم به یاد ماندنی «پرده آخر» ساخته «واروژ کریم‌مسیحی» آغاز و در طول فعالیتش در هیجده فیلم بازی کرد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به: بوی پیراهن یوسف، دختری با کفش‌های کتانی، بودن یا نبودن و بوی کافور عطر یاس که از فیلم‌های مطرح سینمای ایران هستند اشاره کرد.

اوریک میناسیان برای بازی در فیلم بودن و نبودن ساخته «کیانوش عیاری» نامزد دریافت جایزه به‌ترین بازیگر نقش دوم در جشن‌واره فجر شد. او هم‌چنین در تلویزیون نیز در سریال «کارآگاه شمسی و دست‌یارش مادام» ساخته «مرضیه برومند» بازی به یاد ماندنی را ارایه داد.

و اما سرانجام لوریک میناسیان در بیست‌و‌یکم خرداد سال 1383 در اثر بیماری قلبی در بیمارستان دادگستری تهران  و در سن شصت‌یک‌سالگی درگذشت. در روز بیست‌وششم خرداد ماه مراسم مذهبی و تشییع او با حضور جمع کثیری از دوست‌دارانش در کلیسای مریم مقدس تهران انجام شد.

در این مراسم تعدادی از هنرمندان سینما و تلویزیون از جمله «مرضیه برومند»، «پری امیر حمزه»، «سروش صحت» و «بهمن مفید» بازیگر قدیمی سینمای ایران حضور داشتند. «عزت‌اله ضرغامی» رییس صدا و سیما نیز در کلیسا حضور یافت و به بازماندگان لوریک میناسیان تسلیت گفت.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

سوره

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,