Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
پرسه- به بهانه روز جهانی صنایع دستی

«پیوندی ظریف و زیبا»

2011 June 12

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

امروز یک‌شنبه بیست‌و‌دوم خردادماه به بهانه روز جهانی صنایع دستی (10 ژوئن / 20 خرداد ماه) قصد دارم گشتی میان چند تن از هم‌وطنانم بزنم ببینم نظرشان راجع به صنایع دستی و استفاده از آن در این روزگار چیست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

راستی بیست‌و‌دوم خردادتون هم مبارک نباشه! روزی که باعث تداوم فعالیت یک دولت به وجودآورنده کلی شاه‌کار شده! دولتی که مسوولان صنایع دستی‌اش از رشد 25 برابری صادرات صنایع‏دستی ایران در دولت دهم خبر می‌دهند و سهم یک میلیارد دلاری برای فروش فرش و صنایع دستی در نظر گرفته‌اند اما از طرفی با ادغام سازمان متولی صنایع دستی با سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف در واقع شاید به نوعی با از دست‌دادن استقلال آن روندی سردر گم و غیر منسجم را برای آن رقم زده‌اند و با پیروی از سیاست‌های گذشته، انتخاب مدیران و مسوولان غیرمتخصص در این زمینه راه را برای ایجاد نوآوری و تجربه‌های جدید در زمینه تولید صنایع دستی مسدود کرده‌اند.

بگذریم از تولیدات چینی که به لطف عرصه‌ای که برای جولان بازرگانان چینی در کشور فراهم شده کم‌کم جای محصولات وطنی را گرفته‌اند و به زودی بعد از آثار چوبی و حصیری شمال و چاقوی زنجان و فرش‌های «کاشان» چین، باید به زودی شاهد گیوه کرمانشاهی و سفره قلم کار و ظروف مینا کاری و خاتم آن‌هم از نوع چینی باشیم.

برای هم‌وطنان ما صنایع دستی بخشی از فرهنگ یک ملت هست و همه علاقه‌مندند که بتوانند از آن استفاده کنند یا با افتخار از صنایع دستی کشور خود به دیگران هدیه دهند.

به اعتقاد برخی دیگر کاربردی بودن صنایع دستی و دانستن ویژگی‌ها و خواص آن نیز از اهمیت زیادی در گسترش استفاده از آن برخوردار است.

یک فروشنده صنایع دستی معتقد است هم‌چنان پیوند میان صنایع دستی و مردم برقرار است و تقاضا هم‌چنان بازار صنایع دستی را داغ نگاه داشته است.

و این هم کلامی نغز و کوتاه: صنایع دستی باید سه ویژگی داشته باشد: پیام‌رسانی، زیبایی و ظرافت.

با امید پیوندی عمیق‌تر با صنایع دستی

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,