Saturday, 18 July 2015
14 June 2021

«خبرهای دوازدهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 12

به دلیل بیماری و اعتصاب غذا،

«درگذشت هدی صابر روزنامه‌نگار، و فعال ملی-مذهبی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، هدی صابر روزنامه‌نگار، و فعال ملی-مذهبی روز یک‌شنبه به دلیل بیماری و اعتصاب غذا درگذشته است.

به گزارش تحول سبز، وی در پی سکته قلبی که عوارض ناشی از اعتصاب غذا بود صبج امروز درگذشت. هدی صابر از فعالان ملی مذهبی که از مدتی پیش و در پی اعتراض به برخورد نیروهای امنیتی در برگزاری مراسم عزت‌اله سحابی که منجر به جان‌باختن دخترش هاله سحابی شده بود به هم‌راه تنی چند از فعالان ملی‌-مذهبی در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود بامداد امروز و بر اثر سکته قلبی که به گفته پزشکان متخصص ناشی از عوارض اعتصاب غذا بوده است درگذشت.

بر اساس برخی گزارش‌های تایید نشده، پزشکان بیمارستان مدرس علت عدم نجات وی را سهل‌انگاری مقامات زندان در انتقال به موقع به بیمارستان ذکر کرده و عنوان داشته‌اند در صورتی‌که انتقال آقای صابر در اسرع وقت صورت می‌گرفت و وی تحت مراقبت‌های ویژه قرار می‌گرفت نجات او از مرگ حتمی بوده است.

هدی صابر که از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی به علت فعالیت‌های سیاسی خود چندین بار روانه زندان شده بود، پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز به دستور مقامات قضایی بار دیگر بازداشت و روانه زندان شد.

این روزنامه‌نگار زندانی که از دوم مرداد ماه سال گذشته – برای چندمین بار- بازداشت شده، بود چندی پیش و در پی اعتصاب غذای خود طی پیامی به مردم اعلام داشته بود: «ما دو عضو خانواده فکری – سیاسی ملی‌–‌مذهبی در اعتراض به فاجعه روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه ۹۰ و تهاجم منجر به مرگ فرزند اول سحابی بزرگ که مادرصفت و خواهرگونه در خدمت مردمان و آسیب دیدگان وقایع دو سال اخیر میهن بود، از گاه غروب پنج‌شنبه ۱۲ خرداد ماه در بند ۳۵۰ زندان اوین بدون طرح هیچ‌گونه مطالبه و خواسته شخصی، دست به اعتصاب غذای تر می‌زنیم و با آب و چای و قند و نمک، سر می‌کنیم.»

گفتنی است، پس از درگذشت هدی صابر مسوولان قضایی و مامورین وزارت اطلاعات از تحویل پیکر وی خودداری کرده و تا کنون نیز اجازه برنامه‌ریزی به خانواده صابر جهت برگزاری مراسم تشییع و تدفین را نداده‌اند.

……………………………………………………………….

به بهانه برخورد با عاملان کشته‌شدن 120 نظامی سوری،

«حمله نیروهای نظامی سوریه به جسر‌الشغور»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌ها از سوریه، روز یک‌شنبه، نیروهای نظامی دولت سوریه وارد شهر جسر‌الشغور در شمال غربی این کشور شده‌اند. به گفته برخی شاهد عینی صدای تیراندازی از شهر شنیده می‌شود و خانه‌های بسیاری در آتش می‌سوزند.

این عملیات پس از آن آغاز شد که دولت سوریه اعلام کرد ۱۲۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور روز جمعه در این شهر کشته شده‌اند.

بسیاری از مردم این شهر را تخلیه کرده اند و هزاران نفر از مرز سوریه با ترکیه عبور کرده‌اند.

این در حالی است که روز شنبه یکی از فرماندهان سوری که از ارتش کناره‌گیری کرده و به مخالفان مسلح پیوسته است روز گذشته مسوولیت کشتن 120 نظامی سوری را که به گفته فعالان حقوق بشر این کشور به دلیل سرپیچی از فرمان تیراندازی به سوی مخالفان و معترضان حکومت بشار اسد رخ داده، به عهده گرفته است.

……………………………………………………………….

با رای دادگاه انقلاب،

«یک‌سال حبس محکومیت رییس دانا، اقتصاددان»

خبر / رادیو کوچه

فریبرز رییس‌دانا، اقتصاددان و عضو کانون نویسندگان ایران، با صدور حکمی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، این در حالی است که در متن حکم ابلاغی از سوی دادگاه، با استناد به گزارش وزارت اطلاعات، اتهامات وی عضویت در کانون غیر قانونی نویسندگان، تنظیم بیانیه‌های جریان فتنه ۸۸، بیانیه علیه نظام و تبلیغ چهره‌های وابسته به گروهک‌های چپ و مارکسیستی همانند صمد بهرنگی و خسرو گلسرخی، شرکت در مراسم سال‌گرد محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، صدور بیانیه علیه سانسور، مصاحبه با رسانه‌های بی‌بی‌سی و صدای آمریکا، متهم کردن جمهوری اسلامی به آزار و تجاوز و شکنجه زندانیان، فرمایشی قلمداد کردن دادگاه‌های جمهوری اسلامی مطرح شده است.

گفتنی است که این استاد اقتصاد دانش‌گاه تهران از روز شنبه به مدت ۲۰ روز فرصت دارد که خود را به دادگاه معرفی کند و یا اعتراض خود نسبت به حکم را اعلام نماید.

فریبرز رییس‌دانا در اواخر آذر ماه سال گذشته توسط ماموران امنیتی در منزل خود بازداشت شده بود که پس از یک ماه بازداشت، به طور موقت از زندان آزاد شد.

……………………………………………………………….

آستان قدس رضوی:

«نقاشی شاه‌نامه بر روی دیوار منجر به تصرف ملک می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

آستان قدس رضوی در پاسخ به انتقادها از اقدام خود در پاک‌کردن نقاشی دیواری شاه‌نامه در میدان فردوسی مشهد گفت که برای «پیش‌گیری از تعدی و تصرف افراد سودجو و فرصت‌طلب به حریم موقوفات» دست به این اقدام زده است.

این سازمان هم‌چنین دیگر دلیل را جلوگیری از «تغییر کاربری، تقطیع، خرید و فروش و ساخت‌وسازهای غیر مجاز» عنوان کرده‌اند.

مدیرکل روابط عمومی آستان قدس رضوی در جوابیه که به این منظور منتشر کرد هم‌چنین شهرداری مشهد را متهم کرده است که «به هر قیمتی، حتا بدون کسب اذن مالک و صیانت از موقوفات» و «با استفاده از تاریکی شب» به زیباسازی شهر پرداخته است.

به گزارش رادیو فردا، اقدام آستان قدس رضوی در پاک کردن این نقاشی دیواری در حالی است که به گفته محمدصادق جوادی حصار، روزنامه‌نگار در مشهد، در مصاحبه‌ای کشیدن نقش شاه‌نامه، «طی یک توافق بین شهرداری و آستان قدس» انجام گرفته ‌بوده و این کار بدون توافق با آستان قدس «نمی‌توانسته صورت بگیرد».

به گفته این روزنامه‌نگار، آستان قدس رضوی با این گمان که این عکس‌ها و نقش‌ها ممکن است «زمینه‌ساز یک تملک بشود» اقدام به پاک کردن این نقش و «محو صورت مسئله کرده‌ است».

……………………………………………………………….

به دلیل شکایت مجدد داستان،

«محاکمه مجدد نجاتی، فعال کارگری پس از رای به برائت»

خبر / رادیو کوچه

علی نجاتی کارگر اخراجی کارخانه نیشکر هفت تپه و از اعضای هیت مدیره سندیکای کارگران برای چندمین بار برای یک اتهام که پیش‌تر بابت آن محبوس بوده، در روز شنبه ۲۱ خردادماه ۹۰ و در شعبه ۱۳ دادگاه تجدید نظر در شهر اهواز محاکمه شد.

به گزارش وب‌سایت کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، علی نجاتی پس از تحمل دوره شش ماهه زندان، مجدد به اتهام کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری دادگاهی شد که به دلیل تکراری بودن اتهام، دادگاه وی را تبرئه کرد.

این در حالی‌ است که پس از آن با شکایت دادستان به رای برائت برای وی اعتراض شد و در نهایت پرونده برای بررسی به مرکز استان و به دادگاه تجدید نظر ارسال شد. در زمان دادرسی پیشین به دلیل سکته قلبی نجاتی دادگاه به تعویق افتاد و اکنون برای چندمین بار، در حالی وی را محاکمه می‌کنند که او از نظر جسمانی در حالت نامناسبی به سر می‌برد.

……………………………………………………………….

به دستور مسوولان زندان،

«عدم موافقت با مرخصی حسین رونقی پس از عمل جراحی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، مسوولان زندان با مرخصی حسین رونقی ملکی که روز شنبه، بیست و یکم خردادماه برای دومین بار تحت عمل جراحی قرار گرفته است، مخالفت و از خروج وی از زندان ممانعت به عمل می‌آوردند.

به گزارش هرانا، دومین عمل جراحی حسین رونقی ملکی که روز گذشته صورت پذیرفت، موفقیت‌آمیز توصیف شده است.

گفته می‌شود پزشکان و حتا مسوولان بهداری زندان اعلام کردند وی بایستی در منزل و تحت استراحت قرار گیرد اما قاضی پیرعباسی و بازجویان وزارت اطلاعات کماکان مانع از مرخصی وی می‌شوند.

……………………………………………………………….

روز یک‌شنبه رخ داد،

«دست‌کم ۳۴ کشته در دو انفجار در پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، در اثر انفجار دو بمب در شهر پیشاور در شمال غربی پاکستان دست‌کم ۳۴ تن کشته‌ شده‌‌اند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده نیز نود نفر دیگر در این حادثه مجروح شده‌اند که حال ۱۸ نفر از آن‌ها وخیم اعلام شده است.

پلیس در حال تحقیق درباره وقوع این دو انفجار است.

این انفجارها پس از نیمه‌شب و در محلی از پیشاور رخ داد که دفاتر مقام‌های سیاسی و خانه‌های سازمانی نظامیان در آن قرار دارد.

در پی کشته شدن اسامه بن‌لادن، رهبر گروه القاعده به وسیله کماندوهای آمریکایی در پاکستان، تندرویان عملیات خود را در این کشور افزایش داده‌اند.

چهار نفر نیز پنج‌شنبه در انفجار یک بمب در حومه پیشاور کشته شدند. یک کودک و یک زن در میان قربانیان این حادثه دیده می‌شوند.

به گفته دوست محمد، از فرماندهان پلیس پیشاور، حادثه بامداد یک‌شنبه با یک انفجار خفیف شروع شد و زمانی که روزنامه‌نگاران، نیروهای انتظامی و امدادرسان‌ها به محل حادثه رفتند، انفجار قوی‌تری رخ داد.

به گفته او خودروی بمب‌گذاری شده عامل انفجار دوم بود ولی پلیس هنوز در پی عامل انفجار اول است.

اما بعضی از منابع دیگر در پلیس پاکستان احتمال می‌دهند انفجار دوم در اثر حمله یک بمب‌گذار انتحاری رخ داده باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف بمب‌گذاران یک بازارچه بوده اما این حادثه در محلی رخ داد که دفاتر بعضی از احزاب و روزنامه‌ها قرار دارد.

انفجارهای پیشاور در حالی رخ داد که حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان برای دیدار کاری به اسلام‌آباد سفر کرده بود.

……………………………………………………………….

محمد خاتمی:

«مگر می‌شود از حقوق مردم کوتاه آمد»

خبر / رادیو کوچه

سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران در دیدار با جمعی از خانواده‌های کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق در خرمشهر و فعالان سیاسی این شهر گفت: «دعوت به صلح و آشتی به معنی دست برداشتن از خواست‌های ملت و آرمان‌هایی که سعادت ما در گرو آن است نیست.»

سیدمحمد خاتمی روز شنبه و در آستانه سال‌گرد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: «مگر می‌شود از حقوق مردم کوتاه آمد و اگر هم کسی کوتاه بیاید، خود مردم کوتاه نخواهند آمد.»

به گزارش سایت بنیاد باران، آقای خاتمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «دوست‌داران انقلاب و ایران هیچ‌گاه دعوت به خشونت نمی‌کنند، بلکه خواستار وضع امن و آرام هم برای حکومت و هم برای مردمند و این کار در صورتی میسر می‌شود که فشار و تنگناها برای حبس‌ها و حصرها برداشته شود، فضای آزاد سیاسی در پناه قانون به‌وجود آید.»

آقای خاتمی با تاکید بر رفع حصر سران مخالفان دولت گفت: «من هم مثل شما عزیزان معتقدم و امیدوارم که هر چه زودتر شاهد رفع حصر بزرگواران آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی و همسرانشان و نیز آزادی همه زندانیان باشیم که همین امر موجب لطافت فضا خواهد بود و گامی است بلند برای گذر از وضعیت امنیتی به فضای سالم سیاسی که هم نظام و هم حکومت و هم مردم از آن بهره خواهند برد.»

آقای خاتمی هم‌چنین گفت: «شعار مسلمانان در مواجهه با یک‌دیگر سلام است، یعنی نثار صلح و آشتی و درود، نه ستیز و تجاوز و مقابله و بسیار متاسفیم که شاهد نه تنها دروغ و تهمت، بلکه ناسزاگویی در محافل و رسانه‌های رسمی و حتا تریبون‌های مقدس هستیم و البته ادب و انصاف از همه طرف باید باشد.»

لازم به اشاره است آقای خاتمی پیش‌تر عنوان کرده بود: «اگر ظلمی شده است که شده است، همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم. اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم‌پوشی شود، و ملت هم بر ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می‌گذرد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,