Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
بیست و سوم خرداد - سیزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست و سوم خرداد»

2011 June 13

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1359 خورشیدی – روز صدور فرمان آیت‌اله خمینی، برای تشکیل «ستاد انقلاب فرهنگی» است. آیت‌اله خمینی به‌منظور ایجاد تحول در دانش‌گاه‏های ایران طی پیامی، فرمان تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی را صادر کرد. وی در بخشی از پیام خود از اعضای این ستاد خواست تا برای برنامه‏ریزی رشته‏های مختلف و خط مشی آینده دانش‌گاه‏ها، بر اساس فرهنگ و ارزش‏های اسلامی اقدام کنند. هدف اصلی از تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، بازسازی و دگرگون ساختن نظام آموزش عالی کشور بود. اعضای این ستاد به دستور آیت‌اله خمینی، از بین کارشناسان و استادان مسلمان در تخصص‏های مختلف برگزیده شدند. حیطه کار این ستاد که به شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر نام یافته است به‌تدریج گسترش یافت و سامان‌دهی امور فرهنگی جامعه را در زمینه‏های مختلف بر اساس فرهنگ غنی اسلام بر عهده دارد.

1970 میلادی – سال‌روز درگذشت «الکساندر کرنسکی» سیاست‏مدار برجسته روسی است. او پس از پایان تحصیلات دانش‌گاهی، وارد صحنه سیاست شد و در مقام نمایندگی مجلس «دوما» علیه اختناق و بیدادگری «نیکلای دوم»، آخرین تزار روس، زبان به ‌اعتراض گشود. کرنسکی در 27 فوریه 1917 در پشت تریبون مجلس دوما که تزار آن‌را برای فرونشاندن احساسات آزادی‏خواهانه مردم به‌وجود آورده بود، خاندان سلطنتی تزار را مسوول هرج‌و‌مرج و اختناق آن زمان دانست و آشکارا خواستار برکناری تزار، حتا به‌زور شد.

1482 میلادی – قدیمی‌ترین مستعمرات آفریقا‌، به تصرف پرتغال درآمد و این مستعمره که هنوز نیز تحت سلطه پرتغالی‌ها اداره می‌شود «آنگولا» نام دارد‌. پرتغالی‌ها این سرزمین را که در ضمن وسیع‌ترین مستعمرات امروزی اروپاییان در آفریقاست‌، ده سال زودتر از کشف آمریکا تصرف کردند‌. آنگولا در مغرب آفریقا در ساحل اقیانوس اطلس قرار دارد.

1906 میلادی – روز تاسیس سازمان «شین فین» به‌عنوان شاخه سیاسی ارتش جمهوری‌خواه «ایرلند» است. ایرلند از اواخر قرن پانزدهم مستعمره انگلیس بود و سازمان شین فین با هدف استقلال ایرلند توسط یک روزنامه‌نگار برجسته ایرلندی در 13 ژوئن تاسیس شد. روش شین فین در ابتدا، مقاومت منفی در برابر انگلیسی‏ها و عمال دولتی آن‏ها بود ولی پس از چندی به مبارزه مسلحانه علیه دولت انگلستان تبدیل شد. در نهایت به‌دنبال شورش مسلحانه و جنگ‏های چریکی که در سال 1920 آغاز شد، در سال 1921، استقلال ایرلند جنوبی به دست آمد. اما شین فین به‌عنوان شاخه سیاسی ارتش جمهوری خواه ایرلند، بعد از استقلال ایرلند جنوبی، در کنار مبارزات مسلحانه ارتش جمهوری‌خواه ایرلند شمالی (ایرا)، برای وحدت دو بخش شمالی و جنوبی ایرلند، به مبارزات سیاسی خود ادامه داد تا این که پس از دو سال مذاکرات فشرده با دولت انگلیس و احزاب پروتستان طرف‌دار انگلیس در ایرلند شمالی، در دهم آوریل 1998، رهبران شین فین موافقت‌نامه صلحی با انگلیس امضا کردند. بر اساس این موافقت‌نامه، ایرلند شمالی به یک منطقه خودمختار تحت‌الحمایه انگلیس تبدیل ‏شد.

1325 خورشیدی – زادروز «بابک بیات» آهنگ‌ساز موسیقی فیلم و ترانه‌های ایرانی است. او از سن ۱۹ سالگی در «اپرای تهران» با موسیقی کلاسیک و جهانی آشنا شد و در حدود پنج‌سال هم‌کاری خود را با این اپرا ادامه داد. بعد از آن با «محمد اوشال» آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر جاز فولکوریک دوستی عمیقی پیدا کرد که این دوستی به ادامه هارمونی و آکومپانی مان و فراگیری دیگر اشتیاقات موسیقایی بیات منجر شد. وی موسیقی فیلم را با فیلم «غریبه» که با هم‌راهی «واروژان» ساخته شد، شروع کرد. بعد از فیلم غریبه، بیات موسیقی فیلم‌های‌: «خوشید در مرداب»، «برهنه تا ظهر با سرعت»، «فریاد زیر آب» و بسیاری موسیقی فیلم‌های دیگر را ساخت.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1928 میلادی – زادروز «جان نش» ریاضی‌دان آمریکایی است. جان در تکامل نظریه‌ «بازی‌ها» نقش بسیار موثری داشت و به‌خاطر تلاش‌هایش در این زمینه، در سال 1994 میلادی برنده جایزه نوبل اقتصاد شد.

1940 میلادی – «پاریس» پایتخت فرانسه در جریان جنگ‌های جهانی دوم به‌تصرف نیروهای آلمان  درآمد. حمله آلمان نازی به «فرانسه» به‌دنبال حمله به «هلند» و «نروژ» و «بلژیک» در ماه می سال 1940 میلادی شروع شد و پس از انحلال ارتش فرانسه در این‌روز، پاریس تسخیر شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,