Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
در شهر گوتنبرگ سوئد صورت گرفت:

«گالری/تابوت انتخابات ۸۸ بر شانه‌های دانش‌جویان»

2011 June 13

گروهی از دانش‌جویان ایرانی مقیم شهر گوتنبرگ سوئد، همگام با سایر هم‌وطنان خود در ایران و سراسر جهان، در سال‌روز انتخابات 22 خرداد 88، ضمن برگزاری راه‌پیمایی سکوت، دست به حرکتی نمادین زدند.

شرکت‌کنندگان در این مراسم که به همت تشکل راه سبز امید گوتنبرگ (رساگ) برگزار شده بود، با حمل تابوت نمادین انتخابات 88 و در دست داشتن نمادهای سبز، در مناطق پرتردد شهر به راه‌پیمایی پرداخته و بار دیگر وقایع خونین پس از این انتخابات را محکوم کردند.

هم‌چنین به منظور اطلاع‌رسانی و روشن کردن افکار عمومی شهر گوتنبرگ نسبت به جنبش سبز و آن‌چه در ایران می‌گذرد، تشکل رساگ صدها برگ بروشور به سه زبان فارسی، سوئدی و انگلیسی در مورد پیدایش جنبش سبز و روی‌دادهای دو ساله گذشته تهیه کرده و در هنگام برگزاری راه‌پیمایی در میان شهروندان سوئدی پخش نمود.

بخش فارسی بروشورهای پخش شده در میان مردم از این قرار بود که: «ما گروهی از جوانان سبز ایرانیم. امروز در خیابان‌های سوئد قدم می‌زنیم تا صحبت کنیم. امروز ۱۲ ژوئن است، در ایران روز مهمی‌ است. ۲ سال پیش در چنین روزی یک انتخابات بود، مثل همین انتخابات‌هایی که‌ شما هم این‌جا دارید، قرار بود ما یک ربیس جمهوری انتخاب کنیم. از آن موقع به جرم انتخابمان ما را زده‌اند، دستگیر کرده‌اند، شکنجه داده‌اند، کشته‌اند. صد‌ها نفر را در خیابان‌ها به خاک و خون کشیده‌اند و هزاران شهروند عادی را برای سال‌ها به زندان محکوم کرده‌اند. صدها خبرنگار را به جرم انتقاد راهی‌ زندان‌ها کرده‌اند و تحت شکنجه قرار داده‌اند. ولی‌ ما هنوز هستیم، بر همان میثاق‌های سابق: ما اکثریت مردم ایرانیم، صلح طلبیم، خواهان انتقام و کشتن کسی‌ نیستیم، ما تغییر می‌خواهیم، ما دموکراسی می‌خواهیم، ما می‌خواهیم رهبران مان، میرحسین موسوی و شیخ مهدی کروبی آزاد شوند، ما می‌خواهیم همه زندانیان سیاسی آزاد شوند، ما این‌ها را نه با جنگ و خون‌ریزی که با طی‌ کردن یک مسیر مسالمت‌آمیز می‌خواهیم.»

از نکات قابل توجه این مراسم توجه ویژه‌ی شهروندان سوئدی نسبت به این حرکت نمادین بود، به طوری‌که به دقت به تماشای این مراسم ایستاده و ضمن گرفتن فیلم و عکس از این حرکت نمادین، در صحبت با شرکت‌کنندگان، با جنبش سبز و تلاش های آزادی‌خواهانه ی ملت ایران ابراز هم‌بستگی کردند.

راه‌پیمایان در آخر مراسم، با تجمع در منطقه‌ی مرکزی شهر و روشن کردن شمع، به طور نمادین تضییع حق انتخابات آزاد در ایران را به سوگ نشستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , ,