Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
پس‌نشینی‌تند

«تابستانمان خراب می‌شود الکی الکی»

2011 June 13

اکبر ترشیزاد / رادیو کوچه

چقدر همه چیز خوب است. چقدر اوضاع روبه‌راه است. دریاچه‌ی «هامون» خشک شده است و کامیون‌های قاچاق‌چیان موادمخدر به راحتی از میان آن‌ها عبور می‌کنند و جوان‌های بلوچ دسته‌دسته کوچ می‌کنند تهران و برایمان توی اتوبوس‌ها ترانه‌ی «یامولا دلم تنگ اومده» را می‌خوانند و ما به صدای زیر و خش‌دار و لهجه‌ی غریب آنها می‌خندیم. خوبیم خوش می‌گذرد، تفریح می‌کنیم، می‌گردیم، «هاله» را کشتند که کشتند ما را سننه، تاوان لچک‌سرش را پس می‌دهد. دریاچه‌ی ارومیه دارد از بین می‌رود؟ بگذار برود، شمال را عشق است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

می‌گویند سهم‌مان از دریای‌خزر کم شده، عجب! خبر نداشتم. راستی گفتی دریای‌خزر، اگر دختر و پسرها را هم آزاد می‌گذاشتند با هم شنا کنند، دیگر هیج چیز از دوبی کم نداشت، جت‌اسکی، اسکی روی‌آب و کایت‌اسکی، همه‌چیز هست. شنیده‌ام مجسمه‌ی «آرش» را در میدان ساری کنده‌اند این بسیجی‌ها، خدا کند سراغ ویلاهای خصوصی مردم نیایند حداقل، تابستانمان خراب می‌شود الکی الکی.

می‌گوید راه‌پیمایی سکوت، می‌گویم آشش را من نخورده‌ام که دهن سوخته‌اش بشوم. سرود ای ایران را گوش می‌کنم قشنگ است، وقتی که با یک آهنگ «جاستین‌تیمبرلیک» میکس‌اش می‌کنم محشرتر هم می‌شود. اخبار می‌گفت سرطان در تهران زیاد شده است، یادم باشد بیشتر بروم ویلای‌مان دماوند. دیشب توی «فیس‌بوک» دیدم نوشته بودند فلانی اعتصاب غذا کرده مرده، پیشنهاد داده بودند اسم خیابان «بابی‌ساندز» را عوض کنیم بکنیم «هدی‌صابر»، شراره گفت باید همبری «بابی‌ساندز» را هم بکنند همبری «صابر» و کلی با هم خندیدیم.

گشت‌های ارشاد زیاد شده، دیگر توی خیابان‌های شلوغ قرار نمی‌گذاریم. چیزی که در تهران فراوان است  «کافی‌شاپ»های دنج. نمی‌دانم کدام توله‌سگ بی‌فرهنگی روی ماشینم را خط انداخته بود، بعد می‌گویند چرا فرانسه پیش‌رفته است ما نیستیم؟ بی‌فرهنگیم همگی بی‌فرهنگ. راستی دیشب این «عادل» عجب حرف‌های تندی زد توی «90» دمش گرم، کلن خوشم می‌آید از آدم‌های جگردار. چقدر دلار گران‌ شده است، خدا را صدهزار مرتبه شکر که جنس‌های مغازه را دو ماه پیش و با دلار ارزان از چین خریدیم، خیالمان راحت شد.

پای تلویزیون که می‌نشینم قیافه‌ی این «احمدی‌نژاد» و «خامنه‌ای» را که می‌بینم از خنده روده‌بر می‌شوم. کشورهای دیگر هم شاه و رییس‌جمهوری دارند ما هم داریم. آدم آن‌ها را نگاه می‌کند کیف می‌کند به خدا. راستی شنیده‌ام که پرده‌ی‌بکارت موقت چینی هم وارد بازار شده. باید خیلی مراقب باشم که بعد از این همه دختربازی و همه جور تجربیات ریز و درشت کلاه سرم نرود. بگذریم، نمی‌دانم چرا امروز این‌قدر خیابان ولی‌عصر ترافیکش سنگین است، چرا این پیاده‌روها شلوغ است. چندم است امروز؟ 22 خرداد، نه تعطیلی هم نیست. چه شده است این ملت را، آقا بوق نزن سرمان رفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,