Saturday, 18 July 2015
22 June 2021

«خبرهای سیزدهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 13

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت فرید صلواتی فعال سیاسی- اجتماعی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

فرید صلواتی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی- اجتماعی بعدازظهر یک‌شنبه، با ورود نیروهای امنیتی به منزلش در اصفهان بازداشت شده است.

به گزارش هرانا، نیروهای امنیتی روز گذشته ضمن بازرسی منزل این فعال سیاسی- اجتماعی وی را بازداشت کردند.

گفتنی است، وی نواده علامه جعفری و فرزند فضل‌اله صلواتی از نیروهای فعال در سال‌های اولیه‌ی انقلاب اسلامی در اصفهان است.

……………………………………………………

پس از شمارش آرا،

«پیروزی حزب اردوغان در انتخابات ترکیه»

خبر / رادیو کوچه

پس از شمارش آرا‌ی انتخابات ترکیه، روز دوشنبه رجب طیب اردوغان نخست وزیر کنونی برای سومین دوره زمام امور را در این کشور به عهده می‌گیرد.

بر اساس گزارش‌ها از ترکیه و پس از شمارش آرا، حزب عدالت و توسعه آقای اردوغان حدود ۵۰ درصد آرا را به خود اختصاص داده است و حزب سکولار جمهوری خلق در این انتخابات توانسته حدود ۲۶ درصد آرا را کسب کند.

حزب راست افراطی جنبش ناسیونالیستی نیز ۱۳ درصد رای داشته است.

انتظار می‌رفت که حزب آقای اردوغان در این انتخابات پیروز شود اما نتایج آرا نشان می‌دهد که کرسی‌های پارلمانی این حزب از تعداد قبلی آن کم‌تر است و این حزب به تنهایی نمی‌تواند تغییراتی را که خواهان آن است، در قانون اساسی این کشور اعمال کند.

به این ترتیب حزب عدالت و توسعه ۳۲۶ کرسی در پارلمان خواهد داشت که ۴۱ کرسی کم‌تر از حد نصاب لازم برای تغییر قانون اساسی است.

آقای اردوغان در سخن‌رانی اعلام پیروزی خود گفت که حزب او «با احزاب مخالف درباره قانون اساسی گفت‌وگو می‌کند.»

قانون اساسی فعلی ترکیه به دنبال کودتای نظامیان در سال ۱۹۸۲ وضع شد و دولت رجب طیب اردوغان، از مدت‌ها پیش خواهان اصلاح آن بود.

……………………………………………………

پس از ایجاد درگیری‌ها با مخالفان،

«کنترل کامل شهر جسر الشغور توسط ارتش سوریه»

خبر / رادیو کوچه

نیروهای ارتش سوریه برای سرکوب ناآرامی‌ها، وارد شهر جسر‌الشغور در شمال غربی این کشور شده بودند.

به گزارش الجزیره، درگیری‌های شدید در این شهر روی داده است. این درگیری‌ها باعث شده تا تعداد بیش‌تری از ساکنان منطقه به سوی مرز با ترکیه فرار کنند.

طی روزهای اخیر هزاران شهروند سوری برای حفظ جان خود، از مرز رد شده و وارد خاک ترکیه شده‌اند.

فعالان سوری می‌گویند تانک‌ها، سلاح‌های سنگین و هلیکوپترهای تهاجمی در عملیات ارتش سوریه در این شهر به کار گرفته شده‌اند.

این عملیات از اولین ساعات بامداد امروز یک‌شنبه، ۱۲ ژوئن آغاز شد. این در حالی است که دولت سوریه اظهار داشته که برای برقراری نظم و ثبات این عملیات را انجام داده است.

تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید درگیری‌هایی میان نیروهای دولتی و افراد مسلحی که در گوشه و کنار شهر مستقر شده‌اند، روی داده است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها دو فرد مسلح کشته شده و چندین نفر هم بازداشت شده‌اند. مقادیری سلاح و مهمات نیز توقیف شده است.

……………………………………………………

معاون رییس جمهوری اسلامی:

«تاخیر در ادغام وزارت‌خانه‌ها آفت است»

خبر / رادیو کوچه

معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی ضمن اعلام ارسال معرفی وزیر ورزش و جوانان به مجلس در آینده نزدیک، پیشنهاد تاخیر در اجرای تصمیم دولت در ادغام وزارت‌خانه‌ها را نادرست دانسته است.

به گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی، محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی رئیس جمهوری اسلامی، گفته است که نامه معرفی وزیر ورزش و جوانان روز سه‌شنبه این هفته، ۲۴ اردی‌بهشت، به مجلس ارسال می‌شود و افزوده است که «رییس جمهوری در آن نامه، اشکالاتی را که دارد مطرح می‌کند.»

وی در مورد این‌که اشکالات رییس جمهوری اسلامی در چه زمینه‌هایی است و وی خواستار چه نوع اقداماتی از سوی مجلس است توضیح بیش‌تری نداده است.

پیشتر، گزارش شده بود که محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری، حمید سجادی، معاون سازمان تربیت بدنی را برای تصدی وزارت ورزش و جوانان تعیین کرده است.

معرفی وزیر ورزش و جوانان در پی تصویب طرح نمایندگان برای ایجاد این وزارت‌خانه از طریق ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان صورت می‌گیرد که رییسان آن‌ها به عنوان نهادهای وابسته به ریاست جمهوری، در حیطه نظارت مستقیم مجلس قرار نداشته‌اند.

روز یکشنبه، مجلس به یک فوریت طرح ادغام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رای داد و به این ترتیب، زمینه تصویب احتمالی این طرح و انحلال یکی دیگر از نهادهای وابسته به ریاست جمهوری را فراهم آورد.

آقای میرتاج الدینی گفته است که سازمان میراث فرهنگی از زمان جدا شدن از وزارت ارشاد و فعالیت به عنوان یکی از معاونت‌های رییس جمهوری «خیلی رشد کرد و کارهای زیادی را انجام داده است.»

معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی از پیشنهاد تاخیر در اجرای طرح ادغام وزارت‌خانه‌ها هم انتقاد کرده است.

تنش مجلس و دولت بر سر ادغام وزارت‌خانه‌ها به بخشی از اختلافات رهبر و رییس جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

……………………………………………………

احتمال تعطیلی وجود دارد،

«هوای تهران در شرایط بسیار ناسالم»

خبر / رادیو کوچه

حضور ذرات گرد و غبار در هوای تهران سبب شده است که کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران روز دوشنبه تشکیل می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا محمودی معاون عمرانی استان‌داری درباره این موضوع می‌گوید که در جلسه‌ای که ساعت 6 امروز برگزار می‌شود با حضور کارشناسان تاثیر گردوغبار بر سلامت شهروندان بررسی می‌شود و اگر به نتیجه برسیم که این تاثیر خطرناک است امکان تعطیلی فردا وجود دارد.

وی ادامه می‌دهد: «اما اگر در حد توصیه باشد و سلامت شهروندان در خطر نباشد برای عدم حضور سال‌مندان و بیماران قلبی هشدار می‌دهیم.»

محمودی با بیان این‌که ذرات معلق میزان آلاینده‌های اندازه‌گیری شده در  شهر تهران کم‌تر از 2.5 میکرون  است می‌افزاید: «هوای تهران‌ در شرایط بسیار ناسالم قرار دارد و در کمیته امروز تصمیم‌هایی برای مقابله با این ریزگردها گرفته خواهد شد.»

این در حالی است که سال گذشته نیز این مشکل در تهران و هم برخی شهرستان‌های ایران به خصوص در غرب و جنوب غرب نیز مشاهده شده بود.

……………………………………………………

به گزارش رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان،

«تشییع و تدفین پیکر هدی صابر تحت تدابیر امنیتی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، روز دوشنبه، ۲۳ خرداد، مراسم تشییع و تدفین پیکر هدی صابر، روزنامه‌نگار زندانی که روز شنبه در پی اعتصاب غذا در گذشته بود، در میان تدابیر امنیتی در تهران برگزار شد.

به گزارش کلمه، به گفته شاهدان عینی، «نماز میت شهید هدی صابر پشت غسالخانه بهشت زهرای تهران، تحت محاصره کامل نیروهای امنیتی و هم‌راه با حجم انبوه دوربین‌های آنان خوانده و هدی صابر به خاک سپرده شد.»

بر اساس گزارش‌ها قرار بود مراسم تدفین در ساعت هفت و نیم صبح برگزار شود اما ماموران امنیتی با محاصره کامل خانواده و تشییع‌کنندگان، باعث شدند تا مراسم حدود ساعت ۱۲ نی‌مروز به تاخیر افتد.

هدی صابر روز جمعه به دلیل عوارض ناشی از اعتصاب غذا از زندان اوین به بیمارستان مدرس انتقال یافت اما این روزنامه نگار زندانی در بیمارستان درگذشت.

……………………………………………………

در دومین سال‌روز انتخابات ریاست جمهوری 88 در ایران،

«حضور پرشمار نیروهای امنیتی در تهران»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش شاهدان عینی در تهران، روز یک‌شنبه در دومین سال‌روز انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، نیروهای امنیتی و گارد ضد‌شورش پلیس در خیابان‌های این شهر حضور چشم‌گیری داشتند، این در حالی است که در برخی شهر‌های بزرگ ایران نیز گزارش‌های مشابهی ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از شاهدان عینی، هم‌چنین تعداد نیروهای موسوم به لباس شخصی و بسیج حاضر در خیابان‌های پایتخت ایران را پرشمار توصیف کرده است.

لازم به اشاره است احزاب و تشکل‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی از جمله شورای هماهنگی راه سبز امید خواستار برگزاری راه‌پیمایی سکوت در پیاده‌روهای خیابان ولی‌عصر، حد فاصل میدان ولی‌عصر تا میدان ونک، در روز یک‌شنبه، ۲۲ خرداد،‌ شده بودند.

بر اساس گزارش‌های تایید نشده تعدادی از شهروندان در مقابل پارک ساعی و خیابان ولیعصر بازداشت شده‌اند.

……………………………………………………

در ادامه بازداشت عوامل دانش‌گاه علمی آزاد بهاییان،

«بازداشت طناز اکبری، شهروند بهایی»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، بیست و یکم خرداد ماه، طناز اکبری شهروند بهایی، در ادامه بازداشت عوامل مربوط به دانش‌گاه علمی آزاد بهاییان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و در دومین سال‌گرد انتخابات ریاست جمهوری 88 بازداشت شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، طناز اکبری پس از احضار به شعبه ۵ دادسرای زندان اوین بازداشت شده و در تاریخ ۱ خرداد ماه منزل شخصی این شهروند بهایی توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفته و وسایل شخصی هم‌چون کامپیو‌تر و نوشته‌های شخصی وی ضبط شده است.

لازم به ذکر است حکم بازداشت طناز اکبری در تاریخ ۱ خرداد ماه در زمان مراجعه مامورین امنیتی به منزل وی صادر شده بوده است، ولی به علت عدم حضور در منزل موفق به بازداشت وی نشده‌اند.

گفتنی است، روز ۱ خرداد ۹۰ نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات با ورود به منازل عده‌ای از مسوولان علمی دانش‌گاه علمی آزاد (BIHE) بهاییان و ضبط کتب، رایانه‌ها و سایر وسایل شخصی، آن‌ها را دستگیر و روانه بازداشت‌گاه کرده‌اند.

……………………………………………………

محمد خاتمی:

«مرگ هدی صابر تلخ و سنگین بود»

خبر / رادیو کوچه

در نخستین واکنش‌ها به درگذشت هدی صابر، فعال سیاسی، سید‌محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران در پیام تسلیتی به فیروزه صابر خواهر هدی صابر درگذشت آقای صابر را تسلیت گفت و از آن به عنوان روی‌دادی «تلخ و سنگین» یاد کرده است.

در ابتدای پیام رییس جمهوری پیشین ایران خطاب به خانواده هدی صابر آمده است: «خبر تلخ و سنگین بود. هدی صابر به دیدار معشوق و معبود خود شتافت. انسانی که با ایمان زندگی کرد و بندگی خدا را با دل‌سوزی نسبت به همه بندگان خدا و خدمت به آنان و نگاه‌داشت حق و حرمتشان پاس می‌داشت و از تحمل رنج و محرومیت در جهت باورهای خود ابا نداشت.»

آقای خاتمی با انتشار این پیام با خانواده آقای صابر، فریده جمشیدی همسر او و هم‌چنین فرزندانش ابراز هم‌دردی کرد. هدی صابر روز یک‌شنبه و پس از ده روز اعتصاب غذا در زندان در اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی، درگذشت.

هدی صابر روزنامه‌نگار و فعال ملی – مذهبی در بند ۳۵۰ زندان اوین بر اثر اعتصاب غذا دچار عارضه قلبی شد و در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

مراسم خاک‌سپاری هدی صابر روز دوشنبه از ساعت 7:30 دقیقه صبح در بهشت زهرا برگزار خواهد شد.

……………………………………………………

با رای دادگاه تجدیدنظر،

«تایید یک سال حبس برای امر‌آبادی، روزنامه‌نگار»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، دادگاه تجدید‌نظر حکم یک سال زندان برای مهسا امر‌آبادی، روزنامه‌نگار و همسر مسعود باستانی را به اتهام تبلیغ علیه امنیت ملی تایید کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، مهسا امرآبادی ضمن تایید این خبر اظهار داشت که صبح امروز از طریق وکیلش محمود علیزاده طباطبایی مطلع شده که حکم دادگاه بدوی در دادگاه تجدید نظر هم تایید شده است.

خانم امرآبادی یک روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب است که در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات خرداد ۸۸ دو‌بار بازداشت شده بود.

مهسا امرآبادی، همسر مسعود باستانی روزنامه‌نگار زندانی است که در حال حاضر در زندان رجایی‌شهر کرج به سر می‌برد. چندی پیش در پایان ملاقات هفتگی، یکی از زندانبانان با وارد کردن ضربه به سر و بدن آقای باستانی او را در برابر چشمان دیگر زندانیان و ملاقات‌کنندگان مورد ضرب و شتم قرار داد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,