Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
همسر هدی صابر:

«آدم ورزش‌کار با اعتصاب غذای تر ده روزه نمی‌میرد»

2011 June 14

خبر / رادیو کوچه

فریده جمشیدی همسر هدی صابر، روزنامه‌نگار زندانی و فعال ملی-مذهبی که به‌دنبال اعتصاب غذا درگذشت، روز دوشنبه، اعلام کرد به قوه قضاییه شکایت می‌کند و خواستار معرفی عاملان آن‌چه وی «شهادت» شوهرش خوانده و کمک نهادهای بین‌المللی شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، خانم جمشیدی اظهار داشت که از قوه قضاییه می‌پرسد چرا به او و فرزندانش اجازه داده نشد که در آخرین لحظات زندگی آقای صابر با او ملاقات کنند، چرا از شوهرش مراقبت‌های پزشکی نشد و چرا بر اساس شهادت زندانیان وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

وی با اشاره به نامه ۶۴ نفر از زندانیان سیاسی اوین گفت که آقای صابر به‌دلیل اختلال در سیستم گوارشی به بهداری اوین برده شد، اما در آن‌جا مورد ضرب و شتم «فردی که ظاهرن پزشک اما در واقع از نیروهای امنیتی بوده است» قرار می‌گیرد.

این زندانیان بند ۳۵۰ اوین با ارسال نامه‌ای شهادت دادند که «هدی صابر در هشتمین روز اعتصاب غذای خود در بهداری از سوی مامورانی که حدس می‌زنند ماموران امنیتی و اطلاعاتی بوده‌اند به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.»

خانم جمشیدی گفت که کالبد شکافی انجام شده است، اما مقام‌های مسوول گفته‌اند که نتیجه را «چند هفته دیگر» اعلام می‌کنند.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، رییس بهداری بازداشت‌گاه اوین گفته است که آقای صابر اعتصاب غذا نداشت و علت مرگ وی «سکته قلبی وسیع» بوده است.

اما همسر او می‌گوید: «بر فرض هم که او سکته کرده، آیا شخصی که دو بار سکته کرده و در اعتصاب غذا بوده است را باید ببرند و کتک بزنند؟»

خانم جمشیدی گفت که در آخرین ملاقاتی که روز دوشنبه قبل با او داشته حال او «خوب» بوده و چون اعتصاب غذای تر کرده بوده و ورزش‌کار بوده، دلیلی نداشته که بعد از ده روز اعتصاب غذا فوت کند.

وی گفت زندانیان سیاسی دیگری بوده‌اند که دو تا سه ماه اعتصاب غذای تر کرده، اما زنده مانده‌اند.

در همین حال براساس گزارش‌های رسیده از تهران، مراسم یادبود هدی صابر روز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد ماه در مسجد قلهک در خیابان دولت برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

«جمهوری اسلامی مسوول جان‌باختن هدی صابر است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,