Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
بیست‌و‌‌چهارم خرداد- چهاردهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌‌چهارم خرداد»

2011 June 14

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1811 میلادی- «هریت بیچر استو» (Harriet Beecher Stowe) از نامی‌ترین نویسندگان ادب پایداری سیاهان در ایالات متحده‌ی آمریکا، زاده شد.

وی بر ضد بردگی داستان نوشت. معروف‌ترین داستان او که یک شاه‌کار ادبی است «کلبه عمو تام» عنوان دارد. از وی که نخست یک آموزگار بود، ده داستان باقی مانده است. هاریت که 85 سال عمر کرد از مردم شمال‌شرق ایالات متحده (نیو اینگلند) بود. وی مخصوصن صحنه دل‌خراش جدا کردن کودکان بردگان سیاه‌پوست را از مادران‌شان برای فروش در شهری دور‌دست و نامعلوم که برای همیشه امکان دیدن یک‌دیگر را نداشتند چنان منعکس کرده است که با خواندن آن، ایالات شمال‌شرقی و شمالی آمریکا از برده‌داری متنفر شدند.

1830 میلادی- بهانه ظاهری فرانسویان برای مداخله رسمی در الجزایر، اهانت یکی از مقامات عثمانی به کنسول فرانسه بود. از این رو، نیروهای فرانسوی در چنین روزی در سواحل الجزایر پیاده شدند. هرچند ورود نیروهای فرانسوی با مقاومت اولیه مدافعان الجزایری مواجه شد، اما سرانجام در 5 ژوئیه همان سال، الجزیره به تصرف ارتش فرانسه درآمد. در سال 1834دولت فرانسه، الجزایر را به صورت رسمی در اختیار گرفت.

تسلط استعمارگرانه فرانسه بر الجزایر بیش از یک‏صد و سی سال به طول انجامید و در طی این مدت مقاومت‏های مردمی و قیام‏های پراکنده هم‌چنان ادامه داشت. کشور الجزایر سرانجام در ژوئیه 1962 به استقلال دست یافت.

1940 میلادی- واحدهای ارتش آلمان ناسیونال سوسیالیست وارد پاریس شدند. هیتلر قبلن اعلام کرده بود که اگر پاریس مقاومت نکند به آن آسیب وارد نخواهد کرد و بنابراین پاریس در جنگ جهانی دوم آسیب چندان ندید. هیتلر پس از این‌که انگلستان و فرانسه بر سر لهستان به او اعلان جنگ دادند از دهم ماه می 1340 و پس از تصرف بلژیک و هلند نیروهای مشترک انگلستان و فرانسه را درهم کوبید. پس از پیروزی در دونکرک، واحدهای آلمان که قبلن خط دفاعی ماژینو را شکسته بودند به سوی پاریس به حرکت درآمدند تا این شهر و ورسای را بگیرند.

سه روز پس از سقوط پاریس، نخست وزیر وقت فرانسه جای خود را به «مارشال پتن» (Marshal Pétain) قهرمان فرانسه در جنگ جهانی اول داد و پتن با آلمان وارد مذاکره شد. مذاکرات 22 ژوئن خاتمه یافت و سه روز بعد دو دولت ترک مخاصمه اعلام کردند. در پی سقوط پاریس و فرار باقیمانده نظامیان فرانسه به انگلستان، ریمون به چنگ هیتلر افتاد و تا پایان جنگ زندانی بود.

1982 میلادی- جنگ «فالکلند»  (Falklands)  پایان یافت. جنگی بود که بین بریتانیا و آرژانتین برسر مالکیت جزایر فالکلند و جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی در سال ۱۹۸۲ صورت گرفت که مدت ۷۴ روز ادامه داشت و به مرگ ۲۵۵ بریتانیایی و ۶۴۹ آرژانتینی انجامید. جنگ با حمله و اشغال جزایر فالکلند توسط آرژانتین آغاز و با تسلیم آرژانتین خاتمه یافت. این جزایر هم‌چنان متعلق به بریتانیا است.

1986 میلادی- «خورخه لوییس بورخس» (Jorge Luis Borges) ‏نویسنده، شاعر و ادیب معاصر آرژانتینی، درگذشت. وی از برجسته‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین است. شهرت وی بیش‌تر به خاطر نوشتن داستان کوتاه است.

از کودکی تحت پرورش محیط خانه از علاقه‌مندان جدی ادبیات شد. سال‌ها بعد به عنوان استاد ادبیات انگلیسی دانش‌گاه «بوئنوس آیرس» منصوب شد. قبل از آن رییس کتاب‌خانه ملی آرژانتین هم بود.

وی هیچ‌گاه به گونه ادبی رمان علاقه‌ای نداشت. داستان کوتاه‌های وی انقلابی در فرم داستان کوتاه کلاسیک ایجاد کرد. بعدها منتقدین از وی به عنوان نویسنده پست مدرن نام بردند.

با این‌که بارها نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شد هیچ‌گاه برنده آن نشد. برخی از آثار او به فارسی نیز ترجمه شده است. «هزارتوها»، «سرخ و آبی» و «مرگ و پرگار» جزو آثار او هستند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1928 میلادی- زادروز دکتر «ارنستو چه‌گوارا» پزشک آرژانتینی و از انقلاب‌گران بزرگ قرن 20 است که یک سوسیالیست و در جریان انقلاب ‌کوبا دست‌یار «فیدل کاسترو» بود.

1288 خورشیدی- با ورود مجاهدان گیلان از قزوین و مجاهدان بختیاری از راه اصفهان و فتح شهر تهران در این‌روز، «محمدعلی شاه» قاجار پس از یک دوره سلطنت کوتاه، ولی بسیار پرکشمکش، از اریکه قدرت سقوط کرد و دوران استبداد صغیر پایان یافت.

منبع‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,