Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
بر روی شبکه اجتماعی یوتیوب،

«ویدیوی اعتراف دو ایرانی به شرکت در سرکوب معترضان سوری»

2011 June 14

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

منبع: العربیه

فعالان سوری بر روی شبکه «یوتیوب» فیلمی ویدیویی منتشر کردند که دو ایرانی را نشان می‌دهد در حالی که به زبان عربی سخن می‌گویند اعتراف می‌کنند از سوی نیروهای امنیتی ایران برای شرکت در سرکوب معترضان به سوریه اعزام شده‌اند‌.

تاریخ انتشار این ویدیو یک‌شنبه 12 ژوئن را نشان می‌دهد که «بازداشت دو نیروی امنیتی ایرانی» عنوان گرفته. بنا بر این ویدیو، این دو شخص پیش‌تر در شهر حما که تظاهرات ضد دولتی در آن هم‌چنان ادامه دارد دستگیر شده‌اند. آن‌ها که به نظر می‌رسد در دست معترضان سوری هستند تاکید می‌کنند که دست‌گاه امنیتی ایران آن‌ها را فرستاده است.

این اولین بار نیست که محافل معترضان سوریه از کمک دولت ایران و حزب‌اله لبنان به دولت سوریه در سرکوب معترضان سخن می‌گویند. پیش‌تر روزنامه «دیلی تلگراف» در شماره 6 ژوئن خود از گزارش‌های اطلاعاتی بریتانیا درباره کمک گرفتن نیروهای امنیتی سوریه از نیروهای حزب‌اله لبنان و دریافت مشورت‌های و ابزارهای سرکوب از تهران خبر داده بود. وزارت امور خارجه بریتانا نیز اعلام کرده اطلاعات موثقی در دست دارد مبنی بر این که تهران به نیروهای امنیتی سوریه ابزارهای لازم برای مقابله با شورش و تمرین‌های شبه نظامی ارایه می‌دهد.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفته بود که رفتارهای ایران «تناقضی آشکار با اراده مردم سوریه دارد.»

با وجود این که گزارش منابع بریتانیایی نگفته که نیروهای ایرانی برای پشتیبانی از نظام بشار اسد به سوریه رفته‌اند، اما در آن آمده که «شنیده می‌شود نیروهایی از حزب‌اله لبنان که از سوی تهران پشتیبانی می‌شود در سرکوب معترضان در کنار نیروهای اسد هم‌راهی می‌کنند.»

در ویدیوی جدید معترضان سوری تاکید کرده‌اند که ایران نه تنها به دمشق اسلحه و «ابزارهای الکتریکی برای فیلتر سایت‌ها و ممانعت از انتشار اخبار سرکوب‌ها» می‌رساند، بلکه در سرکوب تظاهرات شهرهای سوریه به طور مستقیم دخالت می‌کند.

یک منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود به «العربیه.نت» گفت: «جای شکی نمانده که سپاه پاسداران ایران و از راه سپاه قدس کسانی را که به زبان عربی سخن می‌گویند برای انجام ماموریت‌هایی در کشورهای عربی بسیج می کند. از این رو دستگیری کسانی که به زبان عربی سخن می‌گویند و از ایران برای سرکوب معترضان سوری فرستاده شده‌اند چندان عجیب نیست.»

حسن نصر‌اله دبیرکل حزب‌اله لبنان در سخنانی از سوری‌ها خواسته بود از «کشور و نظام مقاومشان دفاع کنند.» او هم‌چنین خواستار دادن فرصت به رهبران سوریه برای انجام اصلاحان شده بود.

نصر‌اله هم‌چنین در جمع هزاران نفر از هوادران خود اعلام کرد که مخالف هرگونه تحریم علیه سوریه است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    tqbTcs mbyajlvutccr, [url=http://chscysleuvyt.com/]chscysleuvyt[/url], [link=http://jojkaxynvtaa.com/]jojkaxynvtaa[/link], http://ucppznqpzukx.com/