Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
تکنو کوچه- نگاهی به تکنولوژی جدید شرکت اپل: آی کلود (iCloud)

«ابرهای پاییزی اپل در راهند»

2011 June 14

کیومرث سجادی/ رادیو کوچه

وقتی صحبت از تکنولوژی جدید می‌شود شرکت‌های رقیب برای پیشی گرفتن از یک‌دیگر از هیچ‌ تلاشی فروگذار نمی‌کنند. شرکت اپل که هرگز دوست نداشته و ندارد از رقیبانی چون مایکروسافت، گوگل، «اچ پی» (HP) و … عقب بماند این‌بار نیز در استفاده از تکنولوژی پردازش ابری1 چیزی برای مشتریان خود کم نگذاشته‌ است و نسخه تجاری iOS5 و iCloud را پاییز امسال و به‌صورت رایگان در اختیار دارندگان گوشی‌ها و کامپیوترهای اپل قرار خواهد داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با نصب سیستم عامل موبایل iOS5 بر روی هر یک از دست‌گاه‌های iPad، iPhone  و iPod touch کلیه اطلاعات شما (موزیک، عکس، نرم افزارها، تقویم، اسناد و غیره) توسط iCloud ذخیره و سپس به‌صورت خودکار و بی‌سیم به دیگر محصولات اپل شما منتقل خواهند شد. iCloud فراتر از یک «هارد دیسک» (Hard Disk) بر روی اینترنت خواهد بود و در واقع یک راه‌کار بی‌نظیر برای دست‌رسی به تمامی اطلاعات بر روی همه‌ی دست‌گاه‌های اپل شما می‌باشد. iCloud با ذخیره اطلاعات شما به‌صورت خودکار  امکان دست‌رسی به همه‌ی آن‌ها را از طریق iPad، iPhone، iPod touch ، McBook  و یا PC شخصی‌تان می‌دهد. کاربران می‌توانند به سرعت به موزیک، نرم‌افزارها و آخرین عکس‌های‌شان دست‌رسی پیدا کنند.  ایمیل‌ها، ارتباط‌ها و قرارهای ملاقات کاربران بدون دخالت کاربر و به‌صورت لحظه‌ای به‌روز‌رسانی شده و همه‌جا و با هر‌کدام از محصولات اپل در دست‌رس خواهند بود. بدون این‌که نیازی به انجام عمل خاصی توسط شما باشد، iCloud  همه‌ی این کار‌ها را برای شما انجام خواهد داد.

وقتی که شما برای استفاده از iCloud ثبت‌نام کنید، ۵ گیگابایت فضای رایگان جهت ذخیره‌سازی اطلاعات در اختیار شما قرار می‌دهند. از آن‌جایی که این فضا شامل موزیک‌ها، نرم‌افزار‌ها و کتاب‌هایی که خریداری می‌کنید نمی‌شود و تنها شامل ایمیل‌ها، سندها، عکس‌ها و تنظیمات مربوط به حساب کاربری‌تان می‌باشد متوجه می‌شوید که این فضا به‌این راحتی‌ها پر نخواهد شد.

وقتی که iPhone، iPad یا   iPod touch خود را به iOS5 مجهز کنید کلیه برنامه‌های مورد علاقه شما با تکنولوژی iCloud منطبق شده و تمامی برنامه‌ها توسط همه‌ی دست‌گاه‌ها قابل دست‌رسی بوده و به‌صورت خودکار به‌روز خواهند شد.

هر آهنگی را که در «آی تونز» (iTunes)  خریداری‌ کرده ‌باشید با استفاده از  Cloud می‌توانید در تمامی دست‌گاه‌های اپل خود داشته باشید و در هر زمان و مکانی که اراده کردید با استفاده از iPod ،  macBook  یا رایانه شخصی‌تان آهنگی را دانلود کرده و گوش دهید. با پرداخت سالانه ۲۴ دلار در سال،iTunes  کلیه آهنگ‌های شما را که از جایی جز iTunes خریداری کرده و در مجموعه خود داشته باشید در کتاب‌خانه‌ی ۱۸ میلیون آهنگی خود جست‌وجو کرده و با کیفیت ۲۵۶ kbps به کتاب‌خانه iTunes شما اضافه می‌کند.

هنگامی که با دوربین دیجیتال اقدام به عکس گرفتن می‌کنید، دیگر لازم نیست نگران ذخیره و نگه‌داری آن در جایی مطمئن باشید. بدون این‌که شما کاری جز فشردن دکمه و گرفتن عکس انجام دهید iCloud عکس‌های شما را بارگذاری کرده و می‌توانید آن‌ها را در هر دست‌گاهی که هم‌راه دارید مشاهده کنید. iCloud هزار عکس آخری که گرفته‌اید را به‌مدت ۳۰ روز نگه‌می‌دارد تا بتوانید در این فرصت عکس‌های‌تان را بازبینی کرده و عکس‌های دل‌خواه را ذخیره کنید. همسر شما می‌تواند عکسی را که هم‌اکنون گرفته‌اید در خانه و بدون این‌که شما اقدامی جهت ذخیره‌سازی آن انجام دهید، بر روی آلبوم عکس‌های‌تان در کامپیوتر خانگی شما مشاهده کند و یا پس از عکاسی، عکس‌ها را در کنار خانواده و در تلویزیون اپل خود مشاهده کرده و لذت ببرید.

اسناد (Documents) خود را می‌توانید در هر یک از دست‌گاه‌های اپل ایجاد کرده و در دست‌گاه دیگری اصلاح و یا بازبینی کنید. نرم‌افزار‌های خریداری شده توسط شما نیز همانند کتاب‌ها و موزیک‌ها از این پس در تمامی دست‌گاه‌های اپل شما قابل استفاده هستند. از این پس ایمیل‌ها و ارتباط‌های شما همیشه هم‌راه شما خواهند بود و با در دست داشتن هر‌کدام از محصولات اپل از آخرین قرار‌های ملاقات خود مطلع خواهید شد.

«پردازش ابری» (Cloud Computing) در یک جمله به معنای دست‌رسی به اطلاعات و نرم‌افزارهای مختلف از طریق شبکه‌ای از رایانه‌ها به‌جای استفاده از یک رایانه محلی می‌باشد که بستر این شبکه اغلب از طریق اینترنت فراهم می‌شود.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,