Saturday, 18 July 2015
23 June 2021

«خبرهای چهاردهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 13

همسر هدی صابر:

«آدم ورزش‌کار با اعتصاب غذای تر ده روزه نمی‌میرد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

فریده جمشیدی همسر هدی صابر، روزنامه‌نگار زندانی و فعال ملی-مذهبی که به‌دنبال اعتصاب غذا درگذشت، روز دوشنبه، اعلام کرد به قوه قضاییه شکایت می‌کند و خواستار معرفی عاملان آن‌چه وی «شهادت» شوهرش خوانده و کمک نهادهای بین‌المللی شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، خانم جمشیدی اظهار داشت که از قوه قضاییه می‌پرسد چرا به او و فرزندانش اجازه داده نشد که در آخرین لحظات زندگی آقای صابر با او ملاقات کنند، چرا از شوهرش مراقبت‌های پزشکی نشد و چرا بر اساس شهادت زندانیان وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

وی با اشاره به نامه ۶۴ نفر از زندانیان سیاسی اوین گفت که آقای صابر به‌دلیل اختلال در سیستم گوارشی به بهداری اوین برده شد، اما در آن‌جا مورد ضرب و شتم «فردی که ظاهرن پزشک اما در واقع از نیروهای امنیتی بوده است» قرار می‌گیرد.

این زندانیان بند ۳۵۰ اوین با ارسال نامه‌ای شهادت دادند که «هدی صابر در هشتمین روز اعتصاب غذای خود در بهداری از سوی مامورانی که حدس می‌زنند ماموران امنیتی و اطلاعاتی بوده‌اند به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.»

خانم جمشیدی گفت که کالبد شکافی انجام شده است، اما مقام‌های مسوول گفته‌اند که نتیجه را «چند هفته دیگر» اعلام می‌کنند.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، رییس بهداری بازداشت‌گاه اوین گفته است که آقای صابر اعتصاب غذا نداشت و علت مرگ وی «سکته قلبی وسیع» بوده است.

اما همسر او می‌گوید: ـبر فرض هم که او سکته کرده، آیا شخصی که دو بار سکته کرده و در اعتصاب غذا بوده است را باید ببرند و کتک بزنند؟»

خانم جمشیدی گفت که در آخرین ملاقاتی که روز دوشنبه قبل با او داشته حال او «خوب» بوده و چون اعتصاب غذای تر کرده بوده و ورزش‌کار بوده، دلیلی نداشته که بعد از ده روز اعتصاب غذا فوت کند.

وی گفت زندانیان سیاسی دیگری بوده‌اند که دو تا سه ماه اعتصاب غذای تر کرده، اما زنده مانده‌اند.

در همین حال براساس گزارش‌های رسیده از تهران، مراسم یادبود هدی صابر روز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد ماه در مسجد قلهک در خیابان دولت برگزار می‌شود.

…………………………………………………

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی:

«‌گناه موسوی و کروبی نابخشودنی است»

خبر / رادیو کوچه

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی، از احزاب اصول‌گرا در ایران، پیشنهاد سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، درباره لغو بازداشت زندانیان سیاسی و پایان حصر میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالف دولت را رد کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، محمد‌نبی حبیبی گفته است که «گناه دو نفری که حصر شدند را نابخشودنی می‌دانم و تساهل و تسامحی که معمولن آقای خاتمی در حرف‌های خود به خرج می‌دهند را در شرایط حاضر حداقل برای آن دو نفر نابخشودنی می‌دانم.»

آقای حبیبی عنوان کرد: «ممکن است زمانی آن دو نفر (میرحسین موسوی و مهدی کروبی) که لطمات بزرگی به نظام وارد کردند،اعتراف و اعلام توبه و پشیمانی کنند . . . و ممکن است در منظر نظام نیز این توبه با شرایطی پذیرفته شود ولی آقایانی که الان محصور هستند، تاکنون هیچ اقدامی برای پس گرفتن هیچ کدام از اقداماتشان نکرده‌اند.»

او در عین حال حضور «عده‌ای از اصلاح‌طلبان» در انتخابات را که «نظام، ولایت فقیه و ولی فقیه» را قبول دارند، «مفید و لازم» دانسته است.

محمد خاتمی، در هفته اخیر در جریان سخن‌رانی‌ها و دیدارهای عمومی‌اش خواستار آزاد کردن زندانیان و فعالان سیاسی و اجتماعی، لغو حصر رهبران مخالفان دولت و زمینه‌سازی برای بازگشت فضای کشور به حالت عادی شده بود.

…………………………………………………

پس از چند ماه تاخیر در طرح ادغام وزارت‌خانه‌ها،

«معرفی وزیر ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی در نامه‌ای به هیت رییسه مجلس، حمید سجادی، فهرمان سابق رشته دو و میدانی را به عنوان وزیر وزارت‌خانه جدید ورزش و امور جوانان به مجلس معرفی کرده است.

قانون ادغام سازمان‌های ملی جوانان و تربیت بدنی و تشکیل وزارت ورزش و جوانان به عنوان طرح نمایندگان در اواسط دی‌ماه سال گذشته تصویب شد و پس از آن به تایید شورای نگهبان رسید اما دولت برای چند ماه از اجرای این قانون سر باز زد.

به گزارش خانه ملت، آقای احمدی‌نژاد در نامه خود پنج ایراد هم به مصوبه مجلس در خصوص ادغام سازمان‌های تربیت بدنی و امور جوانان و تشکیل وزارت جدید وارد کرده است.

رییس جمهوری اسلامی با ارسال این نامه اعلام کرد: «به ناچار حمید سجادی را به عنوان وزیر معرفی می‌کند.»

علی لاریجانی، رییس مجلس، در واکنش به دریافت نامه آقای احمدی‌نژاد گفته است: «معرفی وزیر چند کلمه بیش‌تر نیست و این نامه توجیه تخلف قانونی و عمل نکردن به قانون است.»

این در حالی است که تنش میان مجلس و دولت با شروع اختلاف نظر بین رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی‌نژاد بر سر عزل و ابقای وزیر اطلاعات از چندی پیش آغاز شده و افزایش یافته است.

…………………………………………………

به اتهام هم‌کاری با گروه‌های مذهبی،

«پانزده سال حبس برای سه شهروند کرد»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر و با صدور احکام جداگانه برای سه شهروند اهل سنت توسط دادگاه انقلاب، آن‌ها در مجموع به پانزده سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

به گزارش موکریان نیوز، براساس حکم صادره از سوی دادگاه عبداله خسرو‌زاده، حسام محمدی و هیمن محمود تختی که حدود ۲۰ ماه است در زندان به سر می‌برند به اتهام هم‌کاری با گروه‌های مذهبی هر کدام به ۵ سال حبس محکوم شده‌اند‌.

گفتنی است این سه شهروند هم اکنون در زندان رجایی‌شهر کرج دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

…………………………………………………

با ممانعت ماموران امنیتی،

«ممنوع‌الخروجی نوه و عروس آیت‌اله امجد، روحانی منتقد دولت»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، عروس و نوه آیت‌اله امجد روحانی منتقد جمهوری اسلامی که روز دوشنبه، قصد خروج از کشور را داشتند با ممانعت ماموران امنیتی موفق به انجام سفر خود نشده‌اند.

به گزارش تحول سبز، آن‌ها مراحل عادی کنترل گذرنامه را طی کرده بودند و مشکلی برای خروج از کشور نداشتند اما به دلایل نامعلوم در هنگام سوار شدن به هواپیما با ممانعت ماموران امنیتی مواجه و مانع از سفر آنان شدند.

گفتنی است آیتاله امجد، روحانی منتقد دولت در سخن‌رانی‌های خود سیاست‌های جاری را محکوم می‌کند. وی در سخن‌رانی هفته گذشته خود ضمن انتقاد شدید به آن‌چه وی آن‌را «غیب‌گویی و رمالی جمعی بی‌خرد و گم‌راه» می‌نامید با توجه به وقایع اخیر اعلام کرده بود‌: «اگر تا حالا پشت سر امثال بنده نماز خواندید و حالا سر‌کش شدیم و ظلم کردیم دیگر نماز نخوانید و استغفار کنید.»

…………………………………………………

به اتهام سرپیچی از دستور ماموران امنیتی،

«محکومیت یک درویش گنابادی به حبس و جریمه نقدی»

خبر / رادیو کوچه

پرویز ملکشاهی یکی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی‌ در شهرستان الشتر با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب به 3 ماه و یک روز حبس و یک‌صد هزارتومان جزای نقدی محکوم شده است.

به گزارش سایت مجذوبان‌نور، آقای پرویز ملکشاهی یکی از دراویش گنابادی که مجالس درویشی در منزل وی برگزار می‌شود، چندی پیش‌، ماموران امنیتی به دستور دادستان الشتر‌، وارد منزل وی شده و پس از توقیف برخی اموال وی، او را بازداشت کرده و پرونده‌ای برای وی تحت عنوان تمرد از دستور و توهین به  ماموران تشکیل شده که پس از دفاعیات وکیل وی در نهایت، شعبه‌ 101 دادگاه عمومی جزایی شهرستان الشتر ملکشاهی را از جهت اتهام تمرد از دستور ماموران به 3 ماه و یک روز و از بابت اتهام توهین به ماموران هم به 3 ماه و یک روز حبس محکوم کردند. پس از ابلاغ این حکم وکیل آقای پرویز ملکشاهی، آقای احسان‌اله حیدری به این حکم اعتراض کرد که از سوی شعبه 10 دادگاه تجدید‌نظر استان لرستان تایید و تنها در خصوص اتهام توهین، حبس وی را به جزای نقدی تبدیل کرد.

در ادامه این گزارش آمده است که پرونده‌ای دیگر نیز برای آقای ملکشاهی و تعداد دیگری از دراویش الشتر در دادگاه انقلاب آن شهرستان هم اکنون تحت عنواین اتهامی تبلیغ علیه نظام از طریق شرکت در مجالس درویشی و توهین به رهبری در حال رسیدگی است.

…………………………………………………

توسط ماموران انتظامی صورت گرفت،

«بازداشت مهرداد احمد‌زاده، فعال فرهنگی»

خبر / رادیو کوچه

مهرداد احمدزاده دبیر «‌NGO» انجمن وحدت ملی ایران  روز جمعه بیستم خردادماه توسط نیروهای انتظامی در اصفهان بازداشت شده است.

به گزارش هرانا، در روز جمعه ۲۰ اردی‌بهشت ماه در حین برگزاری و اجرای موسیقی سنتی توسط یکی از اساتید انجمن با ورود ماموران نیروی انتظامی به محل برپایی و برهم زدن جلسه، مهرداد احمد‌زاده دبیر این انجمن بازداشت و به محل نا‌معلومی منتقل شده است.

شایان ذکر است از کلیه اعضا حاضر در جلسه علاوه بر فیلم‌برداری و بازرسی بدنی، به صورت جداگانه از هر فرد عکس‌برداری هم‌راه با پلاکاردهای شماره‌گذاری شده صورت گرفته و هم‌چنین کلیه تلفن‌های هم‌راه و مدارک شناسایی افراد ضبط شد.

انجمن وحدت ملی ایران که از سال ۱۳۸۴ موفق به دریافت مجوز رسمی فعالیت از وزارت کشور شده بود با موضوع فرهنگی، هنری و اجتماعی فعالیت خود را در اصفهان آغاز کرد.

گفتنی است مهرداد احمد‌زاده از فعالان مدنی-اجتماعی اصفهان است که تا به حال چندین بار از طرف نیروهای امنیتی احضار و یا بازداشت شده است. نام‌برده در مراسم تشیع پیکر عزت‌اله سحابی نیز در لواسان تهران حاضر بود و مراتب اعتراض خود نسبت به نحوه برخورد ماموران امنیتی در حین مراسم را هفته قبل از دستگیری خود در جلسه شعر وموسیقی انجمن مطرح کرده است.

…………………………………………………

شهادت‌نامه ۶۴ زندانی سیاسی:

«جمهوری اسلامی مسوول جان‌باختن هدی صابر است»

خبر/ رادیو کوچه

۶۴ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین با ارسال شهادت‌نامه‌ای، اعلام کردند که هدی صابر، فعال سیاسی در هشتمین روز اعتصاب غذای خود در بهداری زندان اوین از سوی ماموران منسوب به اطلاعات مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

آن‌ها هم‌چنین اظهار داشتند شرایط بد جسمانی وی را از نزدیک شاهد بوده‌اند.

به گزارش کلمه، ۶۴  زندانی سیاسی در شهادت‌نامه خود نوشته‌اند: «هدی صابر ساعت چهار بامداد جمعه ۲۰ خردادماه برای نخستین بار به بهداری مستقر در زندان اوین جنب بند ۳۵۰ منتقل شد اما دو ساعت بعد در حالی که از درد به خود می‌پیچید به بند بازگردانده شد و از صدای فریاد او هم اتاقی‌هایش بیدار شده و دور او حلقه زدند در این هنگام صابر گفت‌: «در بهداری نه تنها هیچ رسیدگی به وضعیتم نشد بلکه مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته‌ام و توسط مامورانی در لباس پرسنل بهداری از اتاق درمان بیرون انداخته شده‌ام‌. ما شهادت می‌دهیم هدی صابر که از درد به شدت می‌لرزید و به خود می‌پیچید در اتاق یک بند ۳۵۰ با صدای بلند اعلام کرد که : «از دست آن‌ها شکایت خواهم کرد.»

این زندانیان در پایان شهادت‌نامه خود ضمن مسوول دانستن مقام‌های جمهوری اسلامی در جام‌باختن هدی صابر تاکید کرده‌‌اند تا رسیدگی به این موضوع و تحقق حقوق شهروندان و التزام حکومت به قانون‌، تا آخر ایستادگی می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,