Saturday, 18 July 2015
14 June 2021

«پناه‌جویان»

2011 June 14

صفحه ویژه پناه‌جویان / رادیو کوچه

…………………………………………….

«کاهش آمار پذیرش پناه‌جویان در استرالیا»

در حالی که آمار ورود پناه‌جویان ایرانی به استرالیا نسبت به سال‌های پیش افزایش را نشان می‌دهد، اما بنابر گزارش اداره مهاجرت استرالیا، آمار پذیرش پناه‌جویان کاهش یافته‌است.

…………………………………………….

«نگرانی از وضعیت زنان در بازداشت‌گاه‌های استرالیا»

برخی از نهادهای حقوق بشری از برخورد نا‌مناسب با زنان و کودکان پناه‌جو در بازداشت‌گاه‌های استرالیا انتقاد می‌کنند. برخی از این نهادها هم‌چنان می‌گویند به دلیل نبود محافظان زن در این بازداشت‌گاه‌ها محافظان مرد با زنان و کودکان رفتار اهانت‌آمیز می‌کنند.

…………………………………………….

«بازجویی رو در رو از مهاجران غیرقانونی در اندونزی»

بازی‌جویی از 35 پناه‌جوی که هفته گذشته در اندونزی بازداشت شدند، آغاز شده است. این گروه پناه‌جویان قصد داشتند از مسیر اندونزی به استرالیا سفر کنند که شامل 19 افغانی، 14 ایرانی و یک پاکستانی است.

…………………………………………….

«نقض حقوق بشر در بازداشت‌گاه‌های استرالیا»

یک هیت سازمان عفو بین‌المللی پس از بررسی دوازده روزه از بازداشت‌گاه‌های پناه‌جویان در استرالیا اعلام کرد که حقوق بشر در این بازداشت‌گاه‌ها نقض می‌شود.

…………………………………………….

«وضعیت در بازداشت‌گاه پناه‌جویان استرالیا وخیم است»

به دنبال پخش و نشر گزارش‌ها در مورد ازدحام بیش از حد در بازداشت‌گاه‌ها و آسیب خودی میان پناه‌جویان تحت بازداشت، هیت سازمان عفو بین‌الملل‌ دیدار دوازده روزه خویش مبنی بر بررسی شرایط در بازداشت‌گاه‌ها درسراسر استرالیا را آغاز نموده است.

…………………………………………….

«قاچاق‌بران به خاطر پول جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازند»

روند غرق شدن پناه‌جویان که برای رسیدن به استرالیا تلاش می‌نمایند ادامه دارد، زیرا قاچاق‌چیان انسان آن‌ها را در قایق‌های شکسته، کوچک و بدون تجهیزات ایمنی انتقال می‌دهند.‌ هفته گذشته دو قایق قبل از رسیدن به آب‌های استرالیا در آب غرق گردیدند.

……………………………………………

«با پناه‌جویان فاقد اسناد شناسایی برخورد جدی شود»

با افزایش بی‌‌سابقه ورود پناه‌جویان توسط قایق به استرالیا، سیاست‌مداران آن کشور می‌خواهند با آن شمار از پناه‌جویان که بدون اسناد شناسایی به آن کشور می آیند، برخورد جدی‌تر شود.

…………………………………………….

«ارزیابی منفی از پناه‌جویان سبب بی‌سرنوشتی آنان می‌شود»

پناه‌جویانی که از ارزیابی امنیتی سازمان اطلاعات و امنیت استرالیا نتیجه منفی دریافت می‌کنند، برای مدت نا‌معینی در بازداشت‌گاه آن کشور به سر می‌برند. گفته می‌شود چهار تن از پناه‌جویان هم اکنون در بازداشت‌گاه داروین تحت بازداشت به سر می‌برند.

…………………………………………….

 «تعیین پاداش و مجازات برای پناه‌جویان در استرالیا»  

اداره مهاجرت استرالیا و کمپین امنیتی «سیرکو» که مسوولیت مدیریت مراکز بازداشت‌گاه‌های پناه‌جویان را در سراسر استرالیا به عهده دارد، یک سیستم پاداش و مجازات را به خاطر مدیریت جمعیت رو به رشد پناه‌جویان ایجاد نموده است.

…………………………………………….

 «پلیس اندونزی در جست‌وجوی غرق‌شدگان است»  

اندونزی به تلاش برای پیدا کردن 200 تن از پناه‌جویان که در حادثه غرق شدن کشتی حامل‌شان‌ اثر هوای بد اقیانوس، ناپدید هستند ادامه می‌دهد. گفته می‌شود این قایق حامل 250 پناه‌جو از کشور‌های ایران، افغانستان، عراق و ترکیه بود که قصد داشتند به استرالیا پناهنده شوند.

…………………………………………….

 «در شش ماه آینده احتمال حوادث زیاد است»  

اداره مهاجرت استرالیا در جریان این هفته به دولت آن کشور هشدار داده است که آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند دست‌کم 3600 پناه‌جو توسط قایق در جریان شش ماه آینده به استرالیا خواهند رسید.

…………………………………………….

 «تشویش‌های یک پناه‌جو در مالزی»

پناه‌جو، شاید تعریف خیلی پیچیده‌ای نداشته باشد، مفهموم این اسم در آن هویدا است. کسی که به دلیل رنج و مشکلی که با آن در جایی روبه‌رو است به جایی دیگر پناه می‌آورد و یا پناه می‌جوید. اما بدون شک شرایط یک پناه‌جو به راحتی که اسمش را می‌آوریم نیست.

…………………………………………….

 «ورود 920 پناهجو در ماه نوامبر به استرالیا»

آمارها نشان می‌دهد در جریان ماه نوامبر 920 پناه جو و مستخدمان قایق به استرالیا رسیده‌اند که این رقم نشان‌دهنده 30 در صد افزایش نسبت به پیش‌بینی اداره مهاجرت آن کشور می‌باشد. اخیرن مقامات حفاظت از مرز‌های استرالیا دو قایق پناه‌جویان را که حامل 219 پناه‌جو بود، در مرز‌های آن کشور متوقف ساخته است.

…………………………………………….

 «رد پناهندگی سبب افزایش تنش در بازداشت‌گاه‌های استرالیا»

رد پرونده‌های پناه‌جویان از سوی دولت استرالیا باعث وارد شدن 8.5 میلیون دلار خساره به بازداشت‌گاه‌های مهاجرت آن کشور گردیده است این معلومات بخش از گزارش می‌باشد که توسط هیلین ویلیامز و الان هاواک که پیش از این از جمع خدمت‌گاران اجتماعی استرالیا بودند تهیه گردیده است.

…………………………………………….

 «اعتصاب غذای پنج پناه‌جوی کرد در استرالیا»  

پنج پناه‌جوی کرد از یک هفته به این سو در یکی از بازداشت‌گاه‌های استرالیا دست به اعتصاب غذایی زده‌اند. سه تن از این پناه جویان لب‌های‌شان را دو خته‌اند و دو تن دیگر در اثر استفاده زیاد دارو به بیمارستان انتقال داده شده‌اند.

…………………………………………….

 «دو قایق با 156 پناه‌جو در استرالیا بازداشت شدند»  

مقامات حفاظت از سرحدات استرالیا از بازداشت دو قایق پناه‌جویان با 40 تن و 116 تن سرنشین در غرب جزیره آم‌شور و نزدیکی جزیره‌ی کرسمس خبر داده‌اند. گفته می‌شود تمام این پناه‌جویان جهت بازرسی‌ها صحی و امنیتی به جزیره کرسمس فرستاده شده‌اند.

…………………………………………….

«زندانی شدن دو قاچاق‌چی اندونزیایی در استرالیا»

مقامات استرالیایی دوقاچاق‌چی اندونزیایی را به جرم آوردن 47 پناه‌جو به آن کشور به 5 سال زندان محکوم نموده است. ترو ور رایلی رییس دادگستری استرالیای شمالی گفته است ییرمی کارمانی و سکری هینوک از ابتدای سفر از اندونزی گم‌راه و غلط رهبری شده بودند.

…………………………………………….

«افزایش رویدادهای ناگوار در بازداشت‌گاه‌های استرالیا»

بر بنیاد تازه‌ترین گزارش‌ها در جریان سال گذشته بیش از 1300 واقعه بحرانی در مراکز بازداشت‌گاه‌های مهاجرت استرالیا گزارش داده شده است که نزدیک به چهاربرابر افزایش را نسبت به سال گذشته آن نشان میدهد.

…………………………………………….

«یک قایق با 93 پناه‌جو نزدیک استرالیا بازداشت شد»

روز چهارشنبه، 16 نوامبر، پلیس استرالیا تازه‌ترین قایق حامل 93 پناه‌جو و دو کارگر آن را در نزدیکی جزیره کرسمس آن کشور تایید کرده و گفته‌اند درحال حاضر این پناه‌جویان تحت بازرسی‌های صحی و هویتی در این جزیره قرار دارند.

…………………………………………….

«هفت پناه‌جو در مسیر استرالیا جان باختند»

در پی غرق شدن یک قایق پناه‌جویان در مسیر اندونزی-استرالیا هفت پناه‌جو کشته شد و بیست تن دیگر ناپدید شده‌اند. این روی‌داد روز سه‌شنبه زمانی رخ داد که کشتی حامل آن‌ها بعد ترک از جزیره جاوای مرکزی اندونزی غرق شد.

…………………………………………….

«یک قایق تازه با 57 پناه‌جو به استرالیا رسید»

یک قایق تازه پناه‌جویان در حالی به استرالیا رسید که این کشور شماری زیادی از درخواست‌های پناهندگی را رد کرده است. این قایق در ساحل غربی استرالیا از سوی پلیس مرزی آن کشور متوقف شده و سپس به جزیره کرسمس ارسال گردید.

…………………………………………….

«مرگ یک پناه‌جو سریلانکایی در بیمارستان‌ استرالیا»

اداره مهاجرت استرالیا گفته است یک پناهنده 20 سال سریلانکایی پس از این انتقال به یکی از بیمارستان‌های آن کشور جان داده است. این مرد در یک مجمتع مسکونی مهاجرت استرالیا در شهر سیدنی، نزدیک به بازداشت‌گاه والی‌وود نگه‌داری می‌شد.

…………………………………………….

«پناه‌جویان زیر سن با تهدیداتی زیادی روبه‌رو‌اند»

اداره مهاجرت استرالیا می‌گوید، پناه‌جویان نوجوان و زیرسن در معرض خطر تجاوز جنسی و تجویز داروهای مسکن قرار دارند. به گفته مقامات این اداره آنان هر روز شاهد تلاش پناه‌جویان جوان برای خودکشی در مراکز بازداشت‌گاه‌ها هستند.

…………………………………………….

 «رسیدن سه قایق از پناه‌جویان به استرالیا»  

مقامات استرالیایی می‌گویند در 24 ساعت گذشته سه قایق عامل 138 پناه‌جو را توقف داده‌اند. قایق اولی که حامل 15 پناه جو و یک خدمه می‌باشد صبح‌گاه روز شنبه در جزیره Ashmore در ساحل غربی استرالیا شناسایی گردیده است.

…………………………………………….

 «۵۱ پناه‌جوی ایرانی و عراقی بازداشت شدند» 

پلیس مرزی استرالیا یک قایق را با 51 پناه‌جو از کشور‌های ایران و عراق در ساحل استرالیای غربی شناسایی و بازداشت کرده‌اند. این قایق درست یک روز پس از آن به استرالیا رسیده که آژانس پناهنده‌گان سازمان ملل متحد از کاهش 19 درصدی پناهندگان این کشور خبر داده است.

…………………………………………….

 «اعتیاد پناه‌جویان به دارو»

شماری از پناه‌جویان در بازداشت‌گاه‌های استرالیا به دلیل استفاده دوام‌دار از داروهای مسکن، آرام بخش و خواب‌آور به این داروها معتاد شده‌اند و خرید و فروش داروها در میان پناه‌جویان که معتاد به دارو‌های آرام‌بخش، خواب آور و مسکن است به صورت معمول آن شایع شده است.

…………………………………………….

 «استرالیا متعهد به قرارداد فرستادن پناه جویان به مالزی»

پس از عدم تصویب قانون بررسی پرونده‌های پناه‌جویان در خارج از کشور توسط پارلمان استرالیا، دولت آن کشور هنوز برنامه مشخصی را در این مورد ارایه نکرده است. پس از این که دادگاه عالی استرالیا قرارداد فرستادن پناه جویان به مالزی را غیرقانونی خواند.

…………………………………………….

 «وضعیت کودکان پناه‌جو در بازداشت‌گاه‌ها نگران‌کننده است»  

یک هیت پارلمان آسترالیا گفته است بازداشت کودکان پناه‌جو در اردوگاه‌های این کشور باید به عنوان کودک آزاری و نقض حقوق بشر در نظر گرفته شود.‌ در حال حاضر کمیته‌ی از سیاسمت‌مداران استرالیایی مشغول بررسی‌ها در مورد آسیب‌پذیری پناه‌جویان می‌باشد.

…………………………………………….

«‌پناه‌جویان، گفت‌و‌گوهای سیاست‌مداران استرالیا را داغ کردند»

ورود بیش از صد و پنجاه پناه‌جوی تازه در روزهای اخیر به استرالیا، گفت‌و‌گوها را میان سیاست‌مداران این کشور داغ کرده است. در هفته‌های اخیر دو قایق 175 پناه‌جوی غیر‌قانونی را به استرالیا انتقال داده است.

…………………………………………….

«قرارداد با مالزیا در مورد پناه‌جویان باید عملی شود»

نخست وزیر استرالیا سیاست جدید مهاجرت این کشور را اعلام کرده و گفته است با ایجاد تغییرات در قانون مهاجرت این کشور می‌خواهد قرار داد فرستادن پناه‌جویان به کشور مالزی را ادامه بدهد. وی گفته است: «ما تصمیم گرفته‌ایم تفاهم‌نامه‌ی را که با دولت مالزی بسته‌ایم دنبال کنیم.»

…………………………………………….

«پناه‌جویان نباید به مالزی فرستاده شوند»

دادگاه عالی استرالیا روز دوشنبه، 5 سپتامبر، تفاهم‌نامه دولت این کشور مبنی به فرستادن پناه‌جویان به مالزی را رد کرده و گفته است پناه‌جویان نباید به کشورهای فرستاده شود که ضمانت امنیتی برای پناهنده‌گی ندارند.

…………………………………………….

«اردوگاه پناه‌جویان در گینه جدید بازگشایی می‌شود»

حکومت استرالیا در نظر دارد برای بازگشایی اردوگاه مانس در گینه جدید یک هیتی را به آن کشور بفرستد. جولیا گیلارد نخست وزیراسترالیا است گفت، در این مورد گفت‌وگوهایی را با روبیرت اونیل نخست وزیر و اعضای کابینه گینه جدید داشته است.‌

…………………………………………….

«با مشکلات پناه‌جویان در استرالیا مبارزه می‌کنیم»

دادگاه عالی استرالیا فرستادن 16 تن از پناه‌جویان را به مالیزی تا زمانی که معلوم گردد آن کشور محل مناسب برای پناه‌جویان می‌باشد یا خیر به تعویق انداخت. این 16 پناه‌جو از جمع 54 پناه‌جوی می‌باشد که قرار بود در دور اول این پروسه‌ به اساس تفاهم‌نامه‌ی این دو کشور به مالیزی فرستاده شوند.

…………………………………………….

«ما می‌خواهیم هیچ کودک پناه‌جویان در زندان نباشد»

هفته گذشته استرالیا و مالیزی تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند که بر بنیاد آن مهاجران که به گونه‌ی غیر‌قانونی وارد استرالیا می‌شوند دوباره به مالیزی بر‌گردانده شوند. این تفاهم‌نامه نگرانی‌هایی را میان نهادهای دفاع از حقوق بشر و پناه‌جویان برانگیخته است.

…………………………………………….

«دومین قایق از پناه‌جویان به مالیزی فرستاده خواهد شد»

صبح‌گاه روز یک‌شبنه یک قایق دیگر از پناه‌جویان که 50 پناه‌جو را حمل می‌کرد توسط مقامات استرالیایی در آب‌های این کشور متوقف شده است. این پناه‌جویان نخست به جزیره کرسمس انتقال داده می‌شوند و از آن‌جا توسط هواپیما به مالیزی فرستاده خواهند شد.

…………………………………………….

«پناه‌جویان تازه به استرالیا رسیده به مالیزی برگردانده می‌شوند»

یک قایق حامل 54 پناه‌جو از کشورهای ایران، عراق و افغانستان یک‌شنبه این هفته از سوی نیروهای دریایی استرالیای غربی متوقف شد. حالا این پناه‌جویان به خاطر بررسی‌های صحی و شناسایی هویت در جزیزه کرسمس استرالیا به سر می‌برند.

…………………………………………….

«امضای تفاهم‌نامه مالیزی و استرالیا برسر تبادله پناه‌جویان»

وزیر مهاجرت استرالیا کریس بوون با حسام‌الدین حسین وزیر داخله مالیزی تفاهم‌نامه تبادله 800 پناه‌جو را که به شکل غیر‌قانونی توسط قایق به استرالیا رسیده‌اند به عوض پذیرفتن 4000 هزار پناهنده سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در پایتخت مالیزی به امضا کردند.

…………………………………………….

 «‌گاز اشک‌آور برای خاموش کردن اعتراض پناه‌جویان در استرالیا»

پولیس استرالیا در یک اعتراض پناه‌جویان در جزیره کرسمس از گاز اشک‌آور، بین‌بگ و بعضی سلاح‌های ضد آشوب ‌دیگر بر علیه پناه‌جویان معترض استفاده کرده است.

…………………………………………….

«اعتراض پناه‌جویان ایرانی و افغانی در استرالیا»

پنج تن از پناه‌جویان از چهار روز به این سو در عقب بام اردوگاه داروین در شمال استرالیا دست به اعتراض زده‌اند که به تازه‌گی چهار تن دیگر از پناه‌جویان نیر در جمع این معترضان پیوسته است.

…………………………………………….

«امضا تفاهم‌نامه با مالیزی در مورد پناه‌جویان در ماه روان»

سخن‌گوی وزارت مهاجرت استرالیا به رسانه‌های این کشور گفته است دولت این کشور در آخرین مراحل امضای تفاهم‌نامه‌ی بر سر موضوع پناه‌جویان با دولت مالیزی قرارداد و تا آخر این ماه این تفاهم‌نامه را امضا خواهد کرد.

…………………………………………….

 «اعلام نام هفت متهم به آشوب در اردوگاه پناه‌جویان استرالیا»

مقامات استرالیا ضمن بازداشت دوتن به اتهام آشوب در اردوگاه ویلاود، نام هفت متهم به آشوب در این اردوگاه را نیز اعلام کردند. در اوایل سال روان شماری از پناه‌جویان دست به آشوب زده و در این اردوگاه آتش سوزی رخ داد که در نتیجه 9 ساختمان از بین رفت.

…………………………………………….

«یک قایق پناه‌جویان را متوقف کرد»

مقامات مرزی استرالیا روزجمعه یک قایق جدید از پناه‌جویان را در نزدیکی جزیره کرسمس متوقف نمودند، این قایق حامل 65 پناه جو و دو خدمه قایق می‌باشد. این هفتمین قایق از پناه‌جویان می‌باشد که به شکل غیر‌قانونی به استرالیا رسیده است.

…………………………………………….

«یک قاچاق‌چی انسان در اندونزی بازداشت شد»

پولیس اندونزی یک تن را به اتهام‌ تلاش برای فرستادن 101 پناه‌جو به استرالیا به شکل غیر‌قانونی توسط قایق، بازداشت کرده است. بیش‌تر این پناه‌جویان از کشورهای ایران و افغانستان می‌باشند و به اردوگاه Tunjung Pianing‌‌ به جزیره ی بینتن Bintan در ایالت سومترا فرستاده شده‌اند.

…………………………………………….

«سیاست حکومت پیشین در مورد پناه‌جویان موفق نبود»

مخالفان سیاسی دولت فدرال استرالیا بارها به طرح فعلی فرستادن پناه‌جویان به مالیزی مخالفت نموده و به دولت استرالیا پیشنهاد کرده است تا طرح قبلی جان هاوارد نخست وزیر پیشین این کشور را عملی سازد.

…………………………………………….

«پناهنده نمی‌پذیریم»

صد تن از پناه‌جویان در بازداشت‌گاه مهاجرت در جزیره کرسمس استرالیا زمانی دست به شورش زدند که اداره مهاجرت استرالیا در خواست ویزه پناهنده‌گی آن‌ها را رد نموده است.

…………………………………………….

«یک قایق پناه‌جویان نزدیک استرالیا توقیف شد»

مقامات مرزی آسترالیا روز سه‌شنبه از توقیف یک قایق پناه‌جویان در جنوب شرقی استرالیا خبر دادند.

…………………………………………….

«وضعیت وخیم کودکان در اردوگاه‌های پناه‌جویان آسترالیا»

دوکتور پاول بیوریت (Dr. Pual Bauert) رییس انجمن پزشکان در استرالیا شمالی می‌گوید کودکان زیر 10 سال در اردوگاه داروین به خود آسیب می‌رسانند.

…………………………………………….

«سیاست استرالیا در قبال پناه‌جویان اشتباه است»

نوی پیلی (Navy Pillay) کمیسار حقوق بشر سازمان ملل متحد از سیاست‌های دولت استرالیا مبنی بر بازداشت اجباری پناه‌جویان، انتقاد کرده است.

…………………………………………….

«متهم غرق‌شدن کشتی پناه‌جویان در دادگاه استرالیا»

علی‌ خرم حیدرخانی شهروند استرالیایی ایرانی‌الاصل چهل ساله، در یک دادگاه ابتدایی در غرب استرالیا ظاهر شده و به قاچاق 89 تن متهم گردید.

…………………………………………….

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,