Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
دایره‌ی شکسته

«لیستی برای زندگی»

2011 June 14

مه‌شب ‌تاجیک/ رادیو کوچه

همه‌ی انسان‌ها به‌طور تقریبی میزانی از ایثار و فداکاری را در وجود خود دارند، ولی افرادی که گاهی از جان و مال و آبروی‌شان برای حفظ جان دیگران می‌گذرند زیاد نیستند، خیلی‌ها تا جاهایی جلو می‌روند ولی اندکند تعدادی که تا به آخر می‌ایستند و مقاومت می‌کنند شاید به حرف ساده باشد ولی در عمل وحشت‌ناک است که بتوانی استوار و راسخ باشی تا آخر آخر…ولی هستند و بوده‌اند آدم‌های این‌چنینی که زندگی‌های زیادی مدیونشان است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«اسکار شیندلر» پیشه‌ور و کارخانه‌دار در بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم عامل اصلی نجات 700 مرد و 300 زن یهودی بود. هنگامی که خطر اخراج و فرستادن به اردوگاه‌های مرگ کارگران یهودی را تهدید می‌کرد، توانست برای آنان معافیت بگیرد به این بهانه که اگر این افراد به اردوگاه‌ها فرستاده شوند، تولیدات کارخانه و تامین تجهیزات برای ارتش آسیب خواهد دید. برای این منظور، شیندلر از توسل به هیچ وسیله‌ای کوتاهی نمی‌کرد، جعل اسناد و ثبت کودکان و روشن‌فکران به عنوان کارگران زبردست، دفاع از کارگرانی که به خاطر وضع جسمانی قادر به کار کردن نبودند، و در صورت لزوم، رشوه دادن به مسوولان.

اسکار شیندلر در 28 آوریل 1908 در «تسویتاو»، در منطقه «مورابیا» چک امروز متولد شد. پس از به قدرت رسیدن هیتلر، حزب نازی از حمایت بسیاری در میان آلمان‌ها برخوردار شد. اسکار در یک مدرسه آلمانی درس خواند. وی تحصیلات خود را در رشته‌ی مهندسی ادامه داد و خانواده‌اش انتظار داشتند تا کارخانه‌ی خانوادگی تولید تجهیزات کشاورزی را اداره کند. میان همسایه‌ها و دانش آموزان مدرسه‌ای که درس می‌خواند یهودیانی بودند اما وی هرگز رابطه ویژه‌ای با آنان برقرار نکرد.

اسکار شیندلر در ابتدا با استفاده از شرایطی که جنگ فراهم آورده بود، یهودیان را به عنوان کارگر برای کارخانه‌اش انتخاب می‌کند تا پول کم‌تری برای استخدام کارگر داده باشد و درآمد بیش‌تری به‌دست آورد. او فردی فرصت‌طلب و اهل عیش و نوش است و به‌طور پیوسته در تلاش است تا با سران نازی ارتباط برقرار کند تا در این شرایط بیش‌ترین نفع را ببرد. اما به مرور زمان و با دیدن رنج‌هایی که بر یهودیان می‌رود هدفش تغییر می‌کند. خود را مسوول جان کارگرانش می‌بیند، همان کارگرانی که به علت ارزان‌تر بودنشان آن‌ها را استخدام کرد و کم‌کم آن‌ها دغدغه اصلی او می‌شوند. پس از مشاهده جنایاتی که به یهودیان روا می‌شد او خود را موظف می‌بیند تا از مرگ آن‌ها جلوگیری کند. اما این تغییر شخصیت او مصادف است با نزدیک شدن ارتش سرخ و بردن کارگران به «آشویتس»، که آخر خط زندگی آن‌هاست. او با توجه به روابطی که دارد، با هم‌کاری دست‌یارش فهرستی متشکل از اسامی آن‌ها را تهیه و سعی می‌کند که با پرداخت مبالغی به فرماندهان نازی، جان این افراد را نجات دهد.

یکی از برجسته‌ترین عملیات نجاتی که در خاطر بازماندگان شیندلر به طرز عمیقی حک شده در پایان جنگ اتفاق افتاد. یک قطار حاوی یک گروه 120 نفره از زندانیان یهودی از«گولشوو» یکی از اردوگاه‌های وابسته به آشویتس تخلیه شده بودند که به منطقه «برینلیتس» بروند. زندانیان، در سرمای یخ‌بندان، بدون غذا و آب به طرف غرب منتقل شده بودند، در پایان هفت روز سفر، دو واگن قفل شده به برینلیتس رسید. اسکار و امیلیه شیندلر موفق شدند فرمانده اس.اس. را راضی کنند تا زندانیان را به بهانه‌ی نیاز به کارگر در اختیار آنان بگذارد. هنگامی که درهای واگن‌ها را باز کردند، صحنه فجیع جسدهای یخ زده انسان را در برابر دیدگان خود یافتند. شیندلر و همسرش صد و هفت نفری را که جان سالم به در برده بودند به کارخانه انتقال دادند و در آن‌جا با فداکاری از آن‌ها نگه‌داری کردند تا بهبود یافتند. شیندلر نه تنها به بازماندگان رسیدگی کرد، بلکه بر آن بود تا با اجساد جان باختگان به‌طور محترمانه رفتار شود. وی ریس اس.اس. محل را راضی کرد تا جنازه‌ها را نسوزاند، تکه زمینی در قبرستان مسیحی محلی خرید و با کمک کارگران یهودی خود، جان باختگان یهودی را ضمن اجرای مراسم تدفین یهودی به خاک سپرد.

با پایان جنگ، شیندلر و همسرش از یهودیانی که نجات داده بودند خداحافظی کردند. کارگران یهودی برای شیندلر هدیه‌ای تهیه کردند و برای وی توصیه نامه‌ای خطاب به نیروی فاتح متفقین نوشتند. شیندلر «برینلیتس» را ترک کرد و با جیب خالی به آلمان بازگشت. از تمام ثروتی که در سال‌های جنگ به دست آورده بود، چیزی باقی نمانده بود. وی تمام ثروت خود را برای نجات یهودیان تحت پناه خود خرج کرده بود. شیندلر در سال‌های پس از جنگ نیز در کارهایش موفق نشد و نیازمند به کمک‌های مالی‌ای بود که از سازمان‌های یهودی و نجات یافتگان دریافت می‌کرد. وی به آمریکای جنوبی مهاجرت کرد اما در آن‌جا نیز موفق نشد به راحتی زندگی کند، و سرانجام به اروپا بازگشت.

اسکار شیندلر در اکتبر سال 1974 در آلمان درگذشت و در اسراییل به خاک سپرده شد. روی سنگ قبرش به آلمانی نوشته شده نجات دهنده‌ی فراموش نشدنی 1200 تن یهودیان تحت آزار و اذیت. «اسپیلبرگ» کارگردان آمریکایی در سال 1993 فیلمی بر اساس اقدامات او در نجات جان یهودیان ساخت و نام آن را فهرست شیندلر گذاشت که به همان فهرست اسامی اشاره دارد که شیندلر زندگیش را رشوه داد تا جان آنان را نجات دهد.

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,