Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
مطبوعات‌ چهارشنبه ایران،

«سفر کلینتون نیمه‌تمام ماند»

2011 June 15

رادیو کوچه

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آفرینش

1) دودستگی اعراب در مقابل دمشق

http://www.afarinesh-daily.com/afarinesh/News.aspx?NID=84003

دبیرکل اتحادیه عرب از اختلاف 22 کشور عربی درباره چگونگی تعامل با سوریه خبر داد و از افزایش خشونت در این کشور ابراز نگرانی کرد. به گزارش الجزیره، «عمرو موسی» شب گذشته اظهار داشت: «کشورهای عربی دیدگاه‌های مختلفی درباره تحولات سوریه دارند و در رابطه با نحوه تعامل با این کشور دچار اختلاف و دودستگی شده‌اند. وی خاطرنشان کرد: سوریه بخش مهمی از جهان عرب به‌شمار می‌رود و تداوم وضعیت کنونی این کشور عواقب ناخوش‌آیندی را به هم‌راه خواهد داشت.»

2) سفر کلینتون نیمه‌تمام ماند

http://www.afarinesh-daily.com/afarinesh/News.aspx?NID=84004

یکی از مقامات ارشد آمریکا اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور به‌دلیل خطرات ناشی از «ابر خاکستری‌رنگ» آتش‌فشانی در آفریقا که در حال حرکت به سمت پایتخت اتیوپی بود، سفر خود در آفریقا را نیمه تمام گذاشت.

ایران

1) محافل جهانی خواستار لغو محاصره غزه شدند

http://www.iran-newspaper.com/1390/3/25/Iran/4816/Page/6/Index.htm

گروه بین‌‌الملل در روزی که هیت بلندپایه اروپا به سرپرستی رییس پارلمان اروپا سرگرم دیدار از غزه بود، مرکز ویژه امداد سازمان ملل آوارگان فلسطینی گزارش وضعیت اسفبار فلسطینیان ساکن غزه را منتشر کرد. در این میان رییس هیت اروپایی در اطلاعیه‌ای رسمی خواهان لغو محاصره غزه شد و بر مذاکره غرب با دولت قانونی حماس تاکید ورزید.

2) 7‌ نامزد جمهوری‌خواه علیه اوباما

http://www.iran-newspaper.com/1390/3/25/Iran/4816/Page/6/Index.htm

گروه بین‌الملل هفت نامزد جمهوری‌خواه آمریکا برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2012 این کشور در نخستین مناظره حزبی شرکت کردند. آن‌ها در این مناظره برنامه‌های اقتصادی باراک اوباما، رییس‌جمهوری دموکرات این کشور را به چالش کشیدند.

رسالت

1) آلمان شورای انتقالی لیبی را به رسمیت شناخت

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=65354

به گزارش ‌فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه آلمان که در سفری از پیش اعلام نشده به هم‌راه وزیر توسعه این کشور به شهر «بنغازی» رفته است در دیدار با نمایندگان شواری انتقالی لیبی گفت: «شورای انتقالی لیبی که به‌عنوان مخالف «معمر قذافی» فعالیت می‌کند، تنها نماینده قانونی مردم لیبی محسوب می‌شود.»

2) آینده اقتصادی اسراییل تیره و تار است

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=65353

به گزارش فارس، روزنامه «هاآرتص» در سرمقاله خود با عنوان «آینده اقتصادی اسراییل تاریک و تهدیدآمیز» است، نوشت: «شاخص بورس اوراق بهادار تل‌آویو در حال سقوط است. این روزنامه صهیونیستی ادامه داد: با این‌که رشد اقتصادی در اسراییل بالاست و بیکاری پایین است، بورس اوراق بهادار تل‌آویو در حال سقوط است.»

همشهری

1) رییس‌جمهوری، مصلحی را از شورای پول و اعتبار برکنار کرد

http://www.hamshahri.net/news-137705.aspx

درحالی‌که تا پیش از این وزیر اطلاعات به‌عنوان یکی از اعضای منتخب دولت در شورای پول و اعتبار به‌عنوان عالی‌ترین رکن سیاست‌گذاری پولی کشور حضور و عضویت داشته است، هیت‌وزیران در یکی از جلسات اخیر خود با سلب عضویت وزیر اطلاعات تصویب کرده است که وزیران کار و امور اجتماعی و تعاون، به‌عنوان وزیران عضو شورای پول و اعتبار تعیین ‌شوند.

2) هوای تهران در وضعیت خطرناک

http://www.hamshahri.net/news-137594.aspx

6 منطقه تهران در شرایط خطرناک آلودگی هوا قرار گرفتند. با اعلام این وضعیت، معاون عمرانی استان‌دار تهران از تشکیل کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوا و احتمال تعطیلی روزهای آینده خبر داد.

کیهان

1) دیدبان حقوق بشر از آل خلیفه خواست به محاکمه مخالفان پایان دهد

http://www.kayhannews.ir/900325/16.htm#other1600

دیدبان حقوق بشر در این بیانیه خاطرنشان کرده که اکثر این افرادی که به‌عنوان مخالف حکومت دستگیر و زندانی شده‌اند به‌خاطر مسایل سیاسی و به‌ویژه مخالفت با خاندان آل‌خلیفه و شرکت در تظاهرات دستگیر شده‌اند و جرم نظامی انجام نداده‌اند که در دادگاه‌های نظامی محاکمه شوند. این سازمان هشدار داد ادامه این محاکمات باعث رواج خشونت در نظام بین‌الملل خواهد شد.

2) مذاکرات پنهانی واشنگتن و کابل برای حضور دایمی نظامیان آمریکایی در افغانستان

http://www.kayhannews.ir/900325/16.htm#other1600

به گزارش «گاردین»، مقامات آمریکا و افغانستان بیش از یک ماه است به‌طور محرمانه در تلاش‌اند تا بر سر مشارکت راه‌بردی به‌توافق برسند که در صورت تصویب، نیروهای آمریکایی می‌توانند پس از پایان سال 2014 نیز در این کشور حضور داشته باشند. این روزنامه انگلیسی می‌افزاید، دو کشور اکنون درگیر گفت‌وگوهایی هستند که مربوط به حضور چند ده ساله جاسوسان و نظامیان نیروی هوایی آمریکا در خاک افغانستان پس از پایان سال 2014 است. براساس توافقی که پیش از این صورت گرفته، تمام 130 هزار نظامی آمریکا باید تا پایان سال 2014 خاک افغانستان را ترک کنند.

دنیای اقتصاد

1) تغییر مسیر بازار دلار و سکه

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=257800

پس از تهدیدهای رییس کل بانک مرکزی مبنی بر عزم جدی این بانک برای کاهش اختلاف نرخ ارز در بازار آزاد و رسمی، دیروز نرخ ارز دولتی و آزاد، توامان کاهش یافت، براین اساس، نرخ ارز مرجع با 100 ریال کاهش و نرخ ارز در بازار آزاد با 35 تومان افت روبه‌رو شد که گام اول بانک مرکزی برای کاهش اختلاف نرخ ارز دولتی و آزاد را با توفیق قرین کرد.

2) مانور مهار نرخ در بازار اجاره

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=257779

وزیر مسکن دیروز در جریان افتتاح 2 هزار واحد مسکونی در شهر جدید پرند در پاسخ به پرسش «دنیای اقتصاد» درباره راه‌کار مدنظر برای کنترل اجاره‌بها اعلام کرد: «هفته آینده خبر خوشی از بازار اجاره می‌شنوید که موجب بهبود وضعیت اجاره‌نشین‌ها خواهد شد.»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,